Fransa Senatosunda tarihi gün

Gözler bugün Fransa Meclisinden geçen soykırım iddialarını inkarı suç sayan yasayı görüşecek olan Fransa Senatosunda..

Fransa Senatosunda tarihi gün
banner278

buraya tıklayınız

Fransada iktidardaki Halk Hareketi Birliği Milletvekili Valerie Boyerin ulusal meclisten geçen Ermeni soykırımını inkâr edenlere para ve hapis cezası teklifi, bugün Fransa Senatosunda görüşülecek.

Senato kanunlar komisyonundaki ilk rauntta, geçen hafta Anayasa Komisyonu Başkanı ve raportörü Jean Pierre Sueur, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle teklifin genel kurulda görüşülmemesi yolunda önerge vermiş ve önerge kabul edilmişti. Bugün de senato genel kurulunda ilk olarak kanunlar komisyonunun teklifin incelenmeye alınmamasını öngören değişiklik önergesi oylanacak. Değişiklik önergesi kabul edilirse teklif oylanmadan genel kurul gündeminden düşecek.

DAVA AÇMA YETKİSİ

Boyerin teklifi, Fransada varlığı yasayla kabul edilen Ermeni soykırımını inkâr edenlere en fazla 1 yıla kadar hapis ve 45 bin Euroya kadar para cezası verilmesini öngörüyor. Soykırımı inkâr konusunda kamu davası açılamayacak. Ancak suçtan zarar gördüğünü ileri süren kişiler ya da dernekler dava açma yetkisine sahip olacak. Geçen yıl 4 Mayısta yine konu ile ilgili başka bir yasa tasarısı, kanunlar komisyonunun verdiği değişiklik önergesinin kabulüyle, genel kurulda oylanmadan gündemden düşürülmüştü. Teklifin kabul edilmesi halinde ise Türkiyeden Fransaya yönelik yeni yaptırımlar gündeme gelecek. Fransa Meclisinin kararının ardından Türkiye, ticaretten eğitime, askeri-siyasi işbirliklerinden AB düzeyindeki temaslara kadar birçok önemli başlık altında yaptırımlar açıklamış, teklifin senatodan geçmesi halinde yaptırımların daha da ağırlaştırılacağının sinyallerini vermişti.

SARKOZYDEN FRANSIZ GUYANASINA ZİYARET

Fransanın Güney Amerikadaki denizaşırı bölgelerinden biri olan Fransız Guyanasının başkenti olan Cayennei ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, burada görev yapan Fransız jandarmaların silahlarını inceledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER