1. Geleneksel Tosyalılar Dayanışma Gecesi Düzenlendi

Tosya Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen 1. Geleneksel Tosyalılar Dayanışma gecesi İstanbul’da, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Düzenlenen gecede adeta yıldızlar geçidi yaşanırken çok sayıda Tosyalı doyasıya eğlendi.

1. Geleneksel Tosyalılar Dayanışma Gecesi Düzenlendi
banner278

buraya tıklayınız

Tosya Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen geceye, İstanbul AK Parti Milletvekili Metin Külünk ve İsmet Uçma başta olmak üzere, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, AK Parti Tosya İlçe Başkanı Naci Küçükmorkoç, AK Parti Tosya Belediye Meclis Üyesi Aydın Kaynar ve Mehmet Gülbeyaz, Tosya Dernekler Federasyon Başkanı ali Tekin, KASKON Başkanı Hüseyin Selami Çelebioğlu, Bursa KASDERFED Başkanı İsmail Tiftik, Taşköprü Konfederasyon Başkanı Adem Bilgin, Ak Parti Esenler Belediye Meclis Üyesi Orhan Özçolak, Federasyon Kurucu Başkanı Yılmaz Asil, TODEF Onursal Başkanı Celal Özden,Bağcılar Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim ARSLAN ve KASDERFED Onursal Başkanı Hidayet Yünsel, Araç Dernekler Federasyon Başkan Yardımcısı, Adem Kolaycı, Başakşehir AK Parti Bölge Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tecir, Araç Federasyon Başkanı, Mehmet Alver, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kaya, Üsküdar Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Atlı, Ankara KASDERFED Başkanı Hasan Şen, Pınarbaşı Federasyon Başkanı Haki Sarul, Ankara Tosya Dernek Başkanı Mustafa Akça, TODEF Yönetim Kurulu üyeleri, çok sayıda köy dernek başkanları ve İstanbul’da yaşayan Tosyalılar katıldı.


İlk kez düzenlenen geleneksel Tosyalılar gecesinde açılışı Mehter Takımı yaparken ardından sahneyi Tosya Belediyesi Folklor Ekibi ve Tosya Musiki Cemiyeti aldı. Tosya’ya özgü halk oyunlarını Tosya Belediyesi folklor ekibi sergilerken Tosya Musiki Cemiyeti ise yine Tosya yöresine özgü halk müziklerini davetlilere dinletti. Ufuk Acar’ın sunuculuğunu yaptığı programda TRT sanatçısı Onur Eren Demir, Arzu Akça ve Gülcan Kara sahne aldı.

Tosya Musiki Cemiyetinin mini bir konser verdiği gecede cemiyet sanatçılarından Selcen Bektaş ve Sema Taviloğlu ise söyledikleri şarkılarla davetliler tarafından ayakta alkışlandı. Tosya davul zurna ekibinin de küçük bir şov yaptığı gecede, Başkan Kazım Şahin programda sahne alan sanatçılarla birlikte şarkılara eşlik etti. Geceye katılan yöneticilere, iş adamı ve sanatçılara federasyon tarafından teşekkür plaketi de sunulurken, gecede bir konuşma yapan Başkan Kazım Şahin, Tosya’nın kalkınması için Tosya Belediyesi tarafından atılan adımları ve ileriye yönelik yapılması planlanan projeleri anlattı. Önümüzdeki süreçte Tosya’ya yapılacak olan yatırımların müjdesini de veren Başkan Şahin, gurbetteki Tosyalıların mutlaka en kısa sürede Tosya’ya gelip ziyarette bulunmalarını ve değişimleri yerinde görmelerini kaydetti.

Düzenlenen programa katılan Ak Parti İstanbul Milletvekilleri Metin Külünk ve İsmet Uçma dayanışma gecesinin İstanbulda yaşayan Tosyalıları bir araya getirdiğini belirterek bu tür etkinliklerin devam etmesi gerektiği mesajını verdiler.

Tosya Belediyesi Folklor ekibini, Tosya musiki Cemiyetini ve oyunlarını çok beğendiğini dile getiren Ak Parti Üsküdar İlçe Başkanı Sinan Aktaş ise yaptığı konuşmasında İstanbul'daki Tosyalılara seslenerek tüm imkan ve olanakları kendinin sağlayacağını ve böyle bir folklor ekibinin İstanbul'da kurulması gerektiğini ifade etti. Aktaş İstanbul'daki Tosyalılardan çocuklarını bu oluşuma dahil etmeleri için ellerinden gelen tüm kolaylıkları sağlayacaklarını da belirterek Tosya Belediyesi'nin yapmış olduğu faaliyetin övgüye mazhar olduğunu belirtti.

Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin ise Yaptığı konuşmada şunları kaydetti; "Kastamonu bölgesinde inanılmaz bir sivil toplum dayanışmasına bu akşam şahit oluyoruz. Tosya Dernekler Federasyonu bu güzel organizasyonda, başta Kastamonu olmak üzere tüm dernek ve federasyon yöneticilerini bir araya toplamış durumda. yıllarca beraber yürüdüğümüz federasyon yöreticileri ile bir aradayız. Bütün ilçe federasyonları, köy dernek başkanları ve federasyon yöneticileri aramızda. Kastamonulu kıymetli siyasetçilerimiz çok güzl bir birlikteliği ve hemşehri dayanışmasını yine burada sağlamış oluyorlar. Ancak programın başından beri Ak Partimizin Sayın İlçe Başkanı Sinan Aktaş ve meclis üyelerimiz yanımızda. Bu güzel organizasyonda bizimle beraberler. siyaset sadece hizmet yapma işi değil. Gönüle hizmet, gönül alma işi aynı zamanda. Siz ne kadar hizmet yaparsanız yapın insanlarla iletişim kurup eyektrik vermiyorsahız, çok fazla başarılı olamıyorsunuz. Siyasette, ticarette sivil toplumda, meslek odalarında, kim varsa bütün Kastamonuluların arkasında topyekün, partisine bakmadan, hepimiz yanında arkasında olmalıyız. değerli hemşehrilerim, hepinizin bildiği gibi Tosya Belediyesinde ezici bir çoğunlukta Ak Partili arkadaşlarımızın olmasına rağmen, hizmette gördüğümüz kolaylık iş birliği ve dayanışmadan ötürü bugün, aramızda olan sayın ilçe başkanımız ve meclis üyemizle birlikte, devletin gücü, iktidarın gücü ile kendi bölgemize kendi yöremize dolayısıyla insanımıza, hizmet etmenin azmi ve şevki içerisindeyiz. Bütün bunlarla birlikte değerli kardeşlerimiz, bu tür organizasyonlarda çocukları ile akrabaları ile birlikte oldukları için onları da ayrıca kutluyor tebrik ediyorum. Size Tosya'dan bahsetmek istiyorum.

Kastamonu tüneli ve havaalanının yakın bir zamanda hizmete açılacağı bilgisini de vererek, Tosya'nın yöresel ürünlerinin pirincinin satılacağı, ya da sarı kılçık pirinci ile pişen pilavın tadılabileceği, mekanların müjdesini vermek istiyorum. İnşallah Tosya'nın girişinde D-100 karayolu üzerinde, ilkbahar ayında, Tosya bağ evi tarzında, hem yöresel yemeklerin yapılacağı ve pazarlanacağı dinlenme mekanı hizmete girmek üzere. Ayrıca Tosya'nın iki ana kavşağı üzerinde köprü ve sinyalizasyon çalışması da yapılacak ilerleyen günlerde. Tosya'da bir taraftan belediye hizmetleri, bir taraftan da kamu yatırımları son sürat devam ediyor. Önemsediğimiz üç ana projeyi sizlere anlatmak istiyorum, rutin belediyecilik hizmetlerini hizmetten saymıyoruz. Modern her çeşit parke üretim tesisinin Tosya'ya kazandırılmış olması bizim için çok önemli. Çevremizde hatta illerde bile olmayan, geçen sene kurulan doğal gazla çalışan sıcak asfalt plenti Tosyamıza hizmet veriyor. Bir başka önemli hizmet ise organize sanayi bölgesi, ve atık su arıtma tesisinin hızlıca hayata geçecek olmasıdır. ilk aşamada 26 adet fabrikanın bacasının tüteceği müjdesini vermekten gurur duyuyorum. Tosyada işsizlik değil kalifiye iş alanları mevcut olacak. Bir başka önemli nokta ise Tosya Meslek Yüksek Okulu'dur. bir çok özel üniversitede bile olmayan öğrenci sayısı ilçemizde olacak.7 bölümle 600 öğrenci ile hizmet veren okulumuz kapasitesini doldurdu ve çıtayı yüksek tutarak Tosya Devrez Üniversitesi diyoruz. Rektörümüzde program ve konuşmalarda bundan bahsediyor. okul yöneticilerimiz meslek yüksek okulumuza ek binanın yapımı için de bir dizi görüşmelerde bulunuyorlar. ayrıca modern pazar yerimizde hızlı bir şekilde hizmete girmeye hazırlanıyor. Artık Tosya çevresindeki illerle yarışıyor. çok önemli bir kamu yatırımı daha olan bugün Kastamonu'da bile ihalesi yapılamamış devlet hastanesi 100 yataklı olarak bölgenin en modern hastanesi konumunda. bütün bunlar açılma aşamasında yada kısa bir sürede hayata geçecek olan
projelerdir."

Başkan Şahin kentsel dönüşüm ve belediye sarayı hükümet konağı şehir girişleri huzurevi inşaatı, adliye sarayı gibi kamu hizmetlerine değinerek Tosya'nın çehresinin değiştiğini belirtti. Kazım Şahin yeni bir yol haritası çizerek bunu Tosya menfaatine yaptığını ve ellerini değil başını taşın altına koyduğunu dile getirdi.


Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2013, 23:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER