Hakkari Çukurca'da 26 Askerimiz Şehit oldu Video Görüntüleri Başbakanın Şehit Açıklaması

Hakkari Çukurca'da PKK tarafında yapılan hain saldırıda 26 asker şehit oldu...21 Pkklı Öldürüldü, Saldırı videosu, Başbakanın açıklaması video haber


buraya tıklayınız
Yüksekova ve Çukurca'daki terör saldırılarında çok sayıda asker şehit oldu. İlk bilgilere göre çatışmalarda 26 şehit, 18 yaralı olduğu belirtiliyor. 

Saldırıya uğrayan askeri birliklerin çoğu sınıra yakın bölgelerde bulunuyor. Teröristlerin saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Irak'a kaçtığı ifade ediliyor. Saldırının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları bölgeye hareket etti.

Bu arada bölgedeki polis telsizlerinden bir anons geçti. Anonsta "Tam teçhizatlı olun, çelik yelek giyin, çatışmaya hazır olun" dendi. Bu da silahlı kuvvetlerin karşı saldırı düzenleyeceğine dair yorumlara yol açıyor.Flaş...
21 PKK'lı öldürüldü

Yüksekova ve Çukurca'daki saldırılarda 24 asker şehit oldu, 18 asker yaralandı. Saldırı sonrası savaş uçakları Kuzey Irak'taki hedefleri vuruyor.Karadan da Hakkari dağ komando birlikleri sınırlı kara harekatı gerçekleştiriyor. Reuters, 21 PKK'lının öldürüldüğünü duyurdu.

Yüksekova ve Çukurca'daki eş zamanlı terör saldırılarında çok sayıda asker şehit oldu. Saldırılarda 24 asker şehit olurken, 18 asker de yaralandı.

Flaş...21 PKK'lı öldürüldü


Gece 1'de başlayan çatışmalar iki ayrı bölgede, Yüksekova ve Çukurca'da yoğunlaştı. Teröristler tarafından aynı anda 8 ayrı hedefe saldırı düzenlendi. Çatışmalar sabah 5'e kadar sürdü. 

Saldırıya uğrayan askeri birliklerin çoğu sınıra yakın bölgelerde bulunuyor. Teröristlerin saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Irak'a kaçtığı ifade ediliyor. Teröristlerin kaçış istikametleri vuruluyor.

Saldırı yapılan bölgeler şöyle:


    Çukurca İlçe Jandarma Komutanlığı
    Çukurca Asayiş Bölük Komutanlığı
    Çukurca Asayiş Tepe Üs Bölgesi
    Çukurca Sivri Tepe Üs Bölgesi
    TOKİ Polis Lojmanları
    Gazitepe Jandarma Sınır Komutanlığı
    Çukurca-Keklikkaya sınır noktası
    Bankardi sınır noktası
    Diyarbakır-Lice'deki 2'nci Motorize Piyade Tugayı'ndan bölgeye lojistik amaçlı giden birlik

SAVAŞ UÇAKLARI HEDEFLERİ VURUYOR
Saldırı sonrasında askerler karadan ve havadan harekata başladı. Diyarbakır'dan kalkan savaş uçakları Kuzey Irak'taki hedefleri vuruyor. Uçaklar ağırlıklı olarak ZAP bölgesindeki PKK kamplarını vuruyor. Terör örgütü PKK'nın ana karargahının bulunduğu yer ZAP olması nedeniyle hava harekatı ağırlıklı olarak burada yapılıyor.

UÇAR BİRLİKLER K. IRAK'A İNDİRİLİYOR
Karadan da Hakkari dağ komando birlikleri Kuzey Irak'ta sınırlı kara harekatı gerçekleştiriyor.  Uçar birlikler helikopterlerle stratejik noktalara indiriliyor. Sınır ötesine geçirilen asker sayısının 600'ü buldğu belirtiliyor. Türk askerlerinin sınırdan 3-4 km içeri girdiği ifade ediliyor.

REUTERS: 21 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ
Reuters, operasyonlarda 21 PKK'nın öldürüldüğünü duyurdu. Saldırılarda en az 100 PKK'lının yer aldığı belirtiliyor.

ANKARA'DA ACİL ZİRVE
Saldırı sonrası Ankara'da hareketli saatler yaşanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan şu sıralarda Başbakanlık'ta acil bir toplantı yaptı. Toplantı 3 saatten fazla sürdü. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bölgeye gidecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da MYK üyeleriyle olağanüstü toplantı yaptı.

DIŞ GEZİLER İPTAL EDİLDİ

Saldırı sonrasında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Kazakistan gezisi iptal edildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dış gezilerini iptal etti.

Erdoğan: Gün dik durma günüdür

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hakkari'de yaşanan çatışma ve 24 şehit için bir açıklama yaptı...


Erdoğan: Gün dik durma günüdür

Hakkari’de 24 askerin şehit olmasının ardından Ankara'da hareketli saatler yaşandı.

Sabah erken saatlerde Başbakanlık’a gelen Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında terör zirvesi yapıldı. Zirvede, son terör saldırıları ve atılacak adımlar masaya yatırıldı. Başbakanlık'ta saat 10:00'da başlayan terör zirvesi yaklaşık 3,5 saat sürdü.  Zirvenin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.

Erdoğan, "Terör örgütü nereden destekleniyorsa hepsinden mutlaka bunun hesabı sorulacaktır" dedi. İsim vermeden BDP'ye yüklenen Erdoğan, "Onların ağzına barış ifadesi yakışmıyor" diye konuştu.

Toplantı sonrası açıklama yapan Erdoğan şunları söyledi:

"Aziz milletim, öncelikle hepimizin başı sağolsun. Rabbimden, Hakkari'nin çukurca ilçesinde vatan savunması esnasında şehit düşen güvenlik görevlilerimiz için rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Milletimizin her bir ferdine, şehitlerimizin yakınlarına TSK'ya sabır ve başsağlığı diliyorum. Yaralı kardeşlerime Allah'tan acil şifalar diliyorum.

GENİŞ ÇAPLI OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Çatışma bölgesi Çukurca'dan son teyit ettiğimiz haberlere göre şu an itibariyle 24 şehit verdik. 18 asker de yaralı durumda. Bölgede uluslararası hukukun öngördüğü sıcak takip dahil, geniş çaplı operasyonlar sürüyor. Ben bugün için planlanmış Kazakistan ziyaretini iptal ettim. Başbakanlık'ta ilgili bakanlar, Genelkurmay İkinci Başkanı, Jandarma Genel Komutanı ve bakan arkadaşlarım, MİT Müsteşarı'nın katılımıyla detaylı değerlendirme yaptık. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları şu an bölgede.

MUTLAKA HESABI SORULACAK

Türkiye düşmanları şunu çok iyi bilmeli. Türkiye Sarıkamış, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı başta olmak üzere şehitlerin aziz ruhları üzerinde inşa edildi. Bayrağımız rengini şehitlerin al kanından almıştır. Bayrak da vatan da bizim için namustur. İçeriden ya da dışarıdan hiçbir saldırıya boyun eğmeyeceğimizi, geri adım atmayacağımızı bilmeliler. Bir milim dahi geri çekilmedik, çekilmeyeceğiz. Her kim ki teröre destek veriyorsa, terörü besliyorsa, teröre müsamaha gösteriyor, kanlı yüzünü örtmek, insanlık dışı saldırıları görmezden geliyorsa bilsinler ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin nefesi her birinin ensesinde olacaktır. Terör örgütü nereden destekleniyorsa hepsinden mutlaka bunun hesabı sorulacaktır.

METANETİMİZİ BOZMAYACAĞIZ

Teröre karşı uluslararası mücadelede etkin rol oynayan Türkiye terör saldırı karşısında bütün ülkelerinden mutlak aktif işbirliği beklemektedir. Son dönemde yoğunluk gösteren terör faaliyetleri, terör örgütünün birilerinin maşası olduğunu ortaya koydu. Terör örgütü provokasyon yapmaktan başka hedefi olmadığını açıkça ortaya koydu. Kim ki öfkesine hakim olamazsa terör örgütü o zaman hedefine ulaşır. Biz millet olarak defalarca yaptığımız gibi metanetimizi bozmayacağız. Bu hain saldırı bizi aydınlık ufuklardan alıkoymayacaktır. Terörün istismar zeminini yok etmek için aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Terörle mücadele uzun soluklu süreçtir. Bu uzun soluklu süreci tamama erdireceğiz.

AĞIZLARINA 'BARIŞ' İFADESİ YAKIŞMIYOR

Muhalefetin 'sorumlu iktidardır' demesi milleti tahrikten başka bir şey değildir. Bugünkü olaylardan sonra yapılanları kınarken PKK'yı ve isim değiştirerek ortalarda dolaşanları terör örgütü olarak ilan etmeyenlerin sürece olumlu katkısı olamaz. Onların ağzına 'barış' ifadesi yakışmıyor.

ANDIÇTA İMZAM YOK

Hakkımda çıkarılan internet andıcı imzası yalanını yargı açıkladı. Hiçbir zaman böyle bir andıcın altında imzası olmayan başbakanım. O imza bölücü terör örgütüyle mücadeleye yönelik metnin altına koyulmuş imzadır.

MEDYA DUYARLI OLMALI

Burada kusura bakmayın medyayı yine duyarlı olmaya davet ediyorum. Bugün suçlamak, eleştirmek yerine dayanışma içinde olmak zorundayız. Bugün dik durma, asaleti sergileme günüdür. Türkiye'nin huzur, kardeşlik ve demokrasi içinde yükselmesini hiç kimse engelleyemeyecektir. Bir kez daha şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. TSK ve aziz milletimize başımız sağolsun diyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER