Tosya'da Tuhaf bir Kavşak

www.tosyahaberleri.com haber sitesi ilçemizin en önemli sorunlarından biri olan ‘’ Kavşak ‘sorununa farklı bir boyutta gündeme getirmeyi hedefliyor.

Tosya'da Tuhaf bir Kavşak
banner278

buraya tıklayınız

Bilindiği gibi ilçemiz D-100 karayolu üzerinde bulunan 2 adet  tabiri caizse ‘’Ölüm Kavşağı ‘’ bulunmaktadır. Bu kavşaklarda devamlı olarak Trafik kazaları meydana gelmekte ve bu kazalarda maddi ve ölümlü kazalar meydana gelmektedir.. İlçemizde faaliyet gösteren yazılı ve görsel basın  kuruluşları kavşaklarla ilgili gerekli düzenlemelerin ivedi olarak yapılması hususunda sayfalarında yer vermiş, fakat şu ana kadar gözle görülür herhangi bir çalışma yapılmamıştır.Bizler D-100 karayolu üzerinde bulunan bu kavşaklara dikkati çeker iken hemen şehir merkezimizde bulunan ve Hastane Kavşağı olarak bilinen  tuhaf kavşağı görmüyoruz.

Tuhaf kavşak demek istiyoruz çünkü, bu yerin Karayolları Trafik Kanununa göre Kavşak diye adlandırılması bizce abest olur .Karayolları Kanunu 2918 maddesi ve sayısına göre Kavşak şu şekilde tarif edilmiştir. ’’Birleşme yetişme  noktası, iki veya daha fazla karayolunun birleştikleri nokta KTK MD 3. Birden fazla yönden gelen ve Trafik akımlarının örüldüğü (Kesiştiği, Ayrıldığı, Birleştiği ve Birleşip ayrıldığı ) yerlerdir.

Hastane Kavşağı ilçemizin o kadar can alıcı bir noktasında bulunmaktadır ki hemen hemen her gün vatandaşlarımızı heyecanlandıran ufak tefek kazalar meydana gelmektedir. Bu yer de bulunan birleşme noktası diye tabir edeceğimiz  merkezde Kastamonu tarafına giden ve gelen yolcu minibüsleri ,kavşak yakınında bulunan benzinliğe yakıt almaya girip çıkan araçların, Tosya Devlet Hastanesine hasta veya bir başka nedenle giden vatandaşların yol güzergâhı olması aynı zamanda ilçemize dışarıdan  ticaret ve gezi  amaçlı gelen  birçok aracın ilçeye giriş noktası olması nedeni ile araç ve yaya trafiği olarak günün her saati yoğun bir trafik akışı olmaktadır.

Kavşak üzerinde yol geçiş önceliği veya trafik  sinyalizasyonu açısından yeterli bir bilgilendirme bulunmamaktadır .Kavşak öyle bir noktada yapılmış ki belli bir bölümü Bölge Karayolları Müdürlüğü sorumluğunda olup diğer yarısı Belediye sorumluluğu içinde bulunmaktadır.

www.tosyahaberleri.com haber sitemiz  ilçemizin bu önemli noktası olan Hastane kavşağını ilçe gündemine getirerek bu Kavşakta Tosya’ya yakışır çevre düzenlemesi yapılmış olarak yaya ve araç trafiğine güvenli bir şekilde düzenlenmesini  ve açılmasını beklemektedir.

Hastane Kavşağı konusunda İlçemizin protokol ve siyasilerine sesleniyoruz, bir an önce bu kavşak ile ilgili gerekli  işlemler yapılmalı, yeni kazalar olmasın , canlar ölmesin , yürekler yanmasın, gözler ağlamasın...

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 10:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
kepçe
kepçe - 9 yıl Önce

peki çözüm öneriniz nedir? alt geçit mi yapılsın üst geçit mi dediğiniz hastane kavşağına. yoksa çevresindeki evler yıkılıp yonca kavşak mı yapılmalı. eleştiriniz mantıklı önerinizi de paylaşır mısınız?

şöför
şöför - 9 yıl Önce

haberde bahsettiğiniz üzere kavşak öyle bir noktada yapılmışki yarısı belediye diğer yarısı karayollarında..bunun nedenini şöyle bi sormak lazım oraya güvercün petrol yapılırken o kavşak tamamen karayollarında iken nasıl oluyorda belediyeye geçiyo... şehir içind hastane yakınında benziliğe izin verilmezken yol karayollarından alınıp belediye bünyesine katılıyo ve benzinlik için ruhsat çıkıyo...

Kel Kahya
Kel Kahya - 9 yıl Önce

haklısınız; her kavşak br kürtajdır tosya'da! aşağıdaki kavşaklardan iktidar, yukardaki kavşaktan belediye sorumlu olduğu için yapılmış bir haber gibi geldi bizlere bu haber ne hikmetse... bilinçli(!), sorumlu(!) ve ilkeli(!) habercilik bu olsa gerek... kutluyorum sizi...

vesair
vesair - 9 yıl Önce

gelmiş, geçmiş gelecek tüm belediye başkanlarına ve ilçe trafik komisyonu üyelerine ithaf olunur.. ana yolu çayın diğer tarafından aşağı indirmeyip o kavşaktan sonra bölünmüş yola döndürüp bu garabet kavşağı (!) ilçemize kazandıran zihniyete ithaf olunur.. ayda 2 tane hasta yukardaki poliklinikten aşağıya kurulan yeni ve geçici hastaneye inecek diye koskoca kastamonu yolunu kapatan ve yüzlerce trafik kazasına sebep olan zihniyetin buradaki tezahürü budur işte..

SIRADAKİ HABER