TOSYA’DA YAREN OCAĞI SEZON KAPANIŞINI YAPTI

banner294

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde Ahi ve Yaren Derneği Yaren meclisi Büyükbaşağası Fatih Lepeci’nin son ocağı yakmasıyla sezonu kapattı.

TOSYA’DA YAREN OCAĞI SEZON KAPANIŞINI YAPTI

buraya tıklayınız
SEDAT AĞACIKOĞLU 
    KASTAMONU (İHA) - Kastamonu'nun Tosya ilçesinde Ahi ve Yaren Derneği Yaren meclisi Başağa Fatih Lepeci’nin son ocağı yakmasıyla sezonu kapattı.
Yaren geleneği olarak selamlama seremonisi ve ardından davetlilere sıcak ıhlamur ikramı ile başladı. Geceye Belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Çil, Tosya Belediyesi Birim Müdürleri ve belediye çalışanları ile davetliler katıldı.
Yaren meclisinin başağa olan Fatih Lepeci ve Küçükağa Metin Büyükdeğerli davetlilere hoş geldiniz sefalar getirdiniz, yaren meclisimizi şereflendirdiniz dedikten sonra Erol Sevdi hocanın çaldığı müzik eşliğinde açılış karşılama töreni yapıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise yöreye has halk oyunları, musiki söyleşileri ve orta oyunları oynandı. Yemek ikramında bulunuldu. Yaren ağaların sergilediği orta oyunlar özellikle şehir dışından gelen konukların bir hayli dikkatini çekti. Yapılan orta oyunlarında unutulmaz anlar yaşandı.
Son yaren Ocağının 18 Mart Çanakkale Şehitleri Gününe denk gelmesi nedeniyle Çanakkale Türküleri söylendi, şehitler için Fatiha okundu.
Gece yarısına kadar süren davetin bitiminde Başağa Fatih Lepeci, katılımlarından dolayı teşekkür ederek son yaren ocağının yakıldığını ve sezonun kapandığını söyledi. 
Misafirler “Bu gece bizim için çok farklı oldu bilgisayarın, televizyonun ve internetin olmadığı bir yerde saatlerce eğlenceli unutulmaz anlar yaşadık inşallah gelecek yıllarda da bu etkinlik devam eder” temennisinde bulundu.
Gece yarısından sonra misafirler geleneksel Cezayir Marşı eşliğinde uğurlandı.

(SDAGüncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 23:52

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner291

banner307