ÇANKIRI VE KASTAMONU ARASINDA BÖLÜŞÜLEMEYEN İLÇE TOSYA

banner315

ÇANKIRI VE KASTAMONU ARASINDA BÖLÜŞÜLEMEYEN İLÇE TOSYA
banner322

Çankırı unutulmuş olmanın ve kandırılmış olmanın bedelini Tosya’ya ödetmeye kalkıyor. Evet yanlış duymadınız ve okumadınız.

Geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Başkanlığı 2022 yılı Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Çankırı’yı değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya ilçede görev yapan Ulusal ve Yerel yazılı ve görsel basın mensupları ile bir araya geldi. Çankırı’nın sorunlarının masaya yatırıldığı istişare toplantısında Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfus olarak göç veren bir il konumuna gelindiği gerçeği ortaya çıktı. Bu acı gerçeği Çankırı ili ve ilçelerinin sosyal ve ekonomik açıdan kaldıramadığı yüksek sesle konuşulmaya ve tartışılmaya başlandı.

Toplantıda fikir tartışmaların yaşandığı bir anda bir internet sitesi ortaya çözüm olarak bir iddia ve teklifte bulunarak geçmişte olduğu gibi Tosya ilçesinin Çankırı iline bağlanmasını bunun içinde siyasi bir baskı ve çalışma yapılmasını istedi.

Toplantıda yüksek sesle ‘‘TOSYA’ ilçesini şehitler, gaziler, yarenler ve kaya tuzunun başkenti Çankırı’ya transfer edelim. Böylece Çankırı’mızın nüfusunu artırdığımız gibi TOSYA ile de şaha kalkarız’’ denildi. Ayrıca toplantıda o kadar iddialı bir söylemde bulunarak bizim adımıza da cevap vererek Tosya halkı Kastamonu’dan ayrılarak Çankırı’ya bağlanmak istiyor’’ gibi bir cevap ile kendilerine bağlanmamız için bir kılıf bulmaya çalıştılar.

 Buna da dayanak olarak Tosya’da düzenlenen Çankırı’ya özel Yaren gecelerini gösterdiler. Tek amaçları Çankırı’yı ekonomik ve tarım alanında bir üst lige çıkarmak için Tosya’yı kullanmak.

Hatta o kadar ileri gittiler ki Kastamonu zaten mülayim bir il Tosya’yı da fazla sevmiyor bu işi fazla uzatmadan Referanduma gidelim kazanan Çankırı ve Tosya olsun diyerek noktayı koymaya ve bunun altyapısını şimdiden hazırlamaya başladılar.

EL CEVAP ‘’ TOSYA ÇANKIRI’NIN ŞİRAZESİNİ BOZAR’’

Çankırı’da Tosya’ya sorulmadan bu şekilde tartışmaların yapılması ve Tosya üzerinden gündem oluşturulması Çankırı basınına ve siyasetine hiç yakışmadı. Bir defa şu gerçeği görmeniz ve Tosya’yı daha iyi okumanız gerekir.

Tosya tümden halkı ile esnafı, sanayicisi ve çiftçisi ile çok uyanık ve çalışkandır. Evet Tosya nüfus olarak sizin neredeyse 11 ilçenize denk gelecek bir nüfusa sahip bir ilçe. Çankırı ili Tosya’nın bu nüfusunu, ekonomisini ve gücünü hem siyaseten hem de sosyolojik olarak kaldıramaz. Bu tartışmalar gündeme geldiği günlerde Kıymetli bir Tosyalı siyasetçi büyüğümüzün dediği gibi ‘’ Eğer olurda Tosya Çankırı’ya bağlanırsa Çankırı’nın Şirazesi bozulur yakın zamanda iş tersine döner Tosya il olur gerisi malum. Çankırı basını bunu iyice hesaplasın’’ dedi.

Kastamonu’nu Tosya ilçesinin ağırlığını taşımakta zorlanırken ve bunun sancılarını her platforma yaşarken Çankırı Tosya ilçesini kendine bağlanma isteğini ve cesaretini nereden buluyor.

Evet Kastamonu ile sorunlar yaşasak ta bunlar çözülmeyecek ve aşılmayacak sorunlar değil. Yaşanan sıkıntılarda Kastamonu kadar bizlerinde hataları var. Biz Tosyalı olarak Kastamonu’nun ekonomik yükünü taşısak ta Kastamonu bize hep üvey evlat gözü ile baktı. Bir türlü İl merkezinde ve ilçe merkezinde bu algıyı yıkamadık. Tosya hep Kastamonu’dan ayrıcalık bekledi hep bize bir fazlası verilsin dedi. Haklı mıyız haklıyız tabii ki. Fakat izlediğimiz yanlış siyaset veya siyasetçilerimizin acemiliği biz Tosyalıları haklı iken haksız durumuna düşürdü. Bizim siyasetçilerimiz Kastamonu’dan bir istek ve talepte bulunurken Çankırılıların bizi gördüğü o güçlü ve büyük Tosya olarak değil de siz bizi sevmiyorsunuz nasıl olsa bize vermezsiniz edası ile peşinen her şeye razı olma şeklinde talep ve istekte bulunduk.

Son zamanlarda siyasetçilerimiz öyle bir duruma geldi ki bir bürokratı ziyaret etmeyi müjdeli bir haber olarak paylaşmaya başladı. Kastamonu siyasetçisi uyanık bunları görmüyor mu? görüyor tabi ki. Nasıl olsa Tosya’ya yasal prosedürler içinde ne verirsek eyvallah diyor anlayışı ile hareket ediyor.

Son olarak şunu ifade etmek isteriz ‘’ Kastamonu Tosya’yı hafife alma sen kaybedersin, Çankırı sende Tosya’nın ağırlığını kaldıramazsın şirazen bozulur’’

Vesselam..

Sedat Ağacıkoğlu

www.tosyahaberleri.com

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

banner323
YORUM EKLE
YORUMLAR
İdealist İhtiyar
İdealist İhtiyar - 9 ay Önce

TOSYA İL OLACAK. Çok beklerler, D100 Karayolu üzerinde parlayan bir İL merkezi olacak. Coğrafi konumu müsait. Kimsede engel olamayacak.

Tosya İli
Tosya İli @İdealist İhtiyar - 9 ay Önce

Tosya Hükümet Konağı bile İL olacağımızın belirtisidir, göstergesidir, müjdecisidir. Tosya Adalet Sarayı'da öyle İL olacağımızın belirtisidir. Kamu yönetimi ve mülki idare bilimi iyi incelendiğinde ve analiz edildiğinde bu coğrafya üzerinde TOSYA nın İL olması kaçınılmazdır.

Ekonomist
Ekonomist - 9 ay Önce

İlçe kasaba kurnazlığı yapan siyasetçilerden kurtulduğu gün Tosya İl olacaktır. TOSYA İLİ olacaktır. Çünkü Tosya da tembellik yok çalışkanlık var, üretim var, imalat var, pirinç var, tarım var, hayvancılık var, ormancılık var, kereste ve ahşap imali var, tekstil var, ihracat var, mobilya kapı imali var, mobilya imalatı var, sanayi var, çalışkan ve üretken bir halkı var. Ticareti bilen basiretli esnaf ve girişimci iş insanları var, ileri görüşlü eğitimli, akıl ve bilim ile barışık yaşayan bilinç düzeyi yüksek, ahlâkî ve insanî değerlere önem veren ve bu değerleri yaşamaya çalışan çalışkan bir halkı var. Dolayısıyla çok eski bir yerleşim yeri olması nedeniyle ve coğrafi konumunun da çok müsait olması nedeniyle Tosya İl olmayı fazlası ile hakediyor ve olacakta. Bu seçimlerde çankırılı ve kastamonulu siyasetçilere mesafeli durmakta, yüz vermemekte ve onların boş beleş söylemlerine itibar etmemekte ve inanmamakta fayda var. TOSYA nın İL olmasını, gelişmişliğinin daha da gelişmiş hale gelmesinini hiç kimse engelleyemeyecektir. Yeterki ilçemiz de kasaba kurnazlığı düzeyinde siyaset yapan kendinden menkul politikacıların söylemlerine, çevirdikleri bol soslu politikalarına aldanmayalım. Kimseyle oynamalarına, kimsenin beynine aklına iş vermelerine izin vermeyelim. TOSYA İL olacak vesselam.

Mehmet Hüsamettşn Önsavaş
Mehmet Hüsamettşn Önsavaş - 9 ay Önce

Bir de Cumhuriyet döneminde nüfuslardan başlayarak Kastamonu merkez ile Tosya nın Devlet bütçesine kimin ne kadar verdiği ne aldığı Özel idareden ne aldığımız ne verdiğimiz hangi eğitim kurumlarını halkımızın topladığı paralarla yaptığı İstanbul Karadeniz yolunun Tosya bölümünün neden yıllarca bekletildiği meclise hangi tarihlerde milletvekilini nasıl gönderdiğimiz devrez islah çalışmasına baraja neden başlanamadığı üniversite fakülteleri için konulmuş engellerin nasıl aşıldığı binalarını kimlerin yaptığı gibi Tosyamızı ilgilendiren önemli konularda bir araştırma yaptırılsa durum ak ve Kara gibi açığa çıkar bize öncelikle lazım olan bu araştırma selamlar

SİYASET BİLİMCİ
SİYASET BİLİMCİ - 9 ay Önce

Bolu dan Samsun a, Samsun dan Bolu ya D100 karayolu üzerinde oldukça uzun bu mesafe üzerinde İL olabilecek tek bir yerleşim yeri gösterin, var mı ? Yok. Sadece TOSYA var ve TOSYA İL MERKEZİ olacak ve olmak zorunda. Bolu Samsun arasında ki oldukça uzun bu mesafeye hakim olacak, her türlü güvenliği sağlayacak, gayrimeşru işlere yol vermeyecek, trafik kazaları sonucu ağır yaralanan kişilere D100 karayolu üzerinde sağlık hizmeti sunacak tam teşeküllü hastene bulunduracak il mülki idaresinin kurulması elzemdir, kaçınılmazdır. Yoksa ki Bolu Samsun arasındaki oldukça uzun bu mesafe karayolunda ve bu mesafe arasında D100 e bağlantılı ara yollarda gayri meşru işlerle uğraşanlar elini kolunu sallaya sallaya cirit atmaya devam edeceklerdir. O sebeple Çok acil TOSYA merkezli bir İL MÜLKİ İDARESİ kurulması zorunludur. Yönetim Bilimi konusunda en yetkili uzman kişilerin bu yetersizliği ve güvenlik eksikliğini görmemeleri imkansız .

Vehbi TÜRKOĞLU
Vehbi TÜRKOĞLU - 9 ay Önce

Çankırı'ya bağlanma meselesi hatırladığım kadarıyla 1998 li yıllarda o zamanlar MHP Gn.Bşk.Yrd. Tosya'nın Evlâdı Ziya Yılmazbilen öncülüğünde o dönem Kaymakam Kazım Yekin ve o dönem Belediye Reisi Mehmet Oruçöz'ün resmi girişimleri ile epey merhale alındı. O dönem Genel Kurmay Bşk İsmail Hakkı Karadayı Paşa bile Tosya'yı Çankırı'ya kazandırmak için çabaladı. 2 Yıllık mücadele sonunda O dönemki Kastamonu'lu siyasetçiler Tosya'lı siyasetçileri vazgeçirmeyi başardılar. Sedat Bey isterse 1. Ağızlardan bunları doğrulayacak haber yapabilir. Bu işin ilk başlangıcı böyledir 25 yıl önceki mevzuudur. TOSYA ESKİ TOSYA DEĞİL? HEDEF NE ÇANKIRI, NE ÇORUM NE DE KASTAMONU 2023 SON SANS TOSYA'DAN BAĞIMSIZDA OLSA 1 MİLLETVEKİLİNİN TBMM DE OLMASI ŞART. 32 YILDIR TOSYA 1 MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYI BAŞARAMADI. TOSYA BİRİNCİ SIRAYI ALABİLMEK İÇİN VAR GÜCÜYLE ÇABALAMALI Nokta. HEDEF : EL OLMUŞ TOSYA DEĞİL İL OLMUŞ TOSYA

Melek
Melek - 9 ay Önce

Kastamonun tosyayı sevmefığı algısını hala çözemedim. Gerçekse de niye neden? Allah aşkına kastamonun tosyaya karşı sempatısı yoksa bağlanalım çankırıya da açılsın gözleri. Nedir yani yok şirazesı bozulurmuş falan da nedır ya? Tosya nufus olarak fazla olabılır ama siyası anlamda güçlü görmüyorum. O kadar akıllıymış çalışkanmış.

Nail Kurtcuoglu Nail
Nail Kurtcuoglu Nail - 9 ay Önce

O zaman ikisindede güvenmiyoruz madem derdimizi kime anlatacağız? Hani Tosya hastanesi B sınıfına geçiyordu bu sene,hani Dr lar tayin edildi geliyorlar dendi,acile yeni mezun çocukları doldurup Dr gelmişmi oluyor( netten,veya hocasını arayıp soran ögrencilerlemi kandırılıyoruz?)

ABDULLAH ARUK
ABDULLAH ARUK - 9 ay Önce

LAFIGÜZAF SİZİNKİSİDE BU KAFAYI DEYİŞTİRMEZSEK TOSYALI OLARAK DAHA ÇOOOK SÖMÜRÜR BİZİ KASTAMONU AKILLI OLALIM AKLIMIZI MANTIGIMIZI KULLANALIM BOŞ LAFLARA GEREK YOOOOK


SIRADAKİ HABER

banner291

banner307