TOSYA'DA ÖLÜSÜNÜNDE DİRİSİNİNDE TEK DERDİ MEZAR YERİ

banner294

TOSYA'DA ÖLÜSÜNÜNDE DİRİSİNİNDE TEK DERDİ MEZAR YERİ

buraya tıklayınız

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Belediyenin uhdesindeki Asri Mezarlıkta önceden ‘’ aile mezarlığı tahsisi’ ’olanlar dışında mezar yeri almak isteyenlere yer verilmiyor. Çünkü Tosya Asri mezarlık doldu ve ölüleri gömecek yer kalmadı.

TOSYA BELEDİYESİ HAREKETE GEÇTİ

1940 yıllarında kurulduğu tahmin edilen Tosya Asri Mezarlık yaklaşık 80 yıldan fazla zamandır ebedi istirahat gâh anlamında önemli bir hizmeti yerine getiriyor. Şehir merkezine yakın konumda ve 193 dönüm alanda bulunan mezarlık yüzde 95 doluluk oranına ulaşmasının ardından Tosya Belediyesi harekete geçti. Eski mezarlığın hemen yan tarafında bulunan yaklaşık 30 dönüm arazide genişletme ve dolgu çalışması yapılacağı bilgisine ulaşıldı.

MEZAR YERİ YOK DEMEK BİZLERİ ÇARESİZ BIRAKIYOR

Tosya Asri Mezarlığı 80 yıllık tarihi ile yeşillikler içerisinde huzur bulabildiğiniz şehir içerisindeki tek ve en büyük alan olma özelliğinde. Vatandaşlar Mezar yeri almak için Belediyeye müracaat ettiklerinde ‘’şu an için mezarlıkta yer yok ‘’ cevabı karşısında çaresiz kalıyorlar. Bu durum karşısında vatandaşlar’’ Allah geçinden versin henüz ölmemiş ya da bir aile büyüğü öldüğünde Asri Mezarlığa defnetme isteğimiz olduğunda ne yapacağız?

BELEDİYE YILLAR ÖNCE ALINMIŞ BOŞ MEZAR YERLERİNE ÇÖZÜM BULSUN

 Tosya Asri mezarlıkta bakıyoruz yıllar öncesinden özellikle Tosya dışında ikamet edenler 5-10 kişilik aile mezarlığı adı altında mezar yeri parsel kapatmış. Özellikle eski mezarlık yerinde aile mezarlığı tahsisi olanları, sanki bir mezar varmış gibi etrafı çevrili bir şekilde boş duruyor. Ama hiçbir şekilde aile mezarlığı yeri alamamış, bundan sonra vefat edecek kişiler için Tosya Asri Mezarlığı kapısı artık kapalı. Çünkü tahsis edecek mezar yeri kalmadı. Bizler mezarlıklar konusunda oldukça duyarlı bir yönetim sergileyen, mezarlıkların temizliği konusunda hassas davranan Belediye Başkanı Volkan Kavalıgil’den bu sorunlara bir çözüm bulmasını istiyoruz.

BAŞKAN ‘’ 2023 YILININ İLK ÜÇ AYINDA BU SORUNU ÇÖZECEĞİZ’’

Edindiğimiz bilgiye göre Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil’in yeni mezarlık yeri için yoğun mesai harcadığı ve önümdeki 3-4 ay içinde bu sorunun tamamen çözüleceğini ve de bu süre içinde vefat olayı gerçekleştiği durumlarda mezar yerinin olduğu bilgisine ulaşıldı.

Tosya Asri mezarlık alanında bulunacak fiziki yapılar hakkında da bilgiler aktaran Başkan Kavaklıgil, "Burada vatandaşlarımız taziye ziyaretlerini, defin işlemlerini rahat bir şekilde yapmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Eski mezarlık yerinde çok önemli düzenlemeler yaptık. Şimdi yakın zamanda Cenaze namazı kılınan alanın üstünü kapatacağız. Ayrıca Mezarlık içinde veya yakın bir konumda cami, oto park yapılacak. Tosya’ya hizmet etmenin verdiğimiz sözlerin teker teker yerine getirilmesi için çalışıyoruz. Hamdolsun, gece gündüz demeden ilçemiz için çalışıyoruz. İnşallah en kısa zamanda mezarlık sorunun çözüme kavuşturacağız.’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2023, 22:04

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Saffet
Saffet - 5 ay Önce

Mezarimizin içi güzel olsun. Nasıl olsa ölünce bir yere gömerler .

Akın Bayar
Akın Bayar - 5 ay Önce

Bağı olanlar bağa gömülsün evlatları her bağa geldiklerinde okurlar üflerler

Araştırma Geliştirme
Araştırma Geliştirme @Akın Bayar - 5 ay Önce

Vefat ettiğimizde 50, 60 70 yıl önce vefat eden dedelerimizin, ninelerimizin mezarına üzerlerine görmülsek olmaz mı? Bazı belediyeler izin veriyormuş diye duydum. Dedelerimizin ninelerimizin mezarına gömülmek için ne kadar yıl süre geçmesi gerekiyor. Kanuni süre ne kadar bilen var mı? Bizim belediye bu uygulamaya izin veriyor mu acaba? Belediye yetkilileri bu konuda aydınlatıcı bir açıklama yaparlarsa çok iyi olur. Kişinin üst soyunun mezarının yerine üzerine yatması gömülmesi durumunda tekrar mezar ücreti alınır mı? Belediye yetkilileri bu konuda da bir açıklama yaparlarsa çok iyi olur.

Tosyalı
Tosyalı - 5 ay Önce

Okul yapmak lazım yeteri kadar camii var

Vehbi TÜRKOĞLU
Vehbi TÜRKOĞLU - 5 ay Önce

Tekgöö olarak bildiğimiz İbniseim mahallesi sınırları içerisinde bulunan şimdiki mal pazarının oradaki yer, yerleşim yerleri yokken mezarlıkmış, yıllar önce yerleşim yeri kararı alınınca duyduğum 1970 li yıllarda olmuş mezarlıkmış oralar bi sürü iskelet çıkmış, yine Tosya Lisesi şimdiki adıyla Cumhuriyet Anadolu lisesinin tam arka cephesinden insan iskeleleri çıkardı 1980 lerin başlarında öğrenciyken ben bizzat şahit oldum. YANİ DİYECEĞİM; BAZI MEZAR YERLERİ ZAMANLA ASIRLAR GEÇTİKÇE ÇEŞİTLİ SEBEPLERLE, DOĞAL AFETLERLE YERYÜZÜNDEKİ ŞEKİL DEĞİŞİKLİKLERİYLE KAYBOLUYOR. Madem yer yok ya aile mezarlığı uygulaması gözden geçirilmeli ya da başka bir ad ile ikinci bir mezar yeri bulunmalı takdir belediyenindir.

istanbuldan tosyalı
istanbuldan tosyalı - 5 ay Önce

selakırı mevkiinde bildiğim kadarıyla bayağı Hazinenin boş araziler dereler tepeler var, mesala yani.

Mine şerifoğlu.
Mine şerifoğlu. - 5 ay Önce

Başkanım çalışmalarınızı takip ediyor takdir ediyorum.Başarılarınız daim olur inşAllah

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307