Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ve 25 Avrupa Birliği Büyükelçisi Tosya'ya Geliyor

banner294

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ve 25 Avrupa Birliği Büyükelçisi Tosya'ya Geliyor
banner278

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

Kastamonu’nun Tosya ilçesi 12 Ekim Cumartesi günü Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı, Avrupa Birliği Daimî Büyükelçisi ve Avrupa Birliği Başkanı ‘’Faruk Kaymakcı’’ başkanlığında 25 Avrupa Birliği Büyükelçisi ve çok sayıda bürokratı, Ulusal Medya basın mensuplarını ilçemizde misafir edecek.

Tosya tarihinin günümüzde yetiştirmiş olduğu Devlet idaresinde ve Bürokraside en zirvede olan Dış İşleri Bakan Yardımcısı ve aynı zamanda Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı’yı makamında ziyaret eden Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil ve Tosya Heyeti ziyaret programı ile ilgili görüş alışverişinde bulunarak hazırlıklara başlamıştı.

25 Avrupa Birliği Büyükelçisi 12 Ekim Cumartesi günü hemşerimiz Faruk Kaymakcı’nın misafirleri olarak Tosya ilçesine gelecek. Ziyaret programı bir bağ evinde misafirlere özel ilçenin eşsiz damak lezzetlerinin sunulduğu  Keşkek, Pilav ve tarhana çorbası yemek ikramı ile başlayacak. Daha sonra Tosya Festivali için Belediye Başkanlığı tarafından kurulan fuar alanında Tosya El Sanatlarının tanıtımının yapıldığı sergiyi ziyaret edecekler. Fuar alanından ayrılan heyet ilçe merkezine gelerek Bıçakçılar arastasını gezecek.

Avrupa Birliği Büyükelçileri Tosya ziyareti sonrasında ilçemizden ayrılarak Kastamonu’ya gidecek.   

 

Büyükelçi Faruk Kaymakcı Kimdir ?

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı

Faruk Kaymakcı, 21 Mart 1968 tarihinde Tosya’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Tosya’da tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden 1988 yılında mezun olmuştur.

Devlet bursuyla 1989-1992 yılları arasında Fransa’da Strasburg Üniversitesi’nde AB araştırmaları ve İngiltere’de London School of Economics’te AB Ekonomi Mastırı yapmıştır. Kaymakcı ayrıca, 1999-2000 yılı eğitim döneminde Avrupa Komisyonu bursuyla College of Europe’ta AB Politikaları Mastırı elde etmiştir.

1994 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlayan Kaymakcı, merkez görevleri sırasında, Balkanlar, Çok Taraflı Ekonomik Kuruluşlar, Siyaset Planlama ve AB Dairelerinde görev yapmıştır. 2009-2011 yılları arasında Devlet Bakanı/AB Bakanı ve Başmüzakereci’nin Dışişleri Özel Müşaviri olarak çalışmış; Eylül 2009’dan itibaren bu göreve ek olarak, AB Genel Sekreterliği/Devlet/AB Bakanlığı Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Yurtdışında Trablus Büyükelçiliği, NATO Afganistan Kıdemli Sivil Temsilciliği ve üç kez Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde görev alan Kaymakcı, 2011-2013 yılları arasında Türkiye’nin Basra Başkonsolosu, Ekim 2013 – Ocak 2017 tarihleri arasında da Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi olarak görev yapmıştır. Şubat 2017’de AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği görevine getirilen Kaymakcı, 7 Ağustos 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanmış; böylelikle aynı tarihte AB Başkanlığı görevini de üstlenmiş olmuştur.

2004 yılında Afganistan’da NATO Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilen Büyükelçi Kaymakcı, Avrupa Koleji Yılın Mezunları Ödülüne 2007 yılında önerilen üç Kolej mezunundan biri seçilmiştir.

Büyükelçi Kaymakcı, ileri seviyede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

 (SDA-

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 23:12

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Atice kaymakci kara
Atice kaymakci kara - 3 yıl Önce

Kadesime gurur duyuorumalemizin gururusagolvar ol

ABDULLAH BARIŞ.
ABDULLAH BARIŞ. - 3 yıl Önce

Tosyamizin eski eşrafından rahmetle hâfız amcamın değerli oğullarından faruk kaymakcı. Annem tarafından amca çocuklarıyız çocukluğundan belliydi zeki ve hep gülerdi. Gururumuz olmustur Allah sağlık sıhhat afiyet versin inşAllah (pastacı abdullah barış bayat köyü)

YeK
YeK - 3 yıl Önce

Ne yapacağız nereyi gezdireceğiz. Anadolu da ilk çeltik fabribakisinin olduğu aynı zamanda sanayileşmenin en güzel örneğinin bulunduğu ve şuan benzinlik olan yeri gösterebiliriz mesela tarihi olarak. Doğal güzellik olan yanan dipsizgölü. Kültürel el işçiliği olarak çok güzel olan ünü 100 km aşamayan kisti ve çakı olabilir. Başka da birşey yok. Buradan çıkan sonuç kültürel ve tarihi değerlerimize sahip çıkılmıyor.

İdris Mantar
İdris Mantar - 3 yıl Önce

Annemin Rahmetli dayısı Hafız dayımızın oğlu olan Syn.Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı beyefendi ile gurur duyuyoruz.Tosyamıza hoş gelsin safalar getirsin inşAllah.Gelişi güle güle,gidişi güle güle olsun.Faruk bey Tosya için büyük bir şans ve gurur kaynağıdır.Rabbim kendilerine sağlık,afiyet ve hayırlı hizmetler nasip etsin inşAllah.

İSTANBULDAN TOSYALI
İSTANBULDAN TOSYALI - 3 yıl Önce

SELAM VE SEVGİLER HERKESE, BİLİNDİĞİ GİBİ; LAF İLE PEYNİR GEMİSİ YÜROMÜYOR, İHRACAT OLMALI, :)

SIRADAKİ HABER

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif

banner298