TOSYA KÖYLERİNDE NÜFUS HIZLA ERİYOR

banner294

Akbük,Aşağıkayı,Suluca ve Yenidoğan Köylerine dikkat

TOSYA KÖYLERİNDE NÜFUS HIZLA ERİYOR
banner278

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

TÜİK Başkanlığınca açıklanan “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, 2019” sonuçlarına göre Tosya Köy nüfusunda önemli bir azalma dikkatlerden kaçmıyor.

Tosya'nın köylerinde yaşayanların sayısı son On yılda Köylerde yaşayanlar incelendiğinde ise; 2010 yılında köy nüfusu 11.845 iken 2019 yılında bu rakam 11.289 oldu. Tosya ilçesine bağlı 54 köy içinde en çok göç veren köyler Akbük Köyü,AşağıKayı Köyü,Suluca köüyü ve Yeni Doğan Köyü oldu.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2020, 21:49

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Bayar
Ahmet Bayar - 3 yıl Önce

Sedat bey Tosyanın en büyük köyü Suluca köyüdür suluca Kastamonununda bölgeninse en büyük sanayi köyüdür köydeki fabrikalara tahmini köylerden ve tosyadan 700...750 çalışan gelmekte köyün yerleşik nüfusu kadar fabrikalara çalışan gelmekte bu fabrikalarda ayda 250..300 bin arası elektrik harcaması var bunun Gayrisafi hasılaya katkısını düşünürsek Suluca köyü muhtarlığı suyu kit olmasına rağmen sanayiye şu sağlıyor yıllardır özel idareden kaymakamlıktan şu sorununun çözümü için talepte bulunuluyor sonuç sıfır Kaymakamlık hizmete sıra geldiği zaman diğer köylerle aynı kefeye koyuyor bu kadar büyük sanatınınım olduğu yerde sağlık ocağının olması gerekmezmi gerekir insanımızın politik olmaması nedeniyle okulu ve dağlık ocağı Akbük köyüne kaydırılmış sayın sedat ağacıkoğlu sesimizi Kaymakamlığa valiliğe feryadımızı duyuruverin 80 konutluk yeni yerleşim yerininim suyu kuyudan çıkıyor içilmez raporu olan suyun m3 4.5 00 kuruştan içiyoruz .

Düşünce Öneri
Düşünce Öneri - 3 yıl Önce

1924 yılında çıkarılan Köy Kanunu değiştirilerek yeniden düzenleme yapılmalı ve bu köyler şehir merkezlerine bağlı mahalle yapılmalıdır. Mahalle olmalıdırlar. Eğer mahalle olurlarsa şehircilik hizmetlerinden, belediye hizmetlerinden ve imkanlarından yararlanmaya başlarlar, ayrıca idarenin hizmet götürme birliklerinden de daha etkin faydalanırlar. Böylece de buralardan büyük şehirlere göç büyük ölçüde önlenmiş olur diye düşünüyorum.

Göç Önleme
Göç Önleme - 3 yıl Önce

Yasal düzenleme yapılarak İstanbul gibi büyük şehirlere ekonomik, ticarî ve sınai yatırımlar yasaklanarak durdurulursa ve yatırımların anadoluya yapılması sağlanarak zorunlu hale getirilirse köyler boşalmaz ve büyük şehirlere göç büyük ölçüde önlenmiş olur. Ayrıca köylere verilen tarımsal ve kırsal kalkınma desteklerinden, teşviklerinden yararlanma şartları daha kolay hale getirilmeli ve teşviklerden yararlananların da örneğin 10 yıl 15 yıl gibi köyde ikamet etmesi zorunlu hale getirilmelidir. Aldığı teşvikle yaptığı yatırımı ve üretimi ile ikametgahı da bu süreçte ciddi şekilde denetlenmelidir. Bu yöntemle köylerden göçü önlemek çok basit gibi sanki.

Hıdır Hızır
Hıdır Hızır - 3 yıl Önce

Hepimiz, köylerden, küçük yerleşim yerlerinden İstanbul a göçelim olsun bitsin.

Mert
Mert - 3 yıl Önce

Bu hukumet politikasidir. Koyleri koyluleri ureticileri ciftcileri ortadan kaldirmak icin. Kime kime sikayet edeceksiniz. Balik bastan bozuk.

gazi
gazi - 2 yıl Önce

kim kaldı köyde köyler boş ver elini istanbul

SIRADAKİ HABER

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif

banner298