UZMANLAR TOSYA'da DEPREME DİKKAT ÇEKTİ

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bektaş, “Kandilli Rasathanesi 'nin yıllık deprem kayıtları, Karadeniz'in 10 kilometre kadar açığından kıyıya paralel olarak uzanan ters bir fayın varlığını kanıtlamıştır. Tüm Karadeniz Bölgesi 6.6 büyüklüğünde depreme hazır olmalıdır” dedi.

UZMANLAR TOSYA'da DEPREME DİKKAT ÇEKTİ
banner278

buraya tıklayınız

Dairesi Başkanlığı'nın haritalarına göre son 100 yıl içerisinde Karadeniz fayı üzerinde büyüklüğü 5 ve 5'ten büyük 4 deprem olduğunu belirten Bektaş, “Bunların en büyüğü 6.6 büyüklüğündeki 1968 yılında yaşanan Amasra-Bartın depremidir. Amasra-Bartın'da, karadan yaklaşık 10 kilometre açıkta, ters fay özelliğindeki Karadeniz fayı üzerinde oluşan deprem 29 kişinin ölümüne, 2 bin 100 binanın yıkılmasına, küçük çapta tsunami oluşumuna neden olmuştur'' dedi.Bektaş, Karadeniz Bölgesi'ni kuzeyden ve güneyden kuşatan sırasıyla Karadeniz Fayı ve Kuzey Anadolu Faylarını birlikte dikkate alan uluslararası deprem tehlike haritalarına göre önümüzdeki 50 yıl içerisinde Karadeniz Bölgesi'nde oluşabilecek en büyük depremin yüzde 90 olasılıkla 1968 Bartın depremi gibi 6.6 büyüklüğünde olacağını kaydederek, “Bu depremden daha büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 10'dur. Sahillerdeki dolgu alanları da depremiçin tehlike oluşturmaktadır. Tüm Karadeniz 6.6 büyüklüğünde depreme hazır olmalıdır'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 18:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail ÖZABACI
İsmail ÖZABACI - 9 yıl Önce

duyarlılıgınız için teşekkür ederim,yaptıgımız etütler 7,4 magnitüde göre hesaplanan değerler,lütfen zemin etüdünü formalite gibi görmekten vazgeçelim...saygılar

SIRADAKİ HABER