Tosya Orman İşletmesinden Önemi Çalışma

Tosya çok fantastik


buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Tosya Ormanlarında ağaçlarda meydana gelen kurumalar üzerine inceleme araştırma yapıldı.

Üniversite ve Orman Genel Müdürlüğü işbirliğinde ormanlarda yer yer kuruyan ağaçların incelenmesi ve kurumaya neden olan etkenlerin incelenmesi için oluşturulan araştırma ekibi Tosya ormanlarında araştırma ve inceleme yaptı. Tosya ilçesine gelen ekip, Suluca ve Akseki Köyü ormanlarında ağaçların kurumasına neden olan etkenler üzerene araştırma yaptı.

Tosya Orman İşletme Müdürlüğü ormanlarında ilk olarak Ocak ayında tespit edilen ve artarak devam eden kurumalarla ilgili olarak inceleme ve araştırma yapmak üzere gelen araştırma ekibinin içinde; Süleyman Demirel Üniversitesinden Prof. Dr. Hatice Tuğba Doğmuş LEHTİJARVİ, İskoçya Aberdeen Üniversitesinden Prof. Dr. Steve Woodward, Çankırı Karatekin Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Funda OSKAY ve Kastamonu Üniversitesinden Dr. Mertcan KARADENİZ ve araştırma görevlilerinin katılımıyla Orman Genel Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele(OZM) Şube Müdürü Akın EMİN, Kastamonu, Ankara ve Amasya Orman Bölge Müdürlüklerimizden; Kastamonu Orman Bölge Yardımcısı Mahmut ŞENTÜRK, Amasya Bölge Müdür Yardımcısı Gültekin ŞENLİKOĞLU, Amasya OZM Şube Müdürü Aydın YAĞLIOĞLU, OZM Şube Müdürü Murat Nuri BAYKALI, Ağaçlandırma Şube Müdürü Ercan ŞEN, Adana Bölge Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Serpil DOĞAN, Ilgaz Orman İşletme Müdürü Utku DANIŞ, OGM’nden Biyologlarımız Sezer KAYA ve Gülçin EKEMEN yer aldı.

Tosya Orman İşletme Müdürü Erol ÇINKIR’ın ev sahipliğinde mevcut Karaçam ve Kızılçam ormanlarında meydana gelen kurumalar üzerine incelemeler yapıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dikmenli
Dikmenli - 10 ay Önce

Sondaj olayına devletin el atması lazım ve ruhsatsız sondaj açılmamali yer altı sularini yok ederseniz bırakın ormanı içmeye su bulamazsınız .

Ahmet Bayar
Ahmet Bayar - 10 ay Önce

Suluca Köyü ormanlarında çok kuruma var,ayrıca Tosya orman işletmesi devamlı kesim yapıyor suluca köyümüzün sü kaynaklarının çıktığı alanlarda yapılan kesim nedeniyle şu kaynaklarımız kurudu buna kim dur diyecek çare çare suluca köyünde suyun m3 6.00 TL şu istiyoruz sayın orman müdürümüz

Şenol
Şenol - 10 ay Önce

Her bağa bahçeye gelişi güzel sondaj vurdurursanız bu sonuç kaçınılmaz maalesef.

ALİ ERYİĞİT
ALİ ERYİĞİT - 10 ay Önce

Bu kadar müdür bir araya gelmişken umarım soruna bir çözüm bulunur.

cem gül
cem gül - 10 ay Önce

arastirmislarda neyi bulmuşlar sonuc kuruma nedeni

faruk çakmak
faruk çakmak - 10 ay Önce

sonuç ne merak ettim. inceleme yapıldı dediğinize göre çalışma bitmiş gibi görünüyor sonucu bizimle paylaşırsanız memnun oluruz

SIRADAKİ HABER