TOSYA'DA HARFİYAT SONRASI YIKIM TEHLİKESİ

banner294


buraya tıklayınız

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) –Kastamonu’nun Tosya ilçesi Cumhuriyet Mahallesinde bir inşaatın hafriyat çalışması üç binayı tehlike altına aldı.

Edinile bilgiye göre ilçenin Cumhuriyet Mahallesi Şehit Teğmen Şalcı sokakta geçtiğimiz günlerde başlatılan inşaat hafriyat çalışması yan parsellerde bulunan üç binayı yıkım tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. Yağmur ve kar yağışlarının başlaması ile kayma tehlikesi bulunan binalar büyük tehlike altında. Yan parselde bulunan bina sakinleri Belediye yetkililerini durum hakkında ihbarda bulunarak ‘’ TMK. md. 738 hükmüne göre taşınmaz malikleri kazı ve yapı yaparken komşu taşınmazlara, onların topraklarını sarsmak veya tehlikeye düşürmek ya da üzerlerindeki tesisleri etkilemek suretiyle zarar vermekten kaçınmak zorundadır. Taşınmaz maliki kazı veya yapı yaparken, komşu taşınmazlara; a) Onların topraklarını sarsmak, b) Tehlikeye düşürmek, c) Üzerlerindeki tesisleri etkilemek suretiyle zarar vermekten kaçınmak zorundadır. Aksine davranışlarda oluşan zarar, zarar veren tarafından karşılanır. Zarar veren gerekli önlemleri almaya zorlanır. Gerekirse kazı ve yapı çalışması durdurulur.

Kural olarak, malik, toprağını kazar, Ne var ki, komşu arsaya, üzerindeki yapıya bir zarar vermemelidir. Gereken önlemleri almaz, derin kazıda bulunur ise, komşuluk hukuku çiğnenmiş olur. Bizler kanunun bu maddeleri gereği yetkilileri göreve davet ediyoruz’’dediler.

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Doymak bilmeyen müteahhitler gözlerini para bürümüş müteahhitler Allah sizi ıslah etsin şu Tosya’da saysak saysak aranızda gerçekten işini hakkıyla yapan 3 kişi zar zor çıkar faiş fiyatlardan ev satarsınız servetinize servet katarsınız bunları yaparkende yandaki sağda ki solda ki insanın hakkını canını hiç düşünmezsin Allah sizi ıslah etsin öbür dünyaya götüremezsiniz bu parayı başınızı ellerinizin arasına alında düşünün ticarette %100 den fazlası zarardır demiş efendimiz, siz bu sözü düşünmüyorsunuz zaten de bari milletin canına malına zarar vermeyin !!

salih
salih - 2 ay Önce

bir türlü akıllanmayız

Gözünüzü açın müteahhitler!
Gözünüzü açın müteahhitler! - 2 ay Önce

Bina yapmak vatani kutsal bir görev değil. Her gördüğünüz yere bina dikip para peşinde hayatınızı geçirmeyin.

Ahmet bayar
Ahmet bayar - 2 ay Önce

Geçmiş olsun

Necip Alışkan
Necip Alışkan - 2 ay Önce

Şehit Teğmen Şalcı sokak değil cadde olacak.Geçmiş olsun

Isa uslu
Isa uslu - 2 ay Önce

Allah islah etsin

tosyalı istanbuldan..
tosyalı istanbuldan.. - 2 ay Önce

Arkadaşlar, Allah yar ve yardımcımız olsun, Başımız sağ olsun; Depremde vefat edenlere Allah rahmet aylesin, yaralılara acil şifalar diliyorum.
Arada bir Tosya ilçemize geliyorum. Yeni caminin ön merdiveninin karşısında köşesinde bir eski yapı var, yıkıldı yıkılacak, bu binayı bekletmemek lazım. acilen yıkmalı. buna benzer vb.

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307