Tosya Pirincinde Şok Gelişme..!!

Tosya Pirincinde Patent alma çalışmalarında ŞOK gelişme

Tosya Pirincinde Şok Gelişme..!!
banner278

buraya tıklayınız


HABER :
   Sedat Ağacıkoğlu  &   Alaattin Keşoğlu

Yıllardır Tosya Pirinci adıyla ünlenmiş, gerek Türkiye pazarında gerekse Yabancı Ülke pazarlarında ilgi ve rağbet gören Tosya Pirinci için Patent alma çalışmaları başlatıldı ve süreç içerisinde sona yaklaşıldığı şu günlerde, Sakin Karakaş'tan deyim yerinde ise zehir zemberek açıklamalar geldi. Osmancık ilçe medyasında yazdığı " Osmancık 97'nin Hikayesi ve Tosya'da bir garip Patent Alma Çabası " başlıklı yazısında adeta demediğini bırakmadı.

Türk patent ensditüsü'nü, Ticaret Bakanlığını , Osmiad'ı , Ogiad'ı , Çorum Ticaret odasını, Osmancık Ziraat Odasını , İlçe Tarım Müdür'lüğünü Tosya'nın Pirincine Patent alma çalışmalarına yönelik uygulamasını durdurmak için çağrıda bulundu hatta yetkilileri göreve davet ederek hukuksal mücadelede bulunulmasını istedi.

Sakin Karakaş yazısında Tosya basınında çıkan haberler ile ilgili olarakta;

" Toplantıda yapılan konuşmalarda,Tosya’da binlerce kişinin direkt veya dolaylı olarak geçim kaynağı olan ve Tosya’nın tanıtılmasına çok büyük katkılar sağlayan Tosya’da üretilen pirinç çeşitlerine patent almak için yapılan çalışmalarda sona gelindiğini ifade edilmiştir.
Tosya’da binlerce kişinin pirinç tarımı ile uğraştığı bilgisi doğru değildir." açıklaması Osmancık gündeminde bomba etkisi yarattı.

Tosya Belediye Başkanlığı'nın, Tosya Kaymakamlığı'nın, Tosya Ziraat Odası'nın ve Tosya Ticaret ve Sanayii Odası'nın Tosya ve Tosya pirincine karşı yazılan ve yapılan ithamlara karşı nasıl bir açıklama yapacakları şimdiden merakla beklenmekte.

Tosya pirincine patent alma çalışmalarının başladığı günlerde çeşitli medya sitelerinde " Olmayan Pirince Patent Almak " başlıklı yazılar yayınlanmış ve henüz patent almadan Tosya Pirincinin varlığı ve yokluğu konusunda farklı görüşler beyan edilmişti. Geçen süre içerisinde Sakin Karakaş'ın bu açıklamalarıda Tosya'da haftalarca ses getireceğine ve Tosya gündemini epeyce meşgul edeceğine benziyor. www.tosyahaberleri.com olarak bu sürecin sıkı takipçisi olacağız.

Şimdi sizlere ilgili açıklamaların orjinal yazı metinlerini paylaşıyoruz.


Resmi Kaynak Tosya.gov.tr >Tosya Pirincine Patent Alma Çalışmalarında Sona Gelindi. TIKLA

Osmancık Medyası > OSMANCIK 97 NİN HİKAYESİ VE TOSYA’DA GARİP BİR PATENT ALMA ÇABASI TIKLA

Ayrıca Sakin Karakaş'ın aylar öncesinde yine Tosya Pirinci ile ilgili yazdığı farklı bir metin ;

Osmancık Medyası
>TOSYA’NIN ADI YOK; FAKAT PİRİNÇ ELDEN GİDİYOR TIKLA

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 12:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
enhoca
enhoca - 9 yıl Önce

asıl osmancik pirinci diye bir pirinç yoktu....ama adamlar osmancik 97 patenti ile piyasa yapti...akçeltik ve sarıkılçık tosya nın pirinçleri..uyumayalım...pirincimize sahip çıkalım...istersek çok şeyde olduğu gibi bunda da başarılı oluruz...allahin izniyle...

isa uslu
isa uslu - 9 yıl Önce

pirrinc deyince tosya deyince pirinc aklagelir ilk pirinc fb. tosyada kurulmustur makina samsun yolu kenarinda gorule bilir tosya ovasi erezyon su sorunu tarim topragi kum cakil cekimi arazi parcalanmasi devlet. mmillet duyyarsizligi ayrica tartisilir kosenli

sarıcizmeli
sarıcizmeli - 9 yıl Önce

bizde bu kafa oldukça semer vuran çok olur... tosya elindeki bütün değerleri silmiş kaybetmiş tarihini yok etmiş... pirincin patenti alınsa da birlik olamayan tosyam.....sadece memleketimizin adını 10 15 yıl daha korumuş olacaz...köklü birşeyler yapıp ölümsüzleştirmek lazım ;)

yasemin bay
yasemin bay - 9 yıl Önce

okulum geregi çorumda ikamet ediyorum çorumda bu açıklamanın yapıldıgı gazete asılsız haberlerle gundeme gelmeyı seven bır gazetedır ıngılızce kıtaplarına bıle gırmıs olan pirincin memleketı tosya gösterilmiştir. üzerinde tartışmaya bile gerek yoktur pirinç tosyadır. üstelik tosyada satılan bırcok pirincin tosya pirinci adı altında aslında osmancıktan alındığı soylenıyor utanmadan

SIRADAKİ HABER