Tosya Tritikale üretiminde rekora gidiyor

banner294

Tosya’da hububat hasadı 13 biçerdöverle rekora gidiyor

Tosya Tritikale üretiminde rekora gidiyor

buraya tıklayınız

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Ramazan bayramı sonrası çevre il ve ilçelerden gelen 13 biçerdöverle başlayan hububat hasadında çiftçinin yüzü güldü.

Gıda Tarım ve Hayvancılık verilerine göre Tosya sahip olduğu 163.000 dekar hububat ekim alanı ile Kastamonu’nun adeta tarım merkezi haline geldi. Tosyalı Çiftçinin ağırlıklı olarak 80 bin dekar alana ekmiş olduğu Buğday, Arpa, Yulaf, Çavdar ve Tritikale’nin 60 bin dekar alanı biçerdöverlerle hasadı gerçekleşti.  

Tosya Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü personellerinin tespit ve kontrollerinden geçen İskilip, Bayat, Osmaniye ve Diyarbakır’dan gelen 13 adet biçerdöverle ilçede devam edilen hasatta %0,5-1 oranlarında dane kaybı tespit edilmiştir. Ortalama verimin dekar başına 250-300 kg. olduğu ve kabul edilebilir kayıp oranının %3 olduğu göz önüne alındığında dane kaybının çok az olduğu gözlemlenmektedir.

Tosya Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü personelinin yapmış olduğu programlı ve başarılı çalışmalar çiftçinin yüzünü güldürdü. Üreticiler ilçe Tarım müdürlüğü ekiplerinin hububat ekiminin ilk gününden hasat döneminin son gününe kadar biz çiftçiyi yalnız bırakmadı. Bu sene rekor oranda mahsul beklediklerini ifade eden çiftçilerin yüzü şimdiden gülüyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 23:08

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner291

banner307