TOSYA NÜFUS RAKAMI BELLİ OLDU

banner294

Kastamonu’nun Tosya ilçesi 2019 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre 39 bin 916 kişi olarak açıklandı.

TOSYA NÜFUS RAKAMI BELLİ OLDU

buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

TUİK 2019 nüfus sayımını açıkladı. 2019 yılında ilçenin merkez nüfusu da köylerin nüfusu azaldı.

TUİK tarafından yapılan adrese dayalı nüfus sayımına göre 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle Tosya Merkez 28.677  olurken,  köylerin nüfusu ise 11.239 oldu. İlçe merkezin nüfusu yapılan son sayımda ilçe merkezi 214 kişi azalırken, köylerin nüfusu ise 115 kişi azaldı. Tosya 2019 toplam 329 kişi azalarak nüfusu azalan ilçeler arasına girdi.

Köy ve şehir merkeziyle toplam 39.916 olarak açıklanan ilçe nüfusunun 20.589’sini kadınlar ve 19.327’sini de erkekler oluşturuyor.

TUİK 2018 yılında Tosya ilçesinin nüfusunu merkez 28.891 kişi ve köylerin nüfusunu 11.354 kişi olarak açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 23:37

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tosya Vilayeti
Tosya Vilayeti - 3 yıl Önce

Tosya nüfusundan dolayı değil, coğrafi durumundan dolayı İL yapılmalıdır. Osmancık, Hacıhamza, Kargı, Ilgaz, Bayramören, Kurşunlu, Atkaracalar, Çerkeş ilçeleri TOSYA İLİ merkezine bağlanmalıdır. Çünki Bolu'dan itibaren Samsun'a kadar olan oldukça uzun mesafede D100 karayolu üzerinde İL MERKEZ İLÇESİ yoktur. Yol üzerinde İL merkezi olmaması da bir takım olumsuzluklara, bir takım boşluklara ve önemli hizmet eksikliklerine sebebiyet vermektedir sanki. Dolayısıyla Bolu'dan Samsun'a kadar olan mesafedeki D100 Karayolu üzerinde kurulucak İL MERKEZİ'ne en uygun merkez ilçe, en eski yerleşim yeri olması nedeniyle Tosya'dır. Yani TOSYA İLİ dir. Tosya'nın en kısa zamanda il merkezi olması dileğiyle, Sedat Bey bu önemli hususu haberleştirerek gerekli ilgili mercilere ulaştırmanız çok yerinde olur diye düşünüyorum. İyi çalışmalar, selamlar.

Tosya Sevgisi
Tosya Sevgisi - 3 yıl Önce

Yeni Sapaca Köyü, Kösen Köyü, Aşağı Dikmen Köyü, Karasapaca Köyü, Suluca Köyünün Site ve Akçakavak yerleşkeleri Tosya ilçe merkezine bağlı mahalle yapılmalıdır, mahalle olmalıdır. Çünkü bu köyler şehir merkezine çok yakındır, özellikle bazıları daha yakındır. İlçenin idari ve şehir hizmetlerinden, imkanlarından daha fazla yararlanmalıdırlar. Dolayısıyla bu köyler şehir merkezine bağlı mahalle yapılırsa Tosya ilçe şehir merkezinin de nüfusu artırılmış olur.

Ahmet Bayar
Ahmet Bayar - 3 yıl Önce

Sedat bey 806 nüfuslu suluca köyünde 2017 yılı Temmuz ayında Tosya merkeze bağlı yeni Suluca Mahallesi olması için Referandum yapıldı Tosya Belediye meclisi 121 nolu kararı ıle onayladı Sayın Belediye Başkanı Kazım Şahın ve Sayın Kaymakamımız Halkın iradesini hiçe sayarak sınır çözemedikleri bahanesi ile Referandumu rafa kaldırdılar sorumlular dan birisi siyasi sorumluluğu alamazdım dedi Biriside idari sorumluluğu alamayarak 31 martta siyaseten kaybettiler Alın size haber

Ayhan akcay
Ayhan akcay - 3 yıl Önce

Olumlu bilgilendiren haber tesekurler

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307