Tosya Tarihinin En Büyük Acısını 75 yıl önce yaşamıştı

banner266

SEDAT AGACIKOĞLU

KASTAMONU(İHA) –Kasım ayı biz Tosyalılar için ayrı bir anlamı var. Bu ayda Tosya tarihinin yaşadığı en büyük acılardan birini yaşadı. O anı yaşayanların hatırladığı 43 Depremi acıların en büyüğü ve en şiddetlisi idi.

26 Kasım 1943 Pazartesi günü saat 00:30’da 7,2 şiddetinde olan bu depremde 2 bin 480 civarında yapı yıkılırken birçok yapı hasar görmüştü. 1.300 kişinin ölümüne ve 1.250 kişinin yaralanmasına neden olan bu deprem öyle şiddetli olmuştu ki, Kastamonu, Çorum, Kargı ve Ilgaz’da da hissedilmişti. Yaklaşık 45.000 m2 alanda hissedilen depremde Tosya’da 1.375 hayvan ölümüne neden olmuştur.

Tosya’da o günleri yaşayan Tüccar Mustafa o geceyi ve sonrasında yaşananları www.tosyahaberleri.com haber sitemize anlattı. Deprem gecesini, anlatır iken adeta o geceyi ve acısını yaşayan Tüccar Mustafa kimi zaman gözyaşlarını tutamadı ve o geceyi şöyle anlatı’’ Akşamüstü annem ve teyzemle komşu ziyaretinden geliyor idik. Teyzem bir ara annem dönerek ‘’kız Nuriye şu gökyüzüne bak tencere tavası gibi simsiyah inşallah bu gece bir şey olmaz dedi. Daha sonra evimize gittik ve yattık. Sabaha karşı daha gün ağarmadı idi bir anda alttan güm, güm diye bir sarsıntı oldu. Bir anda dışarı çıktık’’ ana diye bağıran mı, baba diye bağıran mı ?, kardeş gitti yavrum nerde diye bi feryat bi feryat sonra hava ışıdı ve herkes enkaz altından eşini, çocuğunu ve akrabasını aradı. Deprem yaşamak kolay değil’ ’dedi.

Haber Analizi;

Deprem derken telaffuz etmesi çok kolay bir kelimedir. Fakat yaşaması çok zordur.

Aslında Tosya olarak biz 1943’de yaşadığımız bu depremi unuttuk. Acısı eski tazeliğini korumuyor. İşte tam bu acılar unutulmuşken, depremsiz hayata alışmışken, bazı yetkililere daha büyük görevler düşüyor. Eğitmenler okullarda, mahallelerde ve kurumlarda tatbikat yapıp insanları bilinçlendiriyor mu? Acaba biz böyle bir depreme hazır mıyız? Olası bir doğal afette insan kaybını en aza indirecek girişimler tamam mı? En önemlisi bu haberimizle birileri şöyle bir silkelenir mi?

75 yıl önce yaşadığımız bu deprem sonrası acısını içimizde hissettiğimiz bu Kasım ayında ilçe yetkilileri halkımıza, gençlere ve de öğrencilere Deprem gerçeği ve depremle nasıl yaşanır konusunda nasıl faaliyette bulunacak.

Deprem tarihine"Ladik Depremi, Tosya-Ladik Depremi " olarak da bilinen depremin 75. yılı münasebetiyle; Samsun ve Ladik'de kamu kurum kuruşlarının yöneticileri ve halkının katılımlarıyla, çeşitli faaliyetleri de içeren bir anma etkinliği planlandı. Peki o gün Tosya'da ne yapılacak ?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert
Mert - 1 yıl Önce

Deprem yine olacak Tosya'da. Bu bilimsel bir gercek.
Tosya halki ve Tosya yoneticileri kafalarini kuma gomus vaziyetteler.
Tosyanin asagi taraflarindaki yuksek yuksek binalara beldiye yoneticileri ruhsatlari verdiler.
Acaba depremi hic dusundulermi yoksa alacaklari ruhsat paralarini yada hatir gonul islerini mi
dusunduler?
Tosya halkinda en ufak bir gelisme yok!!! Adamlar uzayi parselliyor ama halen yillardir
Tosyanin sorunlari cozulmedi. Tosyanin sorunlari uzay parsellemesinden dahami zor?
Tosya halki uzerinde bir garabet var herkes uyusuk. Bana dokunmayan yilan bin yil yasasin modunda.

Dobra-37
Dobra-37 - 1 yıl Önce

Tosyada bir cacık olmaz ninni yavrum ninni anca bu olur.

ServetATAV
ServetATAV - 1 yıl Önce

Benin büyüklerden duyduquma qore evler kerpiç olduğundan yikilma esnasında tozdan ölümler cok olmus.

Aydın Gemalır
Aydın Gemalır - 1 yıl Önce

Ölenlere Allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun inşAllah

Ali ÇATALOGLU
Ali ÇATALOGLU - 1 yıl Önce

Tabiki Tosya dua edecek Rabbim ofelaketi bizlere yaşatmasın AMİN

Hatice kaymakci kara
Hatice kaymakci kara - 1 yıl Önce

Annem o debremde 5 yadinda imis hala anlatiyor kaya onu koyundede ayni debremi yasamislar rabim birdaha oyle bir afet yasatmasin cumlemize

Halil DAĞ
Halil DAĞ - 1 yıl Önce

Bu deprem, 26-27 Kasım 1943 Cumartesi gecesi saat 22:20:41’de meydana gelmiştir (Deprem saati Rıfat ILGAZ’ın “Tosya Zelzelesi Ağıt”ında 01:35 olarak geçer.

SIRADAKİ HABER