Tosya'da Kut'ül Amare Zaferi ve Ali Çavuşu Unuttu

banner294

Tosya'da Kut'ül Amare Zaferi ve Ali Çavuşu Unuttu
banner278

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Kut’ül Amare Zaferine birçok açıdan bakılabilir anlam ve önemi vurgulanabilir: Kut’ül Amare Zaferi, Çanakkale kadar önemli bir başarıdır.

Bu zafer Bağdat’a ve Anadolu’ya yönelik işgal hareketini geciktirmiştir. Kut’ül Amare, Türkler ve Iraklılar arasındaki kardeşliğin ve yakınlığın sembolüdür ve bu iki milletin Osmanlı çatısı altında ortak zaferidir.

Bu zafer Türk sebatının dönemin süper gücü sayılan Britanya Krallığı’nın inadını kırması anlamına da gelmektedir. Kut’ta 5 general, 481 subay ve 13300 erle teslim olmak zorunda kalan İngilizler için Kut’ül Amare tarihlerinde aldıkları en ağır yenilgilerden biridir. Türk güçleri ve Iraklı aşiretlerin birlikte kuşattıkları Kut, tarihte ilk kez havadan insani yardım ulaştırma gayretlerine de sahne olmuştur.

Kut’ül Amare ve Tosya’nın ne bağlantısı var diyebilirsiniz.

Bakın işte ilginç bağlantılar ve tesadüfler: Kut’ül Amare Zaferimizin kahramanı olan Halil Paşa Kastamonulu ve hemşerimiz. Abana’nın Perşembe pazarı köyünden Hacı Kaptanoğlı Kamil beyin oğlu. Halil Paşa Kut zaferinden sonra “Kut” soyadını alıyor. Daha da ilginci Kastamonulu Halil Paşanın emir eri, Tosyalı Ali Çavuş. Hemşerimiz Ali Çavuş, Halil Paşanın yıllarca yanında görev yapmış, birçok cephede bulunmuş fedakâr bir Tosya evladı. Halil Kut Paşa’nın yanından ayırmadığı sırdaşı ve yoldaşı.

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aamet
Aamet - 2 yıl Önce

Tosya'nın unutması da bir şey mi? Eski politikacıların sayesinde az daha Türkiye unutuyordu. Allah (c.c) Başkanımız RECEP TAYYİP ERDOĞAN'dan razı olsun. Geçenlerde telaffuz ederek gündeme getirdi.

Kut'ül Amare
Kut'ül Amare - 2 yıl Önce

Sosyal medya da fazla takip ettiğin yok herhalde admin dolaşmış olsa idin hatırlayanları ve Kut'ul Amarenin ne olduğunu anlatanları görürdün. Yanlış hatırlamıyorsam geçen yıl da Ak parti gençlik kolları Kut'ul Amare ile ilgili bilgilendirmek için broşür dağıtmıştı çarşı esnafına unutanlar utansın.

SIRADAKİ HABER

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif

banner298