TOSYA'NIN 50 YILINA DAMGA VURACAK PROJE

banner294

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Tosya'da yeni otogarın proje aşaması tamamlanırken, ihale tarihi 08.Eylül 2021 tarihi olarak açıklandı.  Şehirde önemli bir eksikliği giderecek olan yeni terminalin 2022 yılının sonunda yeni yerinde hizmet vermesi bekleniyor. Tosya halkı tarafından uzun yıllardır yıkılması istenen ve adeta kanayan yara haline gelen otogar, nihayet şehre yakışır bir görüntüye kavuşacak.

Mevcut şehirlerarası otobüs terminalinin ihtiyaçları karşılayamaması nedeniyle, şu anki mevcut konumun bulunduğu İskilip kavşağının altında Meslek Yüksek Okulunu yanına modern, konforlu, teknolojik donanımlara sahip yeni Şehirler Arası Otobüs Terminali ve Galericiler Sitesi binası inşa edilecek.

 TOSYA’NIN 50 YILINA DAMGA VURACAK

Tosya Belediyesi tarafından İskilip Kavşağı 300 metre altında inşa edilecek yeni Şehirler Arası Otobüs Terminali ve Galericiler Sitesi Yaklaşık 1.140 m2 Betonarme Otobüs Terminali, yaklaşık 16 m2 Betonarme Nizamiye ve yaklaşık 1.720 m2 Betonarme Galericiler Sitesi inşa edilecek.

İlçenin ihtiyacını karşılayacak modern bir yapıya sahip olacak yeni Şehirler Arası Otobüs Terminali ve Galericiler Sitesi, bünyesinde 8 adet bilet gişesi, restoran-kafe, büfe, bay-bayan wc, abdesthane, duş ve mescitler, şoför dinlenme odaları, çocuk oyun alanları ve ilçede faaliyet gösteren tüm galericilerin toplanacağı bir komplo tesis olacak. Şehrimiz dışarıya açılan kapısı olan terminal binamız modern ve konforlu yapısıyla şehrimizin gelecek vizyonuna değer kazandıracak.

 İHALE  START ALDI

Şehrimizin uzun yıllardır ihtiyaç duyduğu ve şehrimizin gelecek vizyonuna değer katacak. Şehirlerarası Otobüs Terminal Binası Projemizin yapım ihalesini 8 Eylül 2021’de gerçekleşecek. Projenin resmi ihale süreci devam etmektedir.

İlçenin uzun zamandır yaşanan problemlerinden bir tanesi olan Tosya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin içler acısı haline son verilerek yeni Şehirler Arası Otobüs Terminali ve Galericiler Sitesi ihale sürecinin başlaması ile start aldı.

ESKİ YERE YENİSİ YAPILACAK

Yeni yapılacak Şehirler Arası Otobüs Terminali ve Galericiler Sitesinin mevcut konumu içinde yeniden inşaat edilmesi ilçeden uzak bir yerde olması D100 karayolu ile bağlantısının olmaması ve alternatif yerlerin inşaat yeri olarak değerlendirilmemesi vatandaşların aklında ‘neden’ sorusunu bıraktı.

TÜM SEYAHAT FİRMALARI TEK ÇATI ALTINDA

İlçede aktif olarak faaliyet gösteren Tosya Seyahat, Tosya Tur, Tosya Seç Tur ve diğer seyahat firmalarının yazıhaneleri yer alacak.

TRAFİK EĞİTİM MERKEZİ YAPILACAK

Ayrıca Çocukların akülü arabaları ile bisiklet eğitimi alabilecekleri aileler için güvenli Trafik ışıklarının ve kurallarını öğrenebilecekleri 1000 m2 büyüklüğünde Trafik Eğitim Merkezi yapılacak.

‘’ İLÇEYE YAKIŞIR BİR OTOGAR OLACAK ‘’

Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, “Şehirlerarası Otobüs Terminali, son yıllarda ilçenin adeta kanayan yarası haline gelmiş önemli bir sorundu. Malumunuz mevcut otogar ihtiyacı karşılayamaz hale gelmekle birlikte, görüntü olarak da Tosya’ya yakışmıyordu. 20 yıl önce yapılan otogarın yenilenmesi seçim vaatlerimiz arasındaydı. Göreve gelir gelmez proje çalışmalarımıza hız verdik. Otogarı mevcut yerinde yapılması yönünde karar verdik. Bu noktada şehre yakışır bir terminal yapmak için ilk adım olan proje çalışmamızı tamamlamış bulunmaktayız. Modern, ihtiyacı karşılayacak, Tosya’ya yakışır bir otogar yapmak istiyoruz. 2022 yılının sonunda yeni otogarımıza taşınmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2021, 18:06

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tosyalı
Tosyalı - 1 yıl Önce

Ya hu biraz vizyon olsun artık şu belediyecilikte. Mevcut otogarin yeri uber kavşak sayesinde zaten bodrum seviyesine indi. Kimse gelmez girmez oraya. Yapalım yenisini yol kenarında bir yere. Avm ayarında, dinlenme tesisi kıvamında. Örnegin Afyon Otogari gibi. Belediyenin de bir numaralı gelir kaynağı olur. Diğer türlü yine sadece malum firmanın otoparkından öteye geçemez.

Serdar
Serdar - 1 yıl Önce

Otogarın yeri için vatandaşın da bir fikri sorulabilir di. Eski otogarda konumu itibariyle sadece Tosyalı firmalar yazıhane açmıştı 20 yılda aynısı tekrar edecek Mümtaz Yücel hata yaptı oraya otogar yapmakla . Mevcut Başkan da hatayı sürdürmekte devam ediyor. O alan ünüversite binalarına yakın olduğu için üniversitesi ye tahsis edilebilirdi. Kullanacak olan vatandaşların bir fikrini alın isterseniz.

Şehrini seven
Şehrini seven @Serdar - 1 yıl Önce

İki kavşağın arası olaydı yerinde isabetli bir karar olurdu. İleriye dönük çok iyi olurdu.Orasıda Üniversitesiteye devredilirdi oranında ihtiyacını gidermeye katkı sağlardı.İleriki yıllarda ah keşke denir.

Kemal 37
Kemal 37 - 1 yıl Önce

Eski otogarın yeri üniversiteye ek yeşil alan olarak yapılandırılmalı ve öğrencilere ferah bir alan sağlanmalı.

Yeni otogar da huzur tesislerinin orda bir yere yapılmalı. Yoldan geçen görmeli. Hatta yapılacak otogar, otogar tarzından deil de avm tarzında ve dinlenme tesisi şeklinde yapılmalı.
Memleketimizde çok otobus olmadığı için, yol kenarında ki otogar daha ilgi çeker. Yoldan geçen otobüsler durur yolcular Tosyamızın ürünelrini görür alış veriş yapar. Hatta yapılan fuar
yeni otogar ile kalıcı hale getirilip 7 gün 24 saat çalışan bir pazaryeri oluşturulur.

Otogardan şehir merkezine de aracı olmayanlara servis koyulur. Böylece servisçi kazanır, tesis/otogar/avm de çalışan kazanır, esnaf kazanır, kira geliri ile belediyemiz de kazanır. Bence bu proje yeniden düşünülmeli.

Ahmet bayar
Ahmet bayar - 1 yıl Önce

Hayırlı olsun şehrimize

Sehrini seven
Sehrini seven - 1 yıl Önce

Tosya ikidere arasında kimse görmüyor hiçolmasa otogar d 100 kara yolunun uygun görünümlü bir yere olsa şehrimize güzellik katar

Aaaaaaa
Aaaaaaa - 1 yıl Önce

Hiç olmamış yol kenarı na yapılması daha mantıklı

istanbullu
istanbullu - 1 yıl Önce

yanlış seçim olmuş.çünkü ilerde üniversite buyuyecek.nereye büyüyecek.eski terminalin yeri ile birlikte kampus olurdu.en doğru yer mezarlığın altı d100 karayolu uzerinde bir yer olsaydı gelen geçen görürdü
eski terminalin orası kör kalacak.

tosyalı
tosyalı - 1 yıl Önce

galericiler sitesine ihtiyaç yok yanlış ,çünkü tosyada herkes birbirini tanıyor.öbur dukkana girince öbur esnaf darılır.aynı yanlışı kasap lar çarşısındada yapıldı.hatta terminale bile gerek yok zaten kaç firma varda terminale gerek olacak.şu an ihtiyaç yok.ilerde 5-6firma ayrı ayır otobus kaldırırsa olabilir.zaten yolcu yokki otobus olsun.220öğrenciyle ne yolcu olacakki


SIRADAKİ HABER

banner291

banner307