SEDAT AGACIKOĞLU

KASTAMONU(İHA) – Kastamonu’nun Tosya ilçesinde ikamet eden 89 yaşındaki Gazi Mehmet Tekeli’ye büyükelçilik tarafından ilçe protokolü aracılığı ile Türk askerlerinin temsilen bir maket ve gazilik madalyaları takdim edildi.

 1950-1953 yıllarında, Kuzey Kore ve Güney Kore arasında meydana gelen iç savaşta Türk askerlerinin, Kore savaşında gösterdikleri üstün başarıların anısına geçmiş yıllarda olduğu gibi ülke büyükelçiliği tarafından ilçede ikamet eden Kore Gazisi Mehmet Tekeli’yi Tosya Protokolü ziyaret etti.

 Kaymakam Deniz Pişkin, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Savaş, Müftü Eyyüp Demir, Kastamonu Muharip Gaziler Derneği Başkan Vekili Hüseyin Mahmutoğlu ve beraberinde Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu’nun katıldığı ziyarette Gazi Mehmet Tekeli savaş yıllarına ilişkin anılarını paylaştı.

 Büyükelçilik tarafından yaptırılan ve savaş yıllarında görev yapan Türk askerlerinin temsilen bir maket ve gazilik madalyaları Gazimiz Mehmet Tekeli’ye protokol tarafından takdim edilirken Gazi Tekeli; “Kore savaşı sonuçlandığında savaşın bilançosu çok ağır olmuştur. Savaşta 3 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Savaş boyunca 56 bin ABD askeri, 600 bin Koreli asker, 500 bin Çin askeri ve 1,5 milyon komünist öldürülmüştür. O yıllarda bölgede verilen mücadelenin anısına halen daha Kore’de Türk askerine karşı derin bir saygı vardır” dedi.

 Ardından geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Kuzey Irak Gazisi İrfan Bayar’ın baba ocağını ziyaret eden heyet burada Niyazi Bayar ile birlikte bir süre sohbet ettikten sonra gazimizin ruhu için İlçe Müftüsü tarafından sure ve dualar okundu.

 (SDA-
Editör: TE Bilisim