Tosya Meslek Yüksekokulu Astım İçin Yürüdü

3 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle Tosya Meslek Yüksekokulu Evde Hasta Bakım ve Tıbbı Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölüm öğrencileri Müdür Yardımcısı Mustafa Nal, akademisyenlerle birlikte Çarşı Merkezden Devlet Hastanesi’ne kadar yürüdü.

Tosya Meslek Yüksekokulu Astım İçin Yürüdü
banner278

Yürüyüşü hastanede noktalayan grup astıma dikkat çekmek için hastane bahçesinde basın bildirisi okudu. Bildiride; “Dünya Astım Günü etkinliğinin bir parçası olarak da absın bildirimiz içinde de astım hastalığı hakkında kısa bilgilendirme yapmak istiyoruz!

Astım nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nelerdir?

Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

Astım ne sıklıkta görülmektedir?

Dünyada yaklaşık olarak 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır.  Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır.

Astımın tanısı nasıl koyulur?

Yakınmaları astımla uyumlu olan hastalarda yapılan muayene ve nefes ölçüm testleri ile koyulur.

Astım tedavi edilebilir mi?

Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ile astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlama olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir” denildi.


    

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 23:52

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Bal
Mustafa Bal - 6 yıl Önce

Manşet " Bildiri okumak için 10 km yürüdüler" içerik "Çarşı Merkezden Devlet Hastanesine kadar yürüdü" :))) Çarşıdan hastane ne zamandan beri 10 km oldu. Acaba şehri 2-3 tur atıpta mı gittiler? Hürriyeti bile geçtiniz tebrikler

SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif