MÜFTÜSÜ OLMAYAN İLÇE ''TOSYA''

Tosya’nın Camiisi Çok Ama Müftüsü Yok

MÜFTÜSÜ OLMAYAN İLÇE ''TOSYA''
banner271

buraya tıklayınız

Tosya’nın Camiisi Çok Ama Müftüsü Yok

Diyanet işleri Başkanlığı tarafından Temmuz 2011 tarihinde yapılan İl ve İlçeler Müftü Ataması Kararnamesinin yayınlanması ile birlikte İlçemizde yaklaşık 6 yıldır İlçe Müftülüğü görevini yerine getiren ve her ortamda artık ben Tosya’lıyım diyerek bizden biri olan  Hikmet Yazıcı Bursa Karacabey İlçe Müftülüğüne atandı.

Aynı Atama Kararnamesinde ise Alanya Müftüsü Sayın Ahmet Hamdi BAŞPINAR  Alanya müftülüğünde Tosya Müftülüğüne atandı.Atama kararnamesinin Diyanet işleri Başkanlığı Personel atama dairesinden Diyanet İşleri Başkanlığı başkanlık makamına gönderilmesi ile birlikte Tosya Müftüsü Yazıcının atama kararı imzalanarak Tosya Kaymakamlığına gönderilmiş olup, fakat Alanya Müftüsü Ahmet Hamdi Başpınar ’ın atama kararı imzalanmayarak başkanlık makamında bu güne kadar bekletilmiştir. Tosya Kaymakamlığı İlçe Müftüsünün  atama kararını Tosya İlçe Müftülüğüne göndererek  Tosya Müftüsü Hikmet Yazıcı Kasım 2011 tarihinde Tosya İlçe Müftülüğü görevini Resmen bittiğini ve yeni görev yeri olan Karacabey’e atandığını tebliğ etti.

Tosya Din Görevlileri Derneği tarafından organize edilen  Kastamonu İl müftüsü ve diğer ilçe müftülerinde katıldığı ,ilçe halkınında yoğun ilgi gösterdiği veda programının ardında Bursa Karacabey ‘e uğurlandı.

Aradan geçen yaklaşık 2 ay süre içinde Tosya İlçe Müftülüğü Görevini vekaleten  Muhsin Özdemir yerine getirmektedir.Bu süre içinde www.tosyahaberleri.com haber sitemiz Diyanet İşleri Başkanlığı Atama dairesi ile  irtibata  geçerek açık ve net olarak şu soruyu sordu
    ‘’ TOSYA İLÇE MÜFTÜSÜ KİM  ?’

Diyanet işleri başkanlığı  Tosya İlçe Müftüsünün şu an Alanya Müftülüğü görevini yerine getiren Ahmet Hamdi Başpınar olduğunu fakat atama kararının makamda bekletildiğini yazılı olarak haber sitemiz mail adresine bildirdi.

Sonuç olarak anlaşılan şu ki yaklaşık 30.000 bin nüfusu ile Türkiye’de İlçe Müftüsü olamayan tek ilçe TOSYA gerçeğini  ortaya çıkarıyor. Alanya halkı, siyasileri ve bürokratları topyekûn ilçe müftülerine sahip çıkarak  atama kararnamesine rağmen Ahmet Hamdi Başpınar halen Alanya müftülüğünde görevine devam etmektedir.

Tosya’ya gelip gelmeyeceği henüz belli değil ama Camiisi çok olup Müftüsü olmayan bir ilçe olan Tosya’mız da şu an ilçe müftü vekilliğini yapan Sayın Muhsin Özdemir,  bu görevi ve diğer resmi işlemlerle birlikte daha birçok konuda tek başına ve diğer din görevlisi memurlar  ile görevlerini yapmaya devam ediyorlar.

Eski müftü Hikmet Yazıcı’nın ilçemizden ayrılışında veda programları  düzenleyen bunlara  emek sarf eden başta dernekler olmak üzere ilçenin ileri gelenleri , siyasetçiler  ile  kamu kurum  ve kuruluşlarının yöneticilerinin  ilçemize yeni  müftü gelmesinde de aynı gayreti ve emeği bekliyoruz.

Ve şu soruyu  soruyoruz

ACABA NE ZAMANA KADAR   MÜFTÜSÜ OLMAYAN  İLÇE  OLARAK  KALACAĞIZ ?


YORUM EKLE
YORUMLAR
Tosyalı vatandaş
Tosyalı vatandaş - 9 yıl Önce

tosya ya hikmet yazıcı gibi bir hoca bir daha gelmeyeceği için. yeni bir müftü gelmesine gerek yok.
çünki.....
tosya da kır müftüsü çokkk...
müftünün gidişi için ahmet sirkeoğlu yorum yazmış.
sayın ahmet bey. mensubu delegesi olduğunuz partinin yönecilerine neden böyle bir yanlış içindesiniz diye sordunuzmu???

hikmet yazıcı hoca güzel bie ilçeye gitti... başarılar dilerim.

kepce
kepce - 9 yıl Önce

elindekini gönderip, ah nerede vah nerede demek yerine "tosya ilçe müftüsü kim" demek yerine niye gittiyi önce sorrulamak cevabı bulunca da niye yeni müftümüzü getirtmiyorsunuz demek gerek. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Ahmet Sirkeoğlu
Ahmet Sirkeoğlu - 9 yıl Önce

yeni müftünün tosyaya gelmemesi gayet normal.korkmuştur belki.çünki yaklaşık 7 yıla yakın tosyada hizmet etmiş bir müftüye ve tosya tarihinde gözlemlediğim kadarıyla ilk defa toplumun herkesiminden katilimin olduğu veda yemeğinde iktidar temsilcilerinin olmamasi dikkatini çekmiştir belki basından falan.malüm bürokratlarla uğraşma hastalığımız var bizim senelerdir.giden müftümüzede uğraştık kalsın diye ama olmadı. birilerine ters geldi yada istenilen yapılmadı.başarısız bir müftümüydüde tayini istenildi yada buruk bir acıyla yollanıldı.değermiydi hiç.değermiydi tosya...sn.bardakoğlunun özel yolladığı müftüyü bizde güzel güzel yolladık ellerimizle..iyiki muhsin hocamız ve hocalarımız varr.camimiz çok,müftümüz yok tosya adına çok acı...

A.Rahman Yürekli
A.Rahman Yürekli - 9 yıl Önce

bu haberi yapan arkadaş muhtemelen tosya dan uzak galiba, tosya nın gerçeklerine de yabancı, giden müftü bey için üç kez veda yemeği düzenlendi, katılanlara ve katılmayanlara bir bakın, kimin istediği, kimin istemediği bellidir, istemediği doktoru veya devlet görevlisini iktidarın gücünü kullanarak şuraya buraya gönderenlerdir müftü beyin tayini konusunda kılını kıpırdatmayanlar. şimdi de çıkıpta bu ilçenin müftüsü kim, türkiye de müftüsü olmayan tek ilçe tosya diye ahkam kesmenin ne manası var.

Yalçın CAN
Yalçın CAN - 9 yıl Önce

bugüne kadar yaşadiğim yerlerde ki diyanet camiasına yabancı olmayan birisi olarak söylüyorum, bu kadar halka yakın, halkın içinde bir müftü bize tesadüf etmedi, tosya dan gönderilmesi veya gönderilmesine engel olunması konusunda selahiyeti olan birileri varsa ve gayret göstermelerine siyasi düşünceleri engel olduysa yazık onlara, gerçekten bunu yapabilecekken yapmadılarsa bu milletin iki elleri yakasındadır...

vatandaş
vatandaş - 9 yıl Önce

tosyanın idarecileri ve halkı bu işte olduğu gibi bir çok işte de uyuyor.biz hep birbirimizin işini bozmakla onun bunun dedikodusunu yapmakla uğraşırken beyler çoluğumuzun çocuğumuzun değil torunlarımızın geleceğine ipotek konuluyor.bırakın müftüyü camisiz mi kaldınız cemaat oldunuzda imamsız mı kaldınız.yoo şükür hepside var ve hizmete devam ediyor.müftübey gelirse bir makam dolar hepsi o kadar.ama yüzelli yatak denilip yetmişbeş yatak kapasiteye düşürülen ve hergün en az üç minübüs çankırıya birde kastamonuya hasta gitmesine göz yumup sebep olanlar acaba bunun vebalini nerede ödeyecekler .beyler lütfen kuru kuru memleketinizi sevmeyin o'na sahip çıkarak gerçek milliyetçi olduğunuzu gösterin saygılarımla....

Komik
Komik - 9 yıl Önce

hakkaten çok komiksiniz ha.. birisi hit almak için haber yapıyor.. bi kaç akıllıda hayatında siyaseti felan bilmeden ona yorum yapıp işlere çözüm olayım derken temelli sıvıyor.. ayıp ayıp.. bu diyanetle ilgili bir mesele.. biraz daha iz'anlı olsanız nasıl olur.. bırakın tosya sevmeyi..

ferdi karaman
ferdi karaman - 9 yıl Önce

bugün memleketimizde eski müftümüz sn:hikmet yazıcı ve hastane konusu gündemde milletimiz nerden tutarsa o tarafa çekiyor kimse bilmiyor neler oluyor hastane içinde neler oluyor dışında neler oluyor bu doktorlar neden gidiyor bir araştıralım kulaktan duyma sözler bizi teskin etmez yani yeterli olmaz 29 şubat son gün diş doktorumuz ve çoçuk doktorumuz görevlerini ellerinden gelen gayretle yapmaya çalışıyorlardı neden bu insanlar gidiyor bir sorun kendilerine derim müftümüze gelelim ben ak partili olarak konuşuyorum bu tarz siyaset hiç bir şekilde kabullenilemez sn:müftümüz bir olaya konu oldu,veya yardımcı oldu diye bu tarz,siyaset benim yaklaşımımda yanlıştır ben türkiyen'in iyiye gitmesini istemeyen bazı dış güçler var diyordum ama sonuç bizim güzel memleketimiz tosyan'ın da iyi olmasını istemeyen bazı siyasetçiler var insanlık bu kadar basit degil bunların vebalini ödeyemezsiniz.arkadaşlar...


SIRADAKİ HABER