Tosya’da bu iki kardeş yaptıkları icat ile Ulusal Basında

banner315

banner322

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Kastamonu’nun Tosya ilçesinde özel bir enerji firması sahibi Samet Esen (33) güneş enerjisi paneli taktığı elektrikli motosikletini, güneş enerjisiyle çalışır hale getirdi.

İlçede Esen-Solor Enerji firmasının sahibi olan Samet Esen tasarladığı motosikletin ilçede yoğun ilgi gördüğünü belirterek ‘’ Daha önce dolu şarj ile 80 kilometre gidiyordum. Şimdi ise güneş olduğu müddetçe sınırsız yolculuk yapıyorum. Hatta şunu söylemek isterim 10 yıl boyunca hiç durmadan yolculuk yapabiliyorum’’ dedi.

Tosya ilçesi Hacıpir mahallesinde Elektrik ve enerji malzemeleri üzerine ticaret yapan ve işyeri bulunan Samet Esen, sürekli şarj etmek zorunda kaldığı elektrikli motosikletine çözümü, güneş enerjisi panelleri takarak buldu. İşyerinde çalışan genç arkadaşlarının desteği ile ekip olarak çok orijinal bir sistem kurduklarını daha öncesinde sürekli şarj sorunu yaşadığını ve 2 yılda bir akü değiştirmek zorunda kaldıklarını ifade ederek bir çözüm arayışına girdiklerini söyledi.

YENİ SİSTEM İLE 10 YIL SÜREKLİ YOLCULUK YAPABİLİYORUZ

Samet Esen tasarladığı yeni sistemle güneş enerjisi panelini 3 tekerlekli elektrikli motosikletine taktı. Güneş enerjisi panelleriyle çalışan elektrikli motosiklet sınırsız bir şekilde 10 yıl boyunca hiç durmadan yolculuk yapılabilecek.

'ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞE MERAKIM VAR'

Elektrikli motosikletini sürekli şarj etmek zorunda kaldığı için güneş enerjisi ile çalışan motosiklet fikrinin oluştuğunu dile getiren Samet Esen, Çocukluğumdan beri elektrik ve elektroniğe merakım var. Babamın kurmuş olduğu elektrik firmasında sürekli yeni neler yapabilirim arayışı içinde oldum. İlçemizde 7’den 70 üç tekerlekli motosiklete binen vatandaşlarımız var. Bunlar sürekli olarak şarj ve akü sorunundan dert yanıyordu. Ekibimizle bir araya gelerek bu işe nasıl çözüm bularız diye kafa yorduk. Daha önce dolu şarj ile 80 kilometre gidilen sistemi şimdi ise güneş paneli sistemi ile 10 yıl sürekli yolculuk yapılacağını ifadelerini kullandı.

Görenlerin merak ettiğini ve motosikletini incelediğini kaydeden Samet Esen Patenti için başvuru hazırlığı yapıyorum. Başarılı olur isek herkesin faydalanmasını istiyorum. Güneş enerjisi ile çalışan motosiklet tasarladığım için çok mutluyum diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2023, 00:32

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sacittin börekci
Sacittin börekci - 3 hafta Önce

Tebrik ederim gençleri.Tübitakla devreye girip daha geliştirilirse memleketimize Bı katmadeğer olur düşüncesindeyim.
.

Muzaffer
Muzaffer - 3 hafta Önce

Helal olsun Tosya için yeniliklere yenilik katan bir firma olarak görüyorum

Hasan kocaoğlu
Hasan kocaoğlu - 3 hafta Önce

SübhanAllah, elhamdülillah, maşAllah

Yusuf
Yusuf - 3 hafta Önce

Tanıdığım en güzel mütabazı şen kardeşler yaptıkları işlerle tosyamızı tüm türkiyeye tanıttılar Yenilikci firma

Ahmet bayar
Ahmet bayar - 3 hafta Önce

Tebrik ediyorum

Ahmet olker
Ahmet olker - 3 hafta Önce

Tanıdığım en ğüzel insanlar ve esnaflar rabbim işlerini rast getirsin ayaklarına taş değmesin bodrumdan can solar

KARGIN
KARGIN - 3 hafta Önce

MaşAllah,Kargın Köylü olarak gurur duyduk. Allah yulunuzu açık etsin.

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307