ATTIĞI TAŞ HACET TEPESİNDE MEZARI OLDU

ATTIĞI TAŞ HACET TEPESİNDE MEZARI OLDU
banner278

buraya tıklayınız

Haber:Sedat Ağacıkoğlu

Kastamonu'nun Tosya ilçesine 30 km uzaklıkta bulunan kireçtaşından oluşan ve 2.500 mt yüksekliğinde ki Hacet Tepesinin zirvesinde bulunan iki mezarın ilginç bir o kadar da dikkat çeken hikayesi ziyaretçileri hayrete düşürüyor.

Efsane bu. Ilgaz Dağının Hacet Tepesi’nde yedi kardeş yaşarmış. Beşi erkek ikisi kız olan kardeşlerin hepsi evliyadanmış. Bir gün en bü¬yükleri bir teklif getirmiş. “Birer taş alalım. Atalım. Nereye düşerse ölünce oraya yatalım”. Kabul etmiş kardeşleri. Taşları teker teker atmışlar. Biri Benli Sultan Köyü’ne düşmüş. Orada Benli Sultan yatıyor. İkisinin attığı taş Hacet tepesinde bulundukları yere düşmüş. İki kız kardeş Ünzile ve Tenzilenin attığı taşlar mezar yerleri olmuş. Diğerleri ise Tekke önü’nde Kesikbaş, Pınarbaşı Mahallesi’nde Karabaş Şeyh, Acıkavak’ta Murat Baba yatıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hipotez Hipnoz
Hipotez Hipnoz - 7 ay Önce

Hacettepe nin Zirvesinde din bilgini, alim, ulema, evliya mezarının ne işi olabilir ki. Sayın editör, sen Haceti gördün mü bilmiyorum ama bir kişinin oraya defnedilmeyi istemesi için aklını yitirmiş olması lazım. Vasiyetini yerine getirip oraya defneden bağlılarının da aklı yok demektir. Mezar açılır bakılır, olay çözülür. Yalnız şöyle olabilir; vefat eden evliya zat, bağlılarının mezarını rahat bırakması için kendisini oraya defn ettirmiş olabilir. Sayın editör sana tavsiyem, böyle varsayımlara dayalı uyuma ve uyutmaya yönelik haberler yapma.

Mert
Mert - 7 ay Önce

issiz gucsuzun biri kafa bulmak icin taslarla mezar gibi cevirmis millete kafa buluyor. Birseylere inanmadan once mantiginizi calistirin!!!

Ahmet
Ahmet - 7 ay Önce

Bu hikayelere hala inanıyormuyuz

İstanbuldan
İstanbuldan - 7 ay Önce

Bundan tam 42 sene evvel, Aylardan Ağustos Ramazan ayı idi, Hacet tepesinin yan böğründe yaylada 2 hafta rahmetli dedemle öküz güttük. o sıcakta hacet tepesinde halâ kar vardı, gidip almıştım.

Ahmet Bayar
Ahmet Bayar - 7 ay Önce

Sedat bey bunları bilmiyorduk teşekkür ederiz emeğinize yüreğinize sağlık

SIRADAKİ HABER