Tosya Lokman Hekim İsa''Şifa Kaynağı Karadut Pekmez Kullanıni''

Kışa aylarının girmesiyle soğuyan havalar birçok insanın solunum yolları hastalıkları ile beraber farklı rahatsızların ortaya çıkmasına neden olurken alternatif tıp olarak bilinen aktarcılık mesleği kendini tekrar hatırlatmaya başladı.

Tosya Lokman Hekim İsa''Şifa Kaynağı Karadut Pekmez Kullanıni''
banner278
Haber:Sedat Ağacıkoğlu (İHA)

Tosya’nın diplomalı aktarlarından İsa Bacaksız kış aylarına ve soğuk havalarda hastalıklardan nasıl korunmalı ve hastalandığımız zaman neler yapmalıyız konularında açıklamalarda bulundu, Doğal olarak insanların kış ayı ile birlikte bağışıklık sistemleri zayıfladığı için hasta olabiliyorlar. Bundan dolayı asırladır kullanımda olan bitkileri ada çayı, ıhlamur gibi bitkileri kullanmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte özellikle insanlara Tosya’nı meşhur karadut Pekmezini öneriyoruz.  Karadut Pekmezi özellikle ilçenin köylerinde yaşayan vatandaşlarımız karadutları ağaçlardan toplayarak kaynatıp şırasını çıkarmasıyla yapıyorlar. Çok güçlü antioksidan içermesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle tercih edilen karadut pekmezinin bir diğer özelliğinin ise içerdiği maddeler sayesinde kalbi koruyucu olmasıdır.
 
Ayrıca Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden birisinin ıhlamur olduğunu söyleyen Aktar İsa Bacaksız sözlerini şöyle sürdürdü “Kış denildiği zaman her kes bunu bilir çocukluğumuzda sobanın veya tüpün üzerinde ıhlamur kaynardı. Kış ve soğuk denildiğinde hepimizin aklına ilk gelen zencefil ve ıhlamurdur. Ihlamur bizim buralarda yaprağıyla birlikte çiçeği tüketiliyor. Bir miktar kısık ateşte 20 veya 25 dakika kaynaması gerekir. Çünkü hafif bir kırmızımsı rengin oluşabilmesi için bu gerekli. Solunum yolu rahatsızlıklarında bal, zencefil, ıhlamur gibi gıda takviyesi her zaman iyi gelir" dedi.
Tosya’da Lokman Hekim adı altında işletme sahibi olarak ilçeye hizmet veren İsa Bacaksız son olarak vatandaşlarımıza şunu söylemek isterim’’ Bizler her zaman alternatif tıp olarak hizmet vermekteyiz. Her hangi bir rahatsızlık yaşayan vatandaşlarımız önce Hastanelerimize ve doktorlara giderek muayene olmalıdır. Doktorların vermiş olduğu ilaçları kullanmaları gerekir. Bizler sadece vücut direncini artıran bitkisel tavsiyelerde bulunabiliriz’ ’dedi
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 20:29

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif