Sağlık Ocakları kaldırılıyor

Bu zamana kadar "en yakın hastanemiz" olan sağlık ocakları artık "aile sağlığı merkezi" ve "aile hekimliği birimleri" tabelalarıyla hizmet verecek

Sağlık Ocakları kaldırılıyor
banner278

buraya tıklayınız

Bir dönem kıt kaynaklarla vatandaşlara hizmet veren ve buna rağmen vatandaşların vazgeçilmezi olan "sağlık ocakları" tarih oldu. Sağlık Bakanlığı, il sağlık müdürlüklerine "sağlık ocağı" ibaresinin yer aldığı tabela ve yönlendirme levhalarının kaldırılması talimatı verdi. Bu kapsamda aile sağlığı merkezi ve aile hekimliği birimi için düzenlenen yeni tabela ve levhaların yaptırılması istendi.


Sağlık ocakları yerine aile sağlık merkezlerini ve aile hekimliği birimlerini kuran Sağlık Bakanlığı, hastane yerine aile hekimliğine giden vatandaşların sayısını da artırdı. 2002 yılında yüzde 37 olan tüm muayeneler içinde sağlık ocaklarının tercih oranı, aile hekimliğine geçişle birlikte yüzde 42'ye yükseldi. Ayrıca yapılan araştırmaya göre, 2008 yılında sağlık hizmeti alan vatandaşların yüzde 75'i sağlık ocaklarından memnun iken 2011 yılında aile hekimliğinden memnun olan vatandaşların oranı yüzde 90'a çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER