Haber:İHA-Sedat Ağacıkoğlu

Program saat 09.00’da ilçe Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından siren sesleriyle iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve okunan İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar yarıya indirildi. Çelenk sunma töreninin ardından anma programı saat 9.30’da İlçe Müftülük konferans salonunda devam etti. 
İlçe Müftülük konferans salonunda ilk olarak “Son Beş Dakika” adlı film gösterimi yapıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Mithat Boyner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sıtkı Murat Demirci yaptı.  Demirci konuşmasında; “Atatürk’ün Türk Milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde, totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada Atatürk, bir gazetecinin sorusuna, “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim” diye cevap vermiştir.
Yalnız 10 Kasımlarda değil, her daim, Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır. Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi, Büyük Atatürk’ün ebedi istirahatgahında  huzur içinde yatması bakımından da önemlidir” dedi. 
  
Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından “Atatürk” konulu kısa film gösterimi ve oratoryo sunumu yapıldı, Atatürk’ün sevdiği şarkılar seslendirildi.

10 Kasım Atatürk’ü Anma programı çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi. 
Törene; Kaymakam Deniz Pişkin, Belediye Başkanı Kazım Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Kazım Ejder, İlçe Jandarma Komutanı Ütğm. Özgün Yapağı, Tosya Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Selahattin Kaymakçı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Volkan Pullu, Ak Parti Tosya İlçe Başkan Vekili Mustafa Corcor, CHP Tosya İlçe Başkanı İsmail Okuducu, MHP Tosya İlçe Başkanı Muvaffak Etyemez, Vergi Dairesi Müdürü Yüksel Yormaz, Toplum Sağlığı Başkanı Dr. Firuze Soyak, Hastane Başhekimi Dr. Ahmet Karakuş,  okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.   
Editör: TE Bilisim