TOSYA'DA 19.YÜZYILDAN KALMA TARİHİ KÖPRÜDE ESRARENGİZ YAZILAR


buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Kastamonu ili Tosya ilçesi Kuzyaka köyü mevkide bulunan tarihi ‘’Dört Ocak ‘’ köprüsünde asılı bulunan esrarengiz pankartlar ve köprü çevresine boşaltılan inşaat molozları ve atık malzemeler görenleri hayrete düşürüyor.

19.yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalan ve Ülkemizde bulunan ahşap askı köprü örneklerinde, taşıyıcı sistemi oluşturan ana kirişlerin kuşaklaması ile kilitli bir askı sistemi ile inşa edilen köprünün son hali yürekleri sızlatıyor. 

Tosya İlçesi’nde bulunan ve o dönemlere ait 3 vali tarafından sürekli kontrolü yapılan ve açılışına valini katıldığı tarihi Dörtocak Köprüsü, 1.20m uzunluğunda ve 3.90m genişliğindedir.

Tek açıklıklı köprü, taş kenar ayaklar üzerine oturtulan 35’er cm çapında beş adet ahşap boyuna kiriş ile 10 m’lik açıklığı geçmektedir

Köprünün taşıyıcı ana kirişleri, ahşap askı elemanları ile çift askı ile asılmıştır. Köprü tabliyesi üzerinde, tabliye boyunca at arabalarının kolay erişimini sağlamak amacıyla izlik tahtaları yerleştirilmiştir.

Türkiye’de ahşap askı köprü örneklerinde öncelikle sırada yer alan Tosya Dört Ocak köprüsü adeta kaderine terk edildi. Geçtiğimiz günlerde köprüye asılan esrarengiz pankartlarda ilginç yazılara yazılarak mesaj verilmeye çalışılmış.

Ayrıca köprünün giriş ve çıkışlarına dökülen inşaat molozları ve plastik atıklar tarihi kültürümüze ne kadar sahiplendiğimizi göstermektedir.

Vatandaşlar İlçe Kaymakamına ve Belediye Başkanına seslenerek bir an önce Tosya’nın önemli kültürel mirası olan ‘’ Dört Ocak ‘’ köprüsüne sahip çıkılarak yollarının yapılarak çevre temizliği ve inşaat molozlarının kaldırılmasını talep etmektedir.    

  

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 00:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
seda
seda - 9 ay Önce

Taraf tutan admin yazıklar olsun sana. Belediye başkanı hakkında fikrimi söyledim ama yayınlanmamış. Yüreğin varsa yayınla. Belediye başkanı nerede. verdiği sözler nerede. Tosya aynı Tosya fakat anket yapmaktan poz vermekten başka. İstifa et artık

said
said - 9 ay Önce

Allah aşkına Bu ne rezillik. Tosya belediye başkanı nerede. Hani Tosya da herşey çok güzel olacak. Eksikler giderilip düzene koyulacaktı. Verdiği sözlerin birini tutmadı yazık oldu çok yazık oldu tosyama

Laf lafı açıyor
Laf lafı açıyor - 9 ay Önce

Din ticaretinde piyasa yapmaya çalışmış. Kır müftüsü diye buna denir

Yaren
Yaren - 9 ay Önce

Mesaj acik anlayana

Yasin
Yasin - 9 ay Önce

Neresi esrarengiz ben onu anlayamadım normal birşey sanki uzaylılar yazdı

Ççç
Ççç - 9 ay Önce

SaçmAlık NEresi eSRArengiz aNlaMaDIM

TOSYALI BİR VATANDAŞ
TOSYALI BİR VATANDAŞ - 9 ay Önce

HABER YAPARKEN ESRARENGİZ MUCİZEVİ GİBİ KELİMELERİ KULLANMANIZ KALİTENİZİ DÜŞÜRÜYOR SAYIN ADMİN HABERİNİZ OLSUN...

SIRADAKİ HABER