HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Kastamonu Arıcıları Birliği Tosya ilçesinde Arıcılarla bir araya gelerek Arıcılık ve bal üretimi konusunda üreticilerin sorunlarını ve çözüm aşamasında neler yapılabilir konulu toplantı düzenledi.

Tosya Belediye düğün salonunda yapılan toplantıya Kastamonu Arıcılar Birliği Başkanı Cem Başar, Başkan yardımcısı Mustafa Karamustafa ve Tosya temsilcisi İbrahim Çemçem ile ilçedeki Arı yetiştiricileri katıldı.

Kastamonu Arıcılar Birliği Başkanı Cem Başar toplantıda yaptığı konuşmada ‘’ Tosya İlçe Tarım Müdürlüğü kayıtlarına göre ilçede 7 bin Arı Kolonisi bulunmakta. Tosya’da aktif olarak 40 kayıtlı arıcımız birliğimize kayıtlı.2022 yılı ağustos ayı içinde birliğimize kayıtlı arıcılarımıza 15 Ton besleme şekeri dağıtımı yaparak üreticimizin bu yönde ihtiyacını karşıladık. İnşallah Kasım ayı içinde arıcılarımıza 8 ton daha piyasanın çok altında besleme şekeri dağıtımı yapacağız.

‘’ Tosya’da yılda 40 Ton Bal Üretimi yapılmakta’’

Kastamonu Arıcılar Birliği Başkanı Cem Başar ‘’ Tosya ilçesi yıllık Bal üretiminde yıllara göre iklim durumuna göre farklılık gösterse de 40 Ton bal üretimi gerçekleşmekte. Kastamonu Arıcılar Birliği olarak sadece kayıtlı üyelerimize değil tüm arı yetiştiren Bal üretimi yapan üreticimizin yanındayız. Üretimi artırmak için Proje aşamasında olsun teşvikler konusunda üreticimizi destekleyip yanlarında olmaya devam edeceğiz. Tosya ilçemizde üreticilerimiz bu konuda çok istekli ve bilgiye sahip. İnanır ve bu işi daha profesyonel yapar isek doğru zamanda arılarımızın bakımları ile ilgilenirsek ve vatandaşlarımızı arıcılığa teşvik edersek yılda 70-80 ton bal üretimi gerçekleştirebiliriz’’ dedi.    

Editör: TE Bilisim