Tosya'nın Manevi Sigortası Hamzababa Kuran Kursu

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Hamza Baba Erkek Yatılı Hafızlık Kuran kursunda 40 öğrenci hafızlığa hazırlanıyor.

SEDAT AGACIKOĞLU
KASTAMONU(İHA) Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Hamza Baba Erkek Yatılı Hafızlık Kuran kursunda 40 öğrenci hafızlığa hazırlanıyor.

Tosyalı hayırseverlerin katkıları ile 2013 yılında inşaatı tamamlanarak hizmete geçen Kuran Kursu adeta ilçenin ‘’Manevi sigortası ‘’ konumuna geldi. Yaklaşık 1200 m2’lik bir alan üzerine kurulu olan Hamza baba Kuran kursu 7 derslik sınıf, 40 yatak kapasitesi ve modern yemekhane ve reviri ile öğrencilere hizmet veriyor. Kuran kursunda 20 öğrencisi gündüz eğitimi görürken toplamda 60 öğrenciye hafızlık eğitimi vermektedir. Ayrıca Osmanlı hafızlık kültüründen esinlenen Hamza baba kuran kursunda Kuran-ı Kerimi ezberleme noktasına gelen öğrenciler için hazırlanan tek kişilik odalar şeklinde tasarlanmış ezber odaları öğrencilere hafızlık döneminde kolaylık sağlamaktadır.

Hamzababa kuran kursunda daimi 4 din görevlisi ve 3 adet Hafızlık Eğitmeni hoca görev yapmaktadır. Hamza baba Kuran Kursu müdürü Yunus Mutluay gazetecilere yaptığı açıklamada ‘’ Tosya’nın yerel ve Ulusan basın mensupları olarak kursumuza geldiğniz için sizlere teşekkür ediyoruz. Hamza Baba Kuran Kursu 2013 yılında Tosyalı hayırsever vatandaşların emeği ve gayreti ile bu duruma geldi. Hem ilçemizden hemde çevre ilçelerden Kuran Kursuna talep oldukça fazla. Anne ve babalar bizleri arayarak veya ziyaretimize gelerek çocuklarını bu müstesna ilim yuvasına kayıt ettirmek istiyor. Şu an kursumuzda öğrencilerimizin sağlıklı şartlarda eğitimlerini alabilmesi için elimizden gelenin fazlasını vermeye çalışıyoruz. Hamza Baba Kuran Kursu şu an Tosya’nın ‘’Manevi Sigortası’ ’durumunda” dedi.

Hafız adayı öğrencilere dini eğitim veren din görevlisi Kerem Kırış yaptığı açıklamada’’ Bizler burada hem Milli Eğitim Bakanlığına hem de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı bir eğitim yeri olarak görev yapmaktayız. Bizler öğrencilerimizle guru duyuyoruz. Şu an benim sınıfımda 12 öğrencim var hepsi de Kuran-ı Kerim öğreniminde oldukça başarılılar. Anne ve babaları çocukları ile ne kadar gurur duysalar az gelir. İnşallah yakın zamanda Hafızlık eğitimlerini tamamlayarak ülkemize ve milletimize hayırlı hizmetler vereceklerdir’’ dedi.
Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif