Tosya'da Yaşanan Trafik Sorunu Vatandaşı Çileden Çıkarıyor

banner294

" Ne olacak Tosya'nın Trafik Sorunu ? "

banner303

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

İlçenin en önemli problemlerinin arasında Şehir içi trafiği yer alıyor. Trafik kültürünün ilçede yeterince oturmamış olması, araç sayısının artması ve diğer birçok nedenden dolayı Tosya trafiği özellikle günün bazı saatlerinde çekilmez bir hâl alıyor.

Tosya Şehir içi trafiği sorunu, sürücülerin ve vatandaşların sabrını taşırmaya devam ediyor. Günün belli saatlerinde trafik karmaşık bir hale geliyor. Özellik pazartesi günleri Vanlı Otel üstünden sebze pazarına giden yolun çift taraflı trafiğe açık olması ve o yolun sağına ve soluna park edilen araçlar nedeni ile pazardan gelen ve pazara giden araçların karşı karşıya gelerek trafiğin kitlenmesine neden oluyor. Bazı noktalarda araçlar dakikalarca beklemek zorunda kalırken, uzun araç kuyrukları da oluşuyor.

İlçe Trafik Komisyonu sorunlu olan bu pazar yoluna küçük dokunuşlar yapsa sorun mutlaka çözülecek. Fakat Belediye ve Trafik Komisyonu bunu neden yapmıyor hiç kimse anlam veremiyor. O yol güzergahında yetkililer, Zabıtalar ve Trafik Polisleri bir pazartesi günü pazara kadar bir kontrol etse vatandaşın yaşadığı çileyi yerinde görecek. Yaya yoluna park edilen araçları, ekmek fırını ve o bölgede yer alan virajın sağına soluna çekilen araçları görecekler.  

BİR PLANLAMA YAPILMASI ŞART

Geçtiğimiz günlerde yaşanan dramatik bir olay ilçedeki sorumsuz araç sahiplerinin yaptığı araç park nedeni ile şehir içi trafiği adeta kilitlendi. Şehir içi otobüs seferini yapan araç teknik bir arıza nedeni ile yolun sağında durmak zorunda kaldı. Trafik akışını sıkıntıya sokmamak için yolun sağına yaklaşmak isteyen otobüs ne yazık ki o noktada bulunan ve sabahın erken saatlerinde park edilerek bırakılan otomobillerden dolayı fazla yanaşamadı. Bu sırada arkasından gelen işçileri taşıyan başka bir otobüs yolun diğer tarafından geçmeye çalıştı. Dar olan yolda geçiş yapamayan otobüs yolu tıkayarak trafiğe kapattı. Bu esnada tıkanan yolda uzun araç trafiği oluştu. Tüm riskleri göze alan işçileri taşıyan otobüs şoförü zorda olsa arızalı otobüsü adeta kıl payı geçerek yolu trafiğe açtı. Yaşananlar sonrasında vatandaşlar ‘’ya arızalanan otobüsün arkasındaki itfaiye veya ambulans olsa idi ne olacaktı.Yetkililer ilçede yaşanan bu trafik sorununu neden görmüyor vede bu şehir içindeki çarpık park sorununa neden çözüm bulmuyorlar’’ diye sitem ettiler.

Trafikteki sorunların çözülmesi için iyi bir planlama yapılması gerektiğin de altını çizen vatandaşlar, “Bugün kimi yerlerde yolların dar olduğunu, en ufak yoğunlukta trafiğin kitlendiğini görüyoruz. Bu durumun çözümü için iyi bir planlama yapılması şart. Sorun böyle devam ederse yakın zamanda istenmeyen üzücü tablolarlar karşılaşabiliriz” ifadelerine yer verdiler.

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şehirli Şehircilik
Şehirli Şehircilik - 7 ay Önce

Çok acil çekici hizmeti başlatılmalı. Yanlış yerlere park eden taşıtların kaldırılması için belediye hoparlöründen bağırılmamalı. Çekici gelip hemen alıp gitmeli. Herkes çok daha dikkatli park eder ve trafiğe çok faydası olur. Tek rakam, çift rakam plaka uygulaması başlatılmalı. Bir gün tek rakamlı taşıtlar, bir gün çift rakam plakalı taşıtlar trafiğe çıkmalı. Trafiğe çok faydası olur, rahatlatır ve yakıt tasarrufu sağlanmış olur. Şehir içi toplu taşıma araçları daha çok kullanılmalı. Belediye çok eski taşıtlarla dolmuşçuluk hizmeti vermeyi bırakmalı, şehrin sokaklarına daha uygun yeni ve temiz dolmuş minibüslerle şehiriçi dolmuşçuluk hizmetine başlamalıdır. Dolmuşların temiz ve yeni olması hususi otomobili kullanımını azaltacaktır ve trafiği rahatlatacaktır. Traktörlerin, kamyonların ve tırların şehir merkezine yakın bir alanda park edilmesi sağlanmalı ve ordan şehir merkezine dolmuş hizmeti verilmelidir. Şehrin sokakları 1930 lu ve 1950 lı yıllarda planlandığı için çok dardır. Çok acil otoparkların sayısı artırılmalıdır. İstenirse şehir içi trafiğine hemen çözüm bulunur kanaatindeyim. Ama istenmiyor gibi sanki. Velhasıl olaya ve sorunlara şehirli şehirciliği bilenler el atnalı bence.

Esnaf arabaları
Esnaf arabaları - 7 ay Önce

Köşedeki manavın, 3 adet ekmekçinin ve özellikle 7/24 çarşı içinden ayrılmayan torosun! Sobcının el arabalarının ez cümle milletin yolunu kendi dükkanı, malı gibi gören esnafın yer kıtlığına bi çözüm bulunmalı. Cidden bu insanların park sorunu var(!) Esnaf arabasından tutta reklam dubasından cola kasasına kadar eşyalarını park edecek yer bulamıyor(!) Esnaf çok mağdur(!) Çarşıda dükkanı olmayan çarşıya arabasıyla girmesin(!) Çarşıya araba çekmek isteyende dükkan alsın yahut kiralasın(!)

Hasan Hatırlı
Hasan Hatırlı - 7 ay Önce

Çarşı içinde yollar park alanı olarak kullanılıyor. Taşıtların geçmesini bırakın, Seki Sokagi diye adlandırılan yolda yayan yürümek bile mümkün değildir. Bu zulüm halkın üzerinden acilen kaldırılmalıdır.

SIRADAKİ HABER

banner291

banner298