CHP TOSYA BELEDİYE BAŞKANI ADAYI TUĞÇE KEFELİ''TOSYA'DA TARİH YAZACAĞIZ'' CHP TOSYA BELEDİYE BAŞKANI ADAYI TUĞÇE KEFELİ''TOSYA'DA TARİH YAZACAĞIZ''

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA)-Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, âtıl durumda bulunan, ilçede görüntü kirliliği arz eden ve tehlike oluşturan binaların yıkımını gerçekleştiren Tosya Belediyesi, son 3 yıl içinde 250 adet metruk binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, yaptığı açıklamada, Ülkemizi derinden etkileyen ve Asrın Felaketi olarak gördüğümüz Kahramanmaraş depremi sonrasında Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü çalışanları ve teknik elemanları ile ivedi olarak bir toplantı gerçekleştirdik. Yapılan toplantıdan ilçemizde âtıl vaziyette bulunan Metruk binaları masaya yatırdık. Son 3 yıl içinde ilçemizde 250 ye yakın metruk binanın yıkım işlemini gerçekleştirdik. Şu an ilçede 150 ‘ye yakın yıkım kararı beklenen metruk binanın tespitini yaptık. Bunların 60’a yakını Tescilli bina olduğu için yıkım işlemleri zaman almakta. Fakat geriye kalan metruk binalar hızlı bir şekilde yasal prosedürleri tamamlandıktan sonra yıkımı gerçekleştirilecektir.

 Hem ilçeyi güzel bir görünüme kavuşturmak hem de vatandaşların can güvenliği açısından tehlike arz eden eski binaları yıkmak için çalışmalara hız verdiklerini söyleyen Başkan Kavaklıgil, yıkılmaya yüz tutmuş yapıların vatandaşlar ve çocuklar için tehlike arz ettiğinin altını çizerek bu tip yapıların madde bağımlıları tarafından da barınak olarak kullanıldığını vurguladı.

 İlçenin muhtelif yerlerindeki kullanılamayan ve tehlike arz eden evler için yıkım kararı aldıklarını belirten Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, " İlçemizin dokusunu yenilemek amacıyla kullanılmayan harabe olmuş, can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden eski yapıları tespit edip yıkım kararı ile ilgili yasal süreç ve yazışmaları tamamladıktan sonra yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz" dedi.

Tosya ilçesini imar açısından hem genişletmek hem de şehri görüntü kirliliğinden kurtarmak için bu çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Başkan Volkan Kavaklıgil Maili-i İnhidam çalışmalarının temel amacının ilçeyi görüntü kirliliğinden kurtarıp güzelleştirmek olduğunu ifade etti. Başkan Volkan Kavaklıgil ayrıca yıkımın Fen İşleri Müdürlüğü marifetiyle gerçekleştirildiğini ve çalışmalar esnasında kendilerine destek veren mahalle sakinlerine teşekkür etti.

Editör: TE Bilisim