MECLİSTE TOSYA PİRİNÇ ÜRETİCİLERİNİN SORUNUNU GÜNDEME GETİRDİ


buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

-BASIN BÜLTENİ-
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Tosyapirinç üreticisinin sorunlarını Meclis’te gündeme getirdi.
Tosyalı pirinç üreticilerinin su ve toplulaştırma problemleri nedeniyle her geçen gün üretimden çekilmek zorunda kaldığını vurgulayan Milletvekili Hasan Baltacı, geçmiş yıllarda 23 bin dekar olan Tosya pirincinin üretim alanının 2019 yılı itibariyle 9 bin dekara kadar düştüğüne dikkat çekti.
Her yıl artan girdi fiyatları, AKP iktidarının ithalatı önceleyen tarım politikaları ve bu sene yaşanan kuraklık nedeniyle pirinç üreticisinin çok daha güç şartlarla baş etmek zorunda kaldığını vurgulayan Hasan Baltacı, Tosyalı çiftçinin su probleminin bir an önce çözülmesi gerektiğini kaydetti.
2017 yılında temeli atıldığı açıklanan Devrez Kızlar Yolu Barajı’nın inşaat alanında henüz hiçbir çalışma izine rastlanılmamış olmamasına da tepki gösteren Milletvekili Baltacı, Göl Çayı ve Kızılca Çayı üzerinde göletler kurulup, bu göletlerin acilen çeltik ekimine tahsis edilmesi gerektiğini belirtti.
Tosya’da kuru hububat deposu bulunmadığı için pirinç üreticisinin ürünlerini 5 yıl önceki fiyatlardan tüccara satmak zorunda kaldığına da işaret eden Milletvekili Baltacı, Tosya’nın geniş kapsamlı hububat deposuna ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ilçede alım şubesi açmasına ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.
Milletvekili Baltacı Meclis’te yaptığı konuşmada şunları söyledi;
PİRİNCİN EKİM ALANI 9 BİN DEKARA DÜŞTÜ
Kastamonu’nun coğrafi işaretli tarım ürünlerinden olan Tosya Pirincinin 23 bin dekar olan mevcut ekim alanı, 2019 yılı itibariyle su ve toplulaştırma sorunu nedeniyle 9 bin dekara kadar düşmüştür.
GÖL ÇAYI VEYA KIZILCA
ÇAYI GÖLETLERİ KURULUP ÇELTİK
EKİMİNE TAHSİS EDİLMELİ
Her yıl artan girdi fiyatları, ithalatı önceleyen tarım politikaları ve bu sene yaşanan kuraklık nedeniyle çok daha zor günler geçiren Tosyalı çeltik üreticimiz, özellikle su problemiyle ilgili acil çözüm beklemektedir. İktidarın 2017 yılında “temelini atık” dediği ancak yerinde yeller esen Devrez Kızlar Yolu Barajı tamamlanana kadar Göl Çayı veya Kızılca Çayı göletleri kurulup çeltik ekimine tahsis edilmelidir.
TOSYA’YA HUBABAT DEPOSU KAZANDIRILMALI
Kuru hububat deposu bulunmadığı için ürünlerini 5 yıl önceki fiyatlardan tüccara satmak zorunda kalan Tosyalı çiftçimiz için hububat deposu muhakkak yapılmalı, Tosya’da Toprak Mahsulleri Ofisi alım şubesi mutlaka açılmalıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert
Mert - 12 ay Önce

Diğer Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekilileri Çalışmıyor Dediğimizde Kızıyorlar Görsünler Bunları ☺️

Mert
Mert - 12 ay Önce

Helal Olsun Tosya Sorunlarını Dile Getiriyor Bir Daha Ki Milletvekili Seçimlerinde Oy vereceğim

Irfan asil
Irfan asil - 12 ay Önce

Vekilimizi tebrik ediyorum diger iki vekilimizden de ilcemizin sorunlarini mecliste dile getirmelerini arzu ediyoruz

Ali
Ali - 12 ay Önce

Helal olsun milletvekili olduğu ilin sorunları ile ilgileniyor. Sayın vekilimiz.

sarıkılçık
sarıkılçık - 12 ay Önce

helal olsun daha TOSYA senin gibi adam görmedi !!! adını bilen yoktu Tosyanın … bişileri başarırsınız inşAllah..

Dikmenli
Dikmenli - 12 ay Önce

S.n hasan baltacı olmasa Tosya ile ilgilenen tek vekil Allah yolunu açık etsin

sarı kılçık
sarı kılçık - 12 ay Önce

helal olsun aslan Tosyalıdan daha TOSYALISIN... parti marti meselesi deil bu !!!

Dikmenli
Dikmenli - 12 ay Önce

Sayın Hasan baltacı olmasa Kastamonu ve Tosya nin sorunlarını gören anlatan vekil yok koca Kastamonu'da


SIRADAKİ HABER