HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Madeni Eşya Sanatkârları Esnaf Odası Başkanlığı ve Tosya Mesleki Eğitim Merkezi işbirliğiyle hazırlanan ‘Boyasız Göçük Onarım Eğitimi Projesi’ Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilerek uygulamaya geçirildi.

Boyasız Göçük Onarım Eğitimi Projesi eğitiminin yapılacağı yer yapılan törenle hizmete açıldı. Törene İlçe Kaymakamı Deniz Pişkin, Belediye Başkanı Kazım Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Volkan Pullu, Ak Parti İlçe Başkanı Metin Ekşi, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Delebe, KESOB Başkanı Dursun Ergin, Madeni Eşya Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Ali Osman Kıbışoğlu ve sanayi ustaları, kalfaları katıldı.

Düzenlenecek olan kursa, metal sanayimizde oto kaportacılığı alanında faaliyet gösteren 14 kalfa ve usta kursiyer olarak katılacak.

Proje sonunda Tosya’da yeni bir işkolu gelecek, çekiçleme, kaynakla çekme, macunlama, astarlama, zımparalama ve yeniden boya yapma gibi işlemler nedeniyle oluşan maliyet, işçilik ve zaman israfı önlenmiş olacak.

Projenin açılış törenine katılan Kaymakam Deniz Pişkin; "Projenin faydaları arasında önemsediğimiz bir başka kazanım da boya yapılmadığı için macun, tiner, astar, boya gibi kimyasalların doğaya salınımının engellenmiş olmasıdır” dedi.

  (SDA-


Editör: TE Bilisim