Tosyalı Kazasker Mustafa İzzet sergisi Düzenledi


buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın, “360 Kültür Sanat” projesi kapsamında Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ndeki 7,5 metre çapındaki hat levhalarından Washington Anıtı’ndaki mermer Osmanlı kitabesine kadar dünyanın dört bir yanında birçok eserde imzası bulunan TosyaKazasker Mustafa İzzet Efendi anısına hazırlanan hat eserleri dijital sergisi Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde açıldı.

İletişim Başkanlığı, milli, tarihi, kültürel ve bilimsel zenginlikleri yeni iletişim araçlarını ve gösterim tekniklerini kullanarak vatandaşların erişimine sunmaya devam ediyor. Başkanlık, hologram ve özel projeksiyon teknolojisi ile dijital sergilerin gerçekleştirileceği yeni bir “360 Kültür Sanat” projesini daha hayata geçirdi.

Bu kapsamda Ayasofya Camii’ndeki 7,5 metre çapındaki devasa levhalardan Topkapı Sarayı Hazine Koğuşu Kitabesi’ne, Kahire Kavalalı Türbesi’ndeki İnsan Suresi’nden Washington Anıtı’ndaki mermer Osmanlı kitabesine kadar birçok mekânda izi bulunan ve eserleriyle hat sanatına özgün bir yorum getiren Kazasker Mustafa İzzet Efendi anısına hazırlanan hat eserleri dijital sergisi, bugün Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde açıldı.

    yüzyıl Osmanlı hat sanatının ve musikisinin büyük isimlerinden, sülüs ve nesih yazılarında zamanının öncüsü Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin eserleri ve hayat öyküsü üç boyutlu hologram ve özel projeksiyon cihazları ile “360 Kültür Sanat Gösterimi” kapsamında sanatseverlerle buluştu.

31 Aralık tarihine kadar 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan sergi, Covid-19 tedbirleri kapsamında hafta sonu ziyarete kapalı olacak. Sergiye girişlerde ateş ölçümü yapılarak, misafirlerin maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyması sağlanıyor.

Kazasker Mustafa İzzet Efendi hakkında
Eserleri sınırları aşmış hat sanatının önemli temsilcilerinden olan Kazasker Mustafa İzzet Efendi, 1801 yılında Kastamonu Tosya’da doğdu. Osmanlı sanat dünyasının saygıdeğer isimlerinden olan Mustafa İzzet Efendi, hayatı boyunca 11 mushaf, 30’dan fazla enam, 250’den fazla hilye ile yüzlerce levha, kıta ve murakka yazdı. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 1848’deki restorasyonu esnasında yazmış olduğu takım levhalar ve kubbedeki Nûr Sûresi istifi en önemli eserleri arasındadır. Washington Anıtı’nda bulunan kitabesi ile de sınırları aşmış bir hattattır. Mustafa İzzet’in nesih harfleri, Osmanlı matbaacılığında 1928 harf inkılâbına kadar kullanılmıştır. 15 Kasım 1876’da vefat eden Mustafa İzzet Efendi, Tophane’deki Kâdirihâne Tekkesi’nin hazîresine defnedilmiştir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gönülden Nameler..
Gönülden Nameler.. - 8 ay Önce

Allah razı olsun. mekanı cennet olsun. En son aldığım bilgilerde mezarının bakımsız ve onarılmasına ihtiyacı olduğu bilgisini almıştım. Bu durum devam ediyorsa ki büyük ihtimalle decam ediyordur, Tosyalılıar olarak bu görev boynumuzun bir borcudur. İlgili kurum ve kuruluşlara ithaf ederim..

Ahmet Bayar
Ahmet Bayar - 8 ay Önce

Memleketimin yetiştirdiği Kazasker izzetin ruhu Şad olsun

SIRADAKİ HABER