31 Mart Öncesi Seçmen Partilerin Meclis Listelerini Tanıyormu

31 Mart Yerel seçimlerine kısa bir süre kala Tosya Belediye Başkanlığı için ilçede dört siyasi Parti Belediye Başkan Adaylarını belirledi ve seçim çalışmalarına başladı.

31 Mart Öncesi Seçmen Partilerin Meclis Listelerini Tanıyormu
banner271

buraya tıklayınız

Analiz Haber :Sedat Ağacıkoğlu

Tabi her seçim döneminde olduğu gibi Partilerin Belediye Başkanı adayı kim olduğu kadar meclis üyesi adayların kim olduğu da bir o kadar önemli.

AK Parti Meclis Listesi

2014 Tosya Belediye Başkanlığı seçimlerini büyük bir oy farkı ile kazanan AK Parti Belediye Başkanı ve Meclis listesi 31 Mart seçimlerine büyük bir değişime ve erozyona uğradı. AK Parti Tosya İlçe Teşkilatı 2014 yılında kazandığı seçim listesinden geriye sadece 3 kişi 31 Mart seçimlerinde tekrar seçmenin karşısına çıkıyor. Biri yeniden aday olan mevcut Belediye Başkanı diğeri ise geçen dönem en çok Başkan vekili olan meclis üyesi partili. Sözün özü AK Parti 31 Mart seçimlerine kısa bir süre kala hani eskiler derler ya ‘’ Yola çıktıkları ile değil yol..…… ile seçime giriyor.

Kesinleşen listelerin açıklanması ile Seçmenin aklına şu sual geliyor AK Partide 2014 seçimleri öncesi ve sonrasında canla başla çalışan meclis üyeleri 2019 seçimlerinde Meclis listesinde yer almadılar veya alamadılar.

İlçe Başkanı ilk önce meclis listesinde yaşanan bu büyük değişimi partililere ve seçmene açıklamasını yapmak zorunda.

MHP Meclis Listesi

Bildiğiniz gibi ülke genelinde yapılan seçim İttifakı Kastamonu ili ve ilçelerinde yapılmadı. Milliyetçi Hareket Partisi Tosya Belediye Başkanı Adayı kimilerine göre sürpriz kimilerine göre de açıklanması beklenen bir adaydı. İlk günlerde yaşanan çalkantılı süreci başkan adayının özverili ve başarılı çalışması ile kısa sürede atlatarak seçmenin karşısında çıktı. Aday tanıtımında tüm gözler meclis listesini oluşturan adayların üzerinde oldu. Geçtiğimiz dönem Belediye Meclisi olan iki üyesini tekrar listeye aldı. Geçmiş dönem parti içinde aktif siyaset ve görev yapan partilileri meclis listesine almaması seçmende kırılganlık ve küskünlük söylentilerinin çıkmasına neden oldu. İlçe Başkanı bu konu hakkında seçmeni ve kamuoyunu bilgilendiren bir açıklama yapması beklenmekte.

İYİ Parti Meclis Listesi

İyi Parti seçim startının verildiği ilk günlerde ilçede oluşumuna ve teşkilatını kurma telaşına düştü. Yoğun bir çalışma sonrası ilçe başkanın seçen İyi Parti daha sonra herkes tarafından takdir gören adayının ismini açıkladı. CHP Tosya ilçe teşkilatı Tosya Belediye Başkanlığı için aday çıkarmayarak İYİ Parti adayını destekleyeceğini açıkladı. İyi Parti Meclis Listesi açıklanmadan önce kamuoyu tarafından küskün partililerin listede olacağı iddia edildi. Fakat beklenen olmadı ve titizlikle hazırlanan Meclis Listesi 31 Mart seçimlerine start verdi. İYİ Parti Meclis listesinin tek dezavantajı adaylarının siyasi tecrübesi olmaması. Meclis Listesinde yer alan partililerin bu güne kadar siyaset arenasında yer almaması seçmenin kafasını karıştırıyor.

Seçmen bu defa 31 Mart seçimlerine;

Partilerin Başkan adaylarından ve meclis adaylarından daha iyi hazırlanıyor.

 Neyin ne olduğunu daha bilinçli bir şekilde sorguluyor ve araştırıyor.

Seçmen Partilerin Meclis Listelerine bakıyor ve aday olan kimse daha önceden  hemşerilerine yardımda, iyilikte düğününde, cenazesinde bulunmuş mu.

Hani derler ya

"Fesleğene bile dokunmadan kokusunu alamıyorsun"

"İnsanlara dokunmadan karşılığını alamazsın"

Olduğu gibi görünmeyen insan illaki bir yerde açık verecektir.

Görüldüğü gibi olmamakta aslında olduğu gibi görünmenin bir başka tezahürüdür.

Olduğu gibi görünen yani hakikat ehli kimse çıkar çevreleri tarafından sevilmese de töhmet ve zan altında kalmaz.

Partiler meclis üyesi adayı deyip geçmemeli. Partiler meclis adaylarını seçmene tanıtmalı ki bu işin sadece Belediye Başkanı seçmekle bitmediğini bilmeli vesselam..

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 23:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
BİLİNÇLİ
BİLİNÇLİ - 1 yıl Önce

İttifak Tosyada kurulmadı demişissiniz sayın Sedat bey fakat iktidar partisi mevcut belediye baskanını tekrar aday gostererek MHP ye en büyük desteği vermistir daha buyuk ittifak yok bence. Lakin yine secilirse tosya bunu hak ediyor der ve bir saha tosyadan bi beklenti icine giremem zira her toplum hak ettgi sekilde yonetilir. NOKTA

Gurbetçi
Gurbetçi @BİLİNÇLİ - 1 yıl Önce

İnşaalah Kazım Başkan çok hizmetlere vesile olacaktır siz hiç üzülmeyin. Güzel canınızı sıkmayın

Kemal
Kemal - 1 yıl Önce

Tosya uyandı ittifak ta yapsanız ne ederseniz edin iyiler gelecek Mustafa başkan gelecek

fth
fth - 1 yıl Önce

tanısan ne tanımasan ne emin olun oy kullananlar başkan adaylarını bile araştırmıyor tanıma gereği duymuyor bu seçimin belediye seçimi olduğundan habersiz sanki milletvekili seçimi gibi davranıp oy kullanıyolar yani hizmet etmiş etmemiş kimsenin umrunda değil adam futbol takımı tutar gibi parti tutuyor bu iş böyle olmaz sana kim hizmet edecekse ona oy vereceksin etmediyse yeni seçimde sandığa gömeceksin o zaman sana hizmet gelir o zaman hastanene doktor verirler o zaman derler tosya çantada keklik değilmiş biz buraya artık önem verelim eskiden olduğu gibi bize %75 oy versinler derler.

Fth
Fth @fth - 1 yıl Önce

Bizim burda ittifak yok mhp de iyi partide akp de aday çıkarmıştır burda beka değil hizmet konuşacaktır hizmet edende etmeyende karşılığını alacaktır ben taze kandan yanayım sayın bahçeli beka dedi başkanlık seçiminde reisi destekledik ama şimdi burda yeni başkan zamanıdır akp ye hizmet etmedin sana oy yok deme zamanıdır.memleketimiz için biz bunu yapacağız.

HAAHAHHA
HAAHAHHA @fth - 1 yıl Önce

Gurbetçi demokrasinin zayif noktası da bu işte, senin gibiler de sandiga gidyor.

Gurbetçi
Gurbetçi @fth - 1 yıl Önce

Beka meselesi var. Hizmet sonrada olur. Aynen biz senin tarif ettiğin kişilerdeniz. Recep Tayyip Erdoğan Kime derse ona oy veririz. Mesela benim bulunduğum yerde Mhp adayı desteklenecek dedi hiç düşünmeden bu hizmet eder mi etmezmi demeden ona oy vereceğiz. Sayın devlet bahçelinin dediği gibi beka meselesi.

Gurbetçi
Gurbetçi @fth - 1 yıl Önce

Beka meselesi var. Hizmet sonrada olur. Aynen biz senin tarif ettiğin kişilerdeniz. Recep Tayyip Erdoğan Kime derse ona oy veririz. Mesela benim bulunduğum yerde Mhp adayı desteklenecek dedi hiç düşünmeden bu hizmet eder mi etmezmi demeden ona oy vereceğiz. Sayın devlet bahçelinin dediği gibi beka meselesi.

peçenek...
peçenek... - 1 yıl Önce

ak parti ben sadece kendi işim olunca belediye meclis toplantılarına katılım diyen zevatı aday göstermeyerek çok yerinde bir karar almıştır..bu zat imarda binbir türlü oyunlar oynayıp kendine rast sağlamaktaydı...bu zat; şimdi de tasmasını elinde tuttuğu gazeteci kılıklı zaarlarıyla aklınca algı yapmakta...bu zatın imarda yediği herzeler ve tasmasını tuttuğu gazeteci kılıklı zaarın yaptığı pazarlıklar zamanı gelince devlet(hukuk) tarafından irdelenecektir...

BİLİNÇLİ
BİLİNÇLİ - 1 yıl Önce

İttifak Tosyada kurulmadı demişissiniz sayın Sedat bey fakat iktidar partisi mevcut belediye baskanını tekrar aday gostererek MHP ye en büyük desteği vermistir daha buyuk ittifak yok bence. Lakin yine secilirse tosya bunu hak ediyor der ve bir saha tosyadan bi beklenti icine giremem zira her toplum hak ettgi sekilde yonetilir. NOKTA

Esnaf
Esnaf - 1 yıl Önce

Haber güzel detaylara dokunmuşsunuz tebrik ederim. Öncelikle Bu donem Ak Parti ve MHP listesi bir kaç isim dışında gerçekten olmamış. Iyi Parti listesi fena değil. Ancak son bir ayda Iyi Parti Adayı ile hiç karsilasmadim. Meclis üyesi adayları bazıları ile karşılaştım hiç kendileri için oy istemediler. Hayırlı Olsun sağol disinda bir muhabbet gecmedi. Mhp adayı ile iki kez karşılaştım enerji dolu birisi ancak çok genç 300 personeli olan Belediyeyi nasil idare eder kimle basarir. Yola ciktiklari ile ters dusermi bilmiyorum. Ama şahsen basarili buluyorum. Isın ilginç yani hepsinden daha yaşlı olarak görünen Mevcut Belediye Başkanı kazım Şahin ile en az 4 kez karşılaşmışımdır. Açıkçası oyumun rengi gene Kazım Şahine dönüyor. Ancak kimseninde oyu çantada keklik degil. Belediye Meclis Üyesi Adayları ise ortalıkta yoklar belkide Belediye Meclisine ve Il Genele oy kullanmam. Varlığı belli olmayanlara niye oy vereyim. Muhtarlardan ise gına geldi kaldırsalar çok faydalı olur.

mfay
mfay - 1 yıl Önce

Sedat bey yaptığınız haberi lütfen tarafsız ve ayrımcılık yapmadan yapınız. TOSYA da üç partimi seçime gidiyor neden diğer partiden bahsetmiyorsunuz.Birtane bile oyu olsa o seçmeni yok sayma hakkına sahip değilsiniz.

sade
sade - 1 yıl Önce

tosya bu sefer ehline emanet genç azimli hırslı her şeuden onemlisi merhamet ve hakkaniyetli tosyaya çok hizmetleri olacak insAllah durum volkan baskan


SIRADAKİ HABER