TOSYA'NIN EN BÜYÜK SORUNU

banner315

TOSYA'NIN EN BÜYÜK SORUNU
banner322

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Kastamonu’nun Tosya ilçesinde geçtiğimiz hafta yaşanan yerel ve ulusal basında gündem olan başıboş sokak köpeklerinin 6 yaşındaki bir çocuğa saldırması sonrasında ilçede başıboş sokak köpeği sorununun çığırından çıktığı gerçeği ortaya çıkardı.

Evet itiraf etmeliyiz ki Zor bir konu!

Bir yanda tarih boyunca insanın yanında ve hizmetinde sadakatle var olan köpek. Diğer yanda sokaklarda 7’den 70'e milletimizin can ve mal güvenliğine tasallut olmuş köpekler.

Bu sorunu çözerken çevreye ve insanlara zarar vermeyen Köpekleri birbirinden ayırmalı ve toplumsal soruna samimi çözümler üretmeliyiz.

Tosya ilçe merkezinde ve sokak aralarında gezen başıboş sokak köpeği sorunu çığırından çıktı. İlçeden özellikle Bahçelievler ve Cumhuriyet mahallesinde vatandaşlar yüzlerce başıboş köpek olduğunu ve her gün devlet hastanesine 2-3 tane ısırılma vakasının geldiğini dile getirdi. Son olarak Bahçelievler mahallesinde 6 yaşındaki çocuğu ısırılan bir vatandaş, acil servisin önünde bile başıboş köpeklerinin olmasına isyan etti.

Sokaklarda dolaşan başıboş köpeklerin oluşturduğu tehdit tüm Tosya halkının da gündeminde. Özellikle gece ve sabahın erken saatlerinde, sokak ve caddelerin tenha olduğu zamanlarda başıboş köpeklerin güvenliği tehdit ettiğini ve çözüm için Tosya Belediyesine sürekli şikâyette bulunduklarını söylediler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sokaklarda dolaşan başıboş köpeklerin toplatılıp barınaklara alınması yönünde belediyelere tam yetki verdiği bu günlerde Tosya Belediyesinin çözüm aşamasında nasıl ve ne yönde adı atacağı merakla bekleniyor.

“ÇÖZÜM SOKAKLARIN KÖPEKLERDEN ARINDIRILMASIDIR”

Soo olarak sokak köpekleri sorunu ile ilgili vatandaşlar “Köpekler sadece sokaklarda değil, sokaklarla birlikte okul bahçelerinde ve birçok alana yayılmış durumda. Artık insanlar sokak köpekleriyle alakalı ‘burada bunun ne işi var’ diyemeyecek duruma getirildi. Bu rezilliğe alıştırılmaktayız. Bunun derhal düzeltilmesi lazım. Bir vatandaşımız bir ilçede ısırıldığı zaman o ilçesinin belediyesi ve Kaymakamlık bundan ciddi anlamda sorumludur.  Bununla ilgili yapılması gereken aşılamaların yapılması ve beslenmelerinin barınaklarda yapılması, sokakların köpeklerden arındırılmasıdır.  Önümüzdeki günlerde okullar açılacak ve çocuklarımızın sabahın erken saatlerinde okula gidecekler. Bir çocuğumuza sokak köpeği saldırır ise ilçede büyük bir infial oluşur. Bu olay başta kaymakamlık ve belediyeyi hukuki olarak çok büyük sorumluluk altına sokak” şeklinde görüş belirttiler.

“KÖPEK POPÜLASYONUNUN BU KADAR ARTMASI CİDDİ BİR SORUN HALİNE GELMİŞTİR”

Tosya’nın en önemli sorunlarından bir tanesinin de başıboş köpekler olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil daha önceden www.tosyahaberleri.com haber sitesine yaptığı özel açıklamada, “Sokak köpekleriyle ilgili sorunlar bugüne kadar birçok kurum ve kişi tarafından dile getirilmesine rağmen halen aynı şekilde problem olarak devam ediyor. Sokak köpeklerinin özellikle çeteleşerek saldırılarının artması halen süren bir durum. Bununla birlikte sokak köpeklerinin yaraladığı çocuklar, sokak köpeklerinden kaçarken yaralanan vatandaşlarımızın durumu ne yazık ki bir baba olarak bizleri de derinden üzüyor. Sokak köpeklerin düşmanı değiliz ama sokaklar insanların yaşam alanı sokaklar köpeklerin yaşam alanı değildir.

‘’SALDIRI OLAYI HEPİMİZ ÜZDÜ

 Başkan Kavaklıgıl yaptığı açıklamada ‘geçtiğimiz hafta ilçemizde sokak hayvanları ile alakalı birtakım sıkıntılar baş gösterdi. 6 yaşında bir evladımıza babası ile market dönüşünde sokak hayvanları saldırdı. Sizlerin aracılığı ile genç kardeşimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Tabı burada sokak hayvanları ile ilgili hem onların sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri hem de insanlarımıza oluşturabileceği zararları ortadan kaldırabilmek için farklı yöntemler uygulanması gerekiyor.’’ dedi.

 ‘’BARINAK YAPILMASI KESİN ÇÖZÜM DEĞİl’’

Sokak köpekleri sorununun çözümü aşamasında barınak yapılması bizce geçici bir çözüm olmakta. Bunu şöyle açıklamak isterim Barınaklar sokak köpeklerinin beslenmesi, tedavilerinin yapılması ve kısırlaştırılması konusunda kısa süreli bir çözüm oluşturmaktadır. Barınakta yapılan çalışma sonrası o hayvanları tekrardan aldığın yere bırakmak zorundasın. Bununla ilgili sadece ilçemizde yapılan çalışma sokaktaki hayvanların popülasyonunu azaltma şansımız çok az. ‘’ dedi.

‘’SOKAK HAYVANLARI İÇİN TABİAT PARKI YAPALIM’’

Sokak hayvanları konusunda Tosya Belediye Başkanlığı olarak bizim önerimiz şudur. İlçe Kaymakamlığımız, Tarım Müdürlüğümüz, Orman Müdürlüğümüz ve Milli Parklar müdürlüğümüz gerekse hayvan severlerle birlikte ortak aklın çalıştırılacağı bir mekanizma geliştirmemiz gerekir. Tosya Belediye Başkanı olarak şöyle bir çalışmanın içinde yer almak istiyorum. Sokak hayvanlarının daha sağlıklı ve daha korunaklı bir alanda yaşamasını sağlamak için yaklaşık 20-25 dönümlük alanlarda doğal yaşam alanları oluşturalım. Bu alanlarda kapalı yerler yaparak hem hayvanların korunması sağlanır hem de beslenme ve sağlık bakımları yapılır’’ dedi.

 ‘’ BİZ BU SORUNU ÇÖZERİZ’’

İnşallah şehrimizdeki bu sıkıntıyı hem hayvanlarımızın daha sağlıklı yaşaması anlamında hem de insanlarımızın daha güvende olması anlamında iki ay içinde bu sorunu çözeriz. Bu demek değil ki biz bu sorunu çözerken sokak hayvanlarını sokaklardan toplayacağız gibi bir düşüncemiz yok. Ama insanlarımıza rahatsızlık verecek 15-20 şer gruplar halinde olan hayvanlarda daha sağlıklı ortamlara almak istiyoruz. İnşallah bu noktada başarılı olur ve ilçemizi huzura kavuşturmuş oluruz’ ’dedi.

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Merd-i Kıpti
Merd-i Kıpti - 4 hafta Önce

Sokakta köpek olmaz. Bu tartışılacak bir konu değil. Avrupa' da ve Amerika' da hangi şehire giderseniz gidin, ortalıkta başıboş dolaşan bir tane bile kedi-köpek göremezsiniz. Başıboş gezen hayvanlar derhal barınaklara götürülür. Kısırlaştırılır ve sahiplendirilemezler ise de uyutulurlar. Hayvansever maskesi altında ortalıkta dolanan aslında mama üretecilerinin maşası olan, insanların duygularını süistimal eden, bundan maddi anlamda çıkar sağlayan insanların lafıyla hareket edilemez.

Merd-i Kıpti
Merd-i Kıpti @Merd-i Kıpti - 3 hafta Önce

tosyalı, yaklaşık 10 sene Abd’ de yaşadım. İşim gereği de 30 küsür eyaletini gezdim. Şimdi de Almanya’ da yaşıyorum. Kıta içerisinde gezmediğim ülkü yok denecek kadar az. Sırbistan, Romanya, Arnavutluk gibi ülkelerde bile sokaklarda başıboş gezen hayvan göremezsiniz. Evimde iki adet köpeğim var ( barınaklardan sahiplendim). Öyle sokakta yaşayan hayvanlara, bir kap su, bir kap mama vererek, o hayvanlara sahip çıkılmıyor. Sorumluluğunu alacak, düzenli veterinere götürecek, ilgilenecek, gerekli eğitimleri vereceksiniz. Üst perdeden bilip bilmeden konuşmayın ve imla kurallarını öğrenin. Zira kendi dilini bile doğru dürüst konuşamayan, yazamayan birine en kibar tabir ile “cahil” denir.

Merd-i Kıpti
Merd-i Kıpti @Merd-i Kıpti - 3 hafta Önce

istanbullu, sen önce Türkçe yazmasını öğren. Dahi anlamına gelen “de” ayrı yazılır. Depremde görev yapan köpekler, özel eğitim almış, özel bakıcıları olan, “sahipli” köpeklerdir. Özel cinsler arasından seçilirler (Misal: K9). Küçüklükten, yetiştirilirler. Sokakta başıboş gezen köpekleri, depremde hayat kurtarıcı olarak kullanamazsınız. Sokakta başıboş gezen bu köpekler, başta kuduz olmak üzere, yığınla bulaşıcı hastalığa davetiye çıkartmaktadırlar. Sağa sola dışkılamaları vb. konulara hiç girmiyorum bile. Kısırlaştırılmadıkları sürece de kontrolsüz çoğalıyorlar, sürüler halinde hareket ederek, sürü psikolojisi ile daha da saldırganlaşıyorlar.

tosyalı
tosyalı @Merd-i Kıpti - 3 hafta Önce

kac kez avrupaya gittin kac kez amerikaya gittin.inceledinmi.akil verecegine bir hayvana bir kap su koy

istanbullu
istanbullu @Merd-i Kıpti - 3 hafta Önce

depremde o hor gordugun kopek gelsede kurtarsa dersiniz.hic msma alip o ac hayvanlari besledinmi

Ahmet Çevikoğlu
Ahmet Çevikoğlu - 3 hafta Önce

Sokak köpeklerini sürekli olarak beslemeyi iş edinmiş bir grup var.Bunları destekleyen bu işe alet olan yönetici ve işletme sahipleri köpek sorununun bir numaralı sorumlusu.Mama kartellerinin oyunu var. Mama ile beslenen kedi ve köpekler doğallığını kaybediyor. Bu konu detaylıca araştırılmalı. Bu çete vari oluşum yok edilmeli.

Halil
Halil - 3 hafta Önce

Başkan olaya el atsın. Başkan bu işi halletsin. Başkan çözer bu işi sadece. Başkan proje geliştirmeli. Başkan yapmalı bu işi. Başkan çaresine bakmalı.

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307