TOSYA’DA 120 YILLIK KARAKOL SATILDI

TOSYA’DA 120 YILLIK KARAKOL SATILDI

TOSYA’DA 120 YILLIK KARAKOL SATILDI
banner278

SEDAT AGACIKOĞLU

KASTAMONU(İHA) – Kastamonu'nun Tosya İlçesinde bulunan ve 120 yıllık   tarihi karakol binası satıldı.

Kastamonu Yolu üzerinde ve Ilgaz Dağı’nın 1650 rakımlı geçidinde 1896 yılında Jandarma Karakolu olarak inşa edilen ve Gökçeöz Köyü sınırları içinde kalan karakol binası iletişim ve ulaşımın çok zor olduğu dönemlerde kolluk kuvveti hizmeti veren Jandarma teşkilatının en önemli noktalarından biriydi. Köylerde ve Tosya Kastamonu güzergahında asayişi sağlayan jandarma ekiplerine uzun süre hizmet veren tarihi karakol binası 40 yıl sonra 1936 yılında karakol binası olarak tapuya tescil edildi.

Elektriğin olmadığı ve iletişim birimi olarak mektup ve telgrafın kullanıldığı dönemlerde ilçemize en yakın asayiş birimi olarak görev yapan İlçe Jandarma Komutanlığı’nın mihenk taşı konumunda olan Ilgaz Jandarma Karakol Komutanlığı ulaşım ve asayiş noktasında kilit noktada görevine devam etti.   Sadece asayiş değil köylerin ilçemize ulaşımının hayvanlarla sağlandığı zamanlarda yolda kalanların dahi konakladığı, kış günlerinin dondurucu soğuğunda yolcuların ısınabileceği tek nokta olan karakol binasının köylülerde ve orada askerlik yapan vatandaşlarımızda sayısız hatıraları var.

Yüzyıllık anılarıyla ve Ilgaz Dağıyla özdeşleşen, özellikle köy muhtarlarının kapılarını aşındırdığı güvenlik noktasında kar yağışının yaklaşık 2 metreyi bulduğu zamanlarda gün aşırı geldiği karakol binası koynunda sakladığı tarihiyle yöre insanın yıllar önce vazgeçemediği yer olan Ilgaz Karakolu binası geçtiğimiz hafta satıldı.

İlçemiz köylerinde 2009 yılında yapılan kadastro çalışmaları sırasında Bürnük Köyü sınırları içerisinde kalmasıyla tapusu tekrar güncellendi.  Üst katta 3 oda, alt katta 2 oda ve arka tarafında ahırdan oluşan karakol binasının toplam yüzölçümü 859,39m2

Hazineye ait olan karakol binası için geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından değer tespiti yapılmıştı. Tarihi bina için 20.880,24TL ve arsası için 4.296,95 TL olmak üzere toplam 25.200,00 TL olarak değer biçilmesinin ardından ihaleye çıkartıldı. Mal Müdürlüğü tarafından 25.200,00 TL muhammen bedel ile ihaleye çıkartılan tarihi karakol binası, 8 Mart 2016 Salı günü yapılan ihale ile satıldı.

Açık teklif usulü yapılan ihaleye biri ilçemizden olmak üzere iki girişimci katıldı. İhale sonucunda en yüksek teklifi veren Kırıkkaleli H.Ş. toplam 36 bin TL’ye tarihi karakol binasını satın aldı.

Tarihi karakol binasını 36bin TL’ye alan H.Ş.’nin teslim almasının ardından binayı restore ederek turizme kazandıracağı tahmin ediliyor.

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif