TOSYA’DA KIZILAY KAN BAĞIŞINDA DOKTOR SORU KARŞISINDA ŞOK YAŞADI

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde düzenlenen kan bağışı kampanyasına 21 ünite bağış yapıldı.

SEDAT AGACIKOĞLU

KASTAMONU(İHA) – Kastamonu’nun Tosya ilçesinde düzenlenen kan bağışı kampanyasına 21 ünite bağış yapıldı.

Tosya Cumhuriyet meydanında Kızılay’a ait Kan bağışı aracında düzenlenen ve gün boyunca süren kampanyada 21 ünite kan toplandığını ifade eden Tosya Kızılay Şube yetkilileri, vatandaşlara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

 Kan bağışının yapıldığı aracı ziyaret eden Fevzi paşa İlköğretim Okulu öğrencileri Kızılay doktoru Ahmet San’dan bilgi aldılar. İlkokul 1 ve 2.sınıf öğrencilerine Kan bağışı hakkında bilgi veren doktor daha sonrasında öğrencilerden soru sormak isteyen var mı dedi.
Çocuklardan gelen soruları cevaplayan doktor Ahmet San 2.sınıf öğrencisi Ayşe.T’nin sorduğu şok soru karşısında cevaplamakta zorlandı. Öğrenci Ayşe T.’’ Doktor amca şimdi biz kan bağışı yapıyoruz. Birde Kan bağı diye bir şey var biz kan bağışı yaptığımız kişi ile Kan bağı mı kurmuş oluyoruz. Hem şimdi aramızda kan bağı olmadan o kanlar verdiğimiz kişiye nasıl gidiyor? Şimdi o kişi ile biz kan bağı ile bağlanmışmış oluyoruz? ’dedi.

Söze doktorluk hayatımın en zor sorularından biri ile karşılaştım diyerek Kan bağışı ve Kan bağı arasındaki farkı öğrencilere anlatmaya çalıştı. Kan vermenin insan sağlığına sanıldığının aksine birçok faydası olduğunun altını çizen Ahmet San, "Kan vermenin vücuda hiçbir zararı yoktur. Vücutta dolaşan kan 120 günde bir kendini yenilemektedir. Kanın vücut içerisinde üstlendiği birçok görevler vardır. Kan verildiği zaman bu görevlerden hiçbirini aksatmaz. Aksine kan verildiği zaman vücut daha dinç olmakta ve insanlar kendilerini daha aktif hissetmektedirler. " şeklinde konuştu


Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 10:12

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif