Tosya’da Sinema Neden Yok ?

Türkiye’nin birçok şehri, köyü ve hatta beldesi bile Sinema ve diğer kültürel programlardan mahrum kalmazken,Kastamonu ili,Tosya ilçesi acaba niçin bu kadar şanssız?..Bunu tabii ilçe yöneticilerine ve bir de Tosya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürüne sormak lazım..

Tosya’da Sinema Neden Yok ?
banner278

buraya tıklayınız

 Bazı hemşerilerimiz  şöyle diyebilir... “Tosya’da her şey sanki dört dörtlük de sen de Sinema dan bahsediyorsun,Sinema neden yok diye soruyorsun”.. Tamam da Tosya’da bir şeylerin olması için bir yerden başlanması lazım.. Onun için Tosya sinemadan da mahrum olmasın derim.. Böyle kültürel organizasyonlar en azından geleceğimiz dediğimiz  gençleri kahve köşelerinden veya diğer kötü alışkanlıklardan alı koyar. Ne acıdır ki Tosya’da tek bir sinema salonu var... O da virane bir şekilde çöplük olma yolunda .

           


             Tosya 70 li 80’li yıllarda iki tane sinema salonu olan ilçe iken, bugün Üniversitesi olan genç nüfusu yüksek olan 30 bin nüfuslu bir ilçe durumuna geldi ama ne yazık ki, bir tek sinema salonu bile yok.. Acaba neden?.. Bana şunu söyleyebilirsiniz televizyonlar çıktı sinemaya giden yok diye.. Ama şunu unutmayalım ki sinema başkadır televizyon başka.. Sinema, bugün, televizyon ve internetten sonra kitle iletişim araçları içerisinde en etkin olanlarından birisidir. Kitle iletişim araçları içerisinde film, en yaygın olan, okuma yazması olmayan kimselere bile kolayca hitap edebilen, kolay anlaşılabilen hareketli resim, söz veya yazı ve müzikle oluşmuş bir anlatım olanağına sahiptir 

            Tosya Belediyesi her yıl düzenlenen Pirinç festivalinde nasıl kutlama etkinliklerinde ilçemizde her akşam okul bahçelerinde sinevizyon ile sinema gösterimleri yapmış ise yaz akşamlarının geldiği bu günlerde Tosya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü önderliğinde ilçemizde diğer kurumlarla beraber aynı etkinlikler ‘’Sinema Günleri ‘’ adı altında devam ettirilebilir.


 

                Ayrıca ilçemizde aktif olarak faaliyette olan Tosya Yaren Dostları Derneği ,Tosya Din Görevlileri Derneği,Tosya Musiki Cemiyeti, İnternet Yayıncıları Gazetecileri ve Yazarları Derneği ve ve diğer dernekler bir araya gelerek ilçemizdeki sivil toplum kuruluşları ile beraber bir Kültür atağı başlatabilir.             Tosya’da şu an sinema olarak planlanan ve Cumhuriyet meydanında otogarda bulunan yer ne yazık ki şu an virane bir şekilde kendi kaderine terk edilmiş bir haldedir. Tosya Belediyesi Kültür ve Sosyal işleri Müdürlüğüne bu yerin akıbeti hakkında bilgi aldığımızda Belediye olarak burayı talep edilmesi durumunda işletmecilere kiraya verebileceklerini söylediler.

Fakat bu güne kadar resmi bir ilanı veya ihalesi ne yazık ki yapılmadı. Belediye Başkanımız Kazım Şahin’in Tosya'mıza kazandırdığı yüzlerce hizmete en kısa zamanda sinemayı da dahil ederek İlçemize ve gençliğe Tosya Sinemasını kazandırmasını ümit ediyoruz.

Tosya artık kabuğunu kırmaya çalışıyor..Fakat bunu yapar iken kendisini bu yönde yönlendirecek Kültür ve sosyal işlerden sorumlu yetkilileri ve yöneticileri  yanında görmek istiyor.


Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 19:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
HASAN AĞACIKOĞLU
HASAN AĞACIKOĞLU - 9 yıl Önce

ismi mi saklama gereği duymadim bu sinemanin yeri icin en az 4 kez buyuk girisimlerde bulundum 2 kez farkli kisilere proje cizdirdim sadece projeye verdigim para 700 tl ama ne sayin baskanimizdan ne de baska birinden netice alamadim.tosyanin kaderi bu orasi da harabe olur gider.yazilanlar cizilenler bos...

mutlu
mutlu - 9 yıl Önce

tutmaz

mücahit görgülü
mücahit görgülü - 9 yıl Önce

tosya hala insana yapılan yatırımın en karlı yatırım olduğunun farkında değil de ondan.

avcılarlı
avcılarlı - 9 yıl Önce

tosya halkı sinemaya gtmeyi ayıplıyor tosyada kaç aile kendi ailesini yanına alıpta sinemaya gidebilrir. yok diyecek kadar azdır kafalar değişmesi lazım kahve önünde oturan insanlar yabancı bir kadın görse kadın kaybolana kadar arkasından bakıyor

taşralı
taşralı - 9 yıl Önce

hakikaten olması gereken bir konuya değinilmiş. kişi bazen gezer tozar, kitap gazete okur, tv seyreder, bazen internete takılır, bazen kahveye gider, bazen bağa bahçeye gider,bazer yürür, futbol oynar vs vs. ama ne yapar usanır, hadi bu seferde sinamaya gidelim der. sinamanın yeri gerçekten bir başkadır diyorum. şimdiden teşekur ediyorum.

SIRADAKİ HABER