Haber:Mustafa Ağacıkoğlu

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan “Kastamonu Arıcılarının Ana Arı İhtiyacının İşletmede Üretilmesi Projesi" paydaşlarından olan Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliği ile iş birliği protokolü imzalanarak Birlik tarafından yürütülecek işler devredildi.

            Projenin ilk etabında 100 ve üzeri arılı koloniye sahip ana arı üretimine yetkin arıcılar belirlenerek projeye dahil edilmiştir. Belirlenen arıcılara Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünde görevli uzman personel tarafından 5 günlük uygulamalı ana arı üretimi kursu verilecek olup kurs sonunda kursiyerlere ana arı üretim kiti dağıtılacaktır. 

  Bölgeye adapte olmuş kolonilerden seçim yapılarak, belirlenen kolonilerden ana arı üretilmesi planlanan ve yaklaşık 703.000 TL bütçeli ve %75 devlet destekli proje ile adaptasyonu yüksek ana arıları olan kolonilerin üretilmesi ve ana arı ihtiyacının işletme içerisinde karşılanması sağlanmış olacaktır.

Kastamonu Yolunda Araç Devrildi Kastamonu Yolunda Araç Devrildi

Whatsapp Image 2024 01 31 At 15.49.53 (1)

İlimizde coğrafi özelliklerinden dolayı 0 rakımdan 1600'lü rakımlara kadar arı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu alanlarda, dışarıdan temin edilen ana arıların adapte olamaması nedeniyle bal verimi istenilen seviyelerde olmamaktadır. Bu noktadan hareketle hazırlanan proje ile bölgeye uyumlu kolonilerden üretilen ana arılar ile adaptasyonu kuvvetli yeni kolonilerin oluşturulması sağlanarak bal veriminin artırılması ve uyum sorunundan kaynaklı koloni kayıplarının önüne geçilmesi planlanmıştır. Ayrıca dışarıdan temin edilen ana arılarla taşınma ihtimali olan arı hastalıklarının da bölgeye girişinin önlenmesi planlanmıştır.

Editör: Sedat AĞACIKOĞLU