TOSYA İÇİN FELAKET OLUR

banner294

TOSYA İÇİN FELAKET OLUR

buraya tıklayınız

Haber-Analiz: Sedat Ağacıkoğlu

Yakın zamanda Kastamonu’nun Bozkurt ve Sinop’un Ayancık ilçelerinde yaşadığımız sel felaketi, yaşanılan acının büyüklüğü Tosya ilçesi için son derece önemli bir uyarıyı gündeme getirdi. Özellikle Sinop’un Ayancık ilçesinde yaşanan sel felaketinde iddialara göre Orman işletmesine ait stok depolarından selin etkisi ile ev ve işyerlerine basan tomruk görüntüleri Tosya ilçesi için ders alınması gereken çok önemli bir afet olarak gündemimize geldi.


“BİR MUSİBET BİN NASİHATTEN İYİDİR”
Atalarımız, ne de güzel söylemişler “Bir musibet bin nasihatten iyidir” diye yaşanan sel felaketi sonrası Tosya ÜçOlukları Orman Deposu ilçemiz için büyük bir tehlikeyi gün yüzüne çıkardı. İklim değişikliği ile kuraklık ve orman yangınları ardından olması muhtemel sel felaketlerinin çok daha büyük olacağı bizim Tosya’da olmaz denilen felaketlerin yaşanacağı bilimsel raporlarda yayınlanmaktadır. Bozkurt ve Ayancık ilçelerinde yaşanan sel felaketinin ilçemizde yaşandığı takdirde Üç olukları orman deposunda bekletilen tomruklar ne büyük bir tehlike olduğu yaşanan sel felaketi örnekleri ile ortaya çıktı.


KAYMAKAMLIK VE BELEDİYE’YE ÖNEMLİ GÖREV
Tosya ÜçOlukları mevkiinde dere kenarının hemen kenarında bulunan orman deposunda depolanan tomruklar, olası sel durumunda büyük bir felakete davetiye çıkartıyor. Önceki yıllarda da taşınması gündeme gelen ve tartışmalara neden olan depo şimdi taşınmaz ise ne zaman taşınacak. Tosya Kaymakamlığı ve Belediyesi Devlet Su İşleri ve Orman Bölge müdürlüğü ile yapacakları görüşme sonrası bu deponun kaldırılması için hiçbir engel görülmemektedir.


DEVREZ’DEN TOMRUK TOPLAMAK İSTEMİYORUZ
Bozkurt ve Ayancık ilçelerinde yaşanan sel felaketi sonrası onlarca ölüme ve maddi hasara neden olan tomruklar ve ağaçlar günlerce denizden toplandı. İlçemizde olası yaşanabilecek böyle bir sel felaketi karşısında ÜçOlukları Orman deposundan sele kapılan tomrukları felaket sonrası Devrez’den toplamak istemiyoruz. İlçe yetkililerinin ivedi bir şekilde bu konuyu gündeme alarak soruna çözüm bulma yönünde çalışma başlatmalı. İlçedeki sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, eğitim kurumları ve vatandaşlar Orman deposunun kaldırılması yönünde kamuoyu oluşturmalı dır.


ÜÇ OLUKLARI ORMAN DEPOSU ALANI NEDEN MİLLET BAHÇESİ OLMASIN
Tosya Belediyesi tarafından belli kısmında parsel çalışması yapılarak imara açılması yönünde bir engel bulunmamaktadır. Yapılan çalışma sonrası 4 parsele ayrılan alan dışında kalan bölüm ÜçOlukları piknik alanı ile birleştirilerek Millet Bahçesi yapılabilir.


TOMRUK KAMYONLARI İLÇE TRAFİĞİNDE TEHLİKE OLUŞTURUYOR
Dağlardan kesilen ağaçlar tomruk haline geldikten sonra kamyonlarla Tosya ilçe merkezinde bulunan ana cadde yolundan geçerek depolanmak üzere ÜçOlukları Orman deposuna taşınıyor. Daha sonra ihalesi yapılarak satılan tomruklar tekrardan kamyonlarla ilçe merkezinden geçerek üretime gitmektedir. ÜçOlukları Orman deposunun kapatılması durumunda İlçe trafiğini zora sokan ve esnafını, vatandaşlar için hayati tehlike oluşturan bu durumunda önüne geçilmiş olunacak.


AVŞAR DEPOSU TOSYA’NIN YÜKÜNÜ TAŞIR
Tosya Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde 9 şeflik ve 4 Orman Deposu bulunmakta idi. Ortalıca ve Sekiler Orman depolarının kapanması sonrası  ÜçOlukları Orman deposu ile Avşar deposu aktif olarak kullanılmaktadır. Tosya Üçolukları Orman deposu kapatılarak Avşar Orman deposuna taşınabilir.


SİYASİ GRAMAJI DÜŞÜK OLDUĞU İDDİA EDİLEN TOSYA’DA SİYASİ PARTİLER GÜCÜNÜ GÖSTERSİN
Geçmiş dönemlerde ilçede aktif siyaset ve yöneticilik yapan MHP ve Ak Parti geçmişi bulunan bir siyasetçi bir zamanlar yaptığı açıklamada ‘’Tosya’nın Siyasi Gramajı Düşük’’ demişti. ÜçOlukları Orman deposunun kapatılması için Tosya’daki siyasetçilere önemli görev düşüyor. Gerçekten Tosya’nın Siyasi Gramajı düşükmü yoksa değil mi bunu göstermenin tam zamanı.


HAYDİ TOSYA ŞİMDİ BİRLİK OLMA BİR OLMA ZAMANI

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
İdealist Genç
İdealist Genç - 2 yıl Önce

Evet üç olukları orman deposunda ki tomruklar çok acil kaldırılmalıdır ve daha uygun bir yere taşınmalıdır. Ancak orman deposu alanı da imara açılarak kuruçay kenarında bulunan yolun kenarına da asla apartman ve konut yapılmamalıdır. Bahse konu orman deposu alanı aşağıda bulunan osmanlı parkı gibi büyükçe güzel bir park yapılmalıdır ve deprem toplanma alanı olarak değerlendirilmelidir. Saygılar.

Tosya Siyaset
Tosya Siyaset - 2 yıl Önce

İlçede bugüne kadar onunla bununla oynayanlarla oynama zamanı artık geldi diyen siiyasi gramajı yüksek donanımlı , bilgili, bilinç düzeyi yüksek, ahlaklı, kaliteli siyasetçiler her an çıkabilir. İlçenin siyasi gramajı düşük diyenler, kasaba kurnazlığı şeklinde siyaset yapanlar ve bunlara maddi, manevi destek çıkanlar, yanında duranlar düşünsün. İlçe sahipsiz değildir.

MURAT BALCI
MURAT BALCI - 2 yıl Önce

Bozkurt ilçemizdeki uyarı niteliğinde olan Doğal afetten mutlaka ders çıkartılmalı.
Mevcut Orman deposunu İstanbul yolunun altına gelecek şekilde uygun bir yer 'e taşınmalıdır.
Marangoz esnafını dikkate alarak makul bir yer bulunmalıdır.
Doğa olayları Randevu ile gelmiyor milyonda bir ihtimal bir bakmışsın gerçek oluyor.
Konu üzerinde mutlaka düşünülmeli ivedik bir şekilde nakli yapılmalıdır.

Orman Jesti
Orman Jesti - 2 yıl Önce

Orman, ordan depoyu kaldırırsa, tomrukları kaldırırsa oranın bir bölümüne bahçe içerisinde osmanlı mimarisine uygun, erkekler ve kadınlar bölümü olan, saunası olan, otomobil park yeri olan, hijyen, tertemiz, pırıl pırıl, ısıtma sulu bir türk hamamı yapıversin. Bildiğim kadarıyla orada kaynak suyu da var, belediye şehir suyu da var. Bu ilçe emekçi ve işçi memleketi, Dolayısıyla ilçede emekçilerin, işçilerin ve çalışanların doğru dürüst adam gibi yıkanabileceği, temizlenebileceği, rahatlaya bileceği bir sosyal tesis malesef yoktur. Nüfusuna oranla üreteni, imal edeni, çalışanı, asgari ücretli işçisi ve emeklisi çok olan bir ilçe böyle bir sosyal tesisin olmaması durumunu asla haketmiyor. Hiç olmazsa bu insanlar radyoaktifli sularda yıkanacağım diye kısıtlı bütçe ile kurşunluya, kızılcahamama, havzaya sağa sola gitmez. Türk hamamında yıkanır ve tertemiz gezer, ruhen bedenen rahatlar. Eğer, orman işletme tomruk deposunu başka bir yere taşırsa bu alanın bir bölümünü böyle bir sosyal tesis için veriversin, yapıversin veya belediye ile birlikte yapıversin. Böylece tosya orman işletme müdürlüğünün tosya ilçe halkına bir hediyesi olmuş olur. Bizde orman işletme müdürlüğünü unutmayız böylece. Derin saygılarımla.

Sosyal Emekçi
Sosyal Emekçi - 2 yıl Önce

Sayın orman jest rumuzlu arkadaş, orman genel müdürlüğü bu ilçenin ormanlarından yıllarca milyarlarca lira para kazandı. Marangozlar da kazandı, onlarında büyük bir bölümü dışarıya yatırım yaptı, dışarıdan gayrimenkul satın aldı ve kazandıkları parayı da dışarıda harcıyorlar. İlçe halkının diğer kısmından biri olarak ben ormanın bir şeyini görmedim. Ormanın da artık bize bir hamam sosyal tesis hediyesi olur herhalde.

Ahmet bayar
Ahmet bayar - 2 yıl Önce

Değerli sedat ağacıkoglu güzel bir analiz güzel bir haber yaparak tehlikeyi gösteriyorsunuz da anlayana selam olsun diyelim

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307