TOSTA İLÇE TARIMIN'DAN UYARI! TOSTA İLÇE TARIMIN'DAN UYARI!

İlçemizde Hamdard İlaç Firması tarafından kurulan tıbbi aromatik bitki bahçesinde ilk hasat düzenlenen şenlik ile yapıldı.

Hamdard tarafından Karşıyaka Mahallesinde düzenlenen hasat şenliğine Vali Avni Çakır, Kaymakam Vekili Araç Kaymakamı Emin Cevat Tutar, Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, İlçe Emniyet Müdürü Selahattin Batman, İlçe Siyasi Parti İlçe Başkanları,protoköl ve Hamdard İlaç Firması Yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tıbbi aromatik bahçesini gezen Vali Avni Çakır, aynı safa ve papatya bitkililerinin ilk hasadını yaparak bereketli ve bol kazançlı bir sezon diledi.

Vali Avni Çakır şenlikte yaptığı açıklamada; “Uzun bir aradan sonra tekrar Tosya’dayız, güzel bir etkinlikle beraberiz. Sade gibi gözükebilir ama bence çok anlamlı bir etkinlik. Tıbbi Aromatik Bitki Hasat şölenindeyiz, demonstrasyon diyebileceğimiz bir sahada yapılmış olan örnek ürünlerin sembolik hasat törenini gerçekleştirdik.

Kastamonu’nun Tıbbi Aromatik Bitki üretimi konusundaki potansiyelini yayma konusunda ilgili iş insanlarımızla ve sivil toplum örgütlerimizle birlikte yoğun çabadayız. Hamdard İlaç firması da bu konuda ki çalışmalarımıza büyük destek veriyorlar. Burada aslında ne kadar çok tıbbi aromatik bitki yetiştirilebileceği konusunda bize yol gösteriyorlar, fikir veriyorlar. Özellikle ev kadınlarımıza sesleniyorum, sanki bir çiçek yetiştirircesine bitki yetiştirircesine kendilerine hobi edinir gibi bu işi yapabilirler. Bu sayede hem kendilerini geliştirebilir hem de bir gelir elde edebilirler. Bu konuda gerekli desteği sağlamak için elimizden geleni yapmaya hazırız” diye konuştu.

Kaliteli ürün yetiştirilebilirliğinin tespit edilmesi amacı ile kurulan tıbbi aromatik bahçesinde; aynı safa, nane, sarımsak, papatya, biberiye, çörekotu, kudret narı bitkileri yetiştiriliyor.

Editör: TE Bilisim