TOSYA MÜFTÜLÜĞÜ BASIN AÇIKLAMASI

banner294

TOSYA MÜFTÜLÜĞÜ BASIN AÇIKLAMASI
banner278

TOSYA MÜFTÜLÜĞÜ BASIN AÇIKLAMASI

Öncelikli olarak Tosyamızın ve bütün müslümanların Ramazanı Şeriflerini tebrik eder, bu mübarek ayın ülkemiz ve bütün müslümanlar olarak içinde bulunduğumuz maddi ve manevi bütün sıkıntılardan,  camilerimizin, Kabemizin  ve Ravzamızın kapatılmasına sebep olan coronavirüs salgınından  bir an önce kurtuluşumuza  vesile olmasını Cenabı Allah'tan dileriz.
    İçinde bulunduğumuz şu mübarek günlerde,  bu günlere yaraşır güzel şeylerle meşgul olmak ve konuşmak gerekirken, maalesef son günlerde müftülüğümüze ve  onun mensuplarına sosyal medya üzerinden yapılan birtakım haksız suçlamalar ve ithamlarla uğraşmak durumunda kalıyoruz.  Şunu net bir şekilde ifade etmeliyiz ki müftülüğümüz ve mensuplarına yönelik yapılan bu suçlamalarla ilgili konuların  hiç birinde kusur ve ihmalimiz bulunmamaktadır. Söz konusu paylaşımlar yapılmadan müftülüğümüz aranarak ya da bizzat gelip sorularak bilgi sahibi olmak yerine bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunarak uygunsuz ithamlarda bulunulmuştur.  Halbuki varsa bir sorun,  ya da olduğu düşünülüyorsa mevzuatı çerçevesinde ilgili makamlara müracaat edilebilecek iken  anlaşılmaz bir şekilde sosyal medya üzerinden konuşmak tercih edilmiştir.
       Müftülük binası karşısında bulunan Kesikbaş Türbesi ile ilgili paylaşımlarda ilgili mevzuat gözardı edilmiş,  mezarlık ve türbelerin bakım ve onarımından  müftülüğümüz sorumlu tutularak suçlamalar yapılmıştır. Müftülükler mezarlıkların ve türbelerin bakımından sorumlu değildir. Bununla beraber konu ile ilgili olarak türbenin yanındaki Hacı Dede Camii görevlilerimiz daha önceden belediyeye müracaatta bulunmuş belediyeden de bu konuda söz almışlardır.  Son aylarda bütün çalışmaları etkileyen Corona virüs salgını sebebiyle de henüz bir şey yapılamamıştır.  Şartların normalleşmesi ile gerekli işler yapılacaktır.Bu konuda müftülüğümüz de elinden gelen katkıyı yapacaktır.

     Corona virüs salgını sebebiyle camilerimizde cemaatle namaz kılınamıyorsa da  Allah'a şükür ezanlarımız okunmakta, Meraşi Abdurrahmanpaşa / Yeni Camide hafız personelimiz tarafından okunan Ramazan mukabelelerimiz Tosya Cihan Fm Radyosundan canlı olarak verilmektedir. Her gün yatsı ezanından yarım saat önce yapılan  vaazlarımız canlı olarak verilmektedir. Ayrıca kaymakamımız sayın Deniz Pişkin'in başkanlığında kurulan ilçe Vefa Destek Grubunun birer üyesi olarak coronavirüs salgınının getirdiği olağanüstü şartlarda evlerinden dışarıya çıkamayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için Milli Eğitim'de çalışan öğretmenlerimiz ve diğer kurumlardan olan görevliler ile beraber biz de müftülük personeli olarak 195 kişilik bir ekip ile başta köylerimiz olmak üzere ilçe çapında şoförümüz aracımız da dahil çalışmaktayız.
      Daha güzel şeyleri konuşup  yazmamız gereken şu mübarek Ramazan günlerinde,  geçmişte bir çok âlim ve din büyüğü yetiştirmiş Tosyada, elinden geldiğince din hizmetini yerine getirmeye çalışan Diyanet / müftülük mensupları olarak maruz kaldığımız  haksız ithamlardan dolayı çok üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Ancak bunun bizim Tosya'da başarmaya çalıştığımız güzel işlere engel olamayacağını da belirtiriz.  Bu ve benzeri haksız girişimlerle ilgili yargıya başvurma hakkımızın saklı tutulduğunu beyan ile tekraren halkımızın Ramazan'ı şeriflerini  tebrik eder cenab-ı Allah'tan dünya ve ahiret iyilik ve güzellikler dileriz.
                       Tosya müftülüğü

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
kartal
kartal - 2 yıl Önce

müteahitlik yapan imam gördüm. galericilik yapan imam gördüm. market işleten imam gördüm. çiftliği olan imam gördüm. görevde olduğu halde siyaset yapan imam gördüm.....en küçük eleştiride iki sayfa açıklama yayımlamak yerine insanların ilk önce kendine ve kurumu altında çalışanlara çeki düzen vermesi gerekir.

Franz kafka
Franz kafka - 2 yıl Önce

Elifi görse mertek zanneden zihni fukara aklı ukala kardeşlerimiz yine ezbere konuşmuşlar. Tosya`da türbeleri ziyaret eden birçok imam var hatta üniversteler bünyesinde belki sizin ismini bile bilmediğiniz duymadığınız tosya tasavvuf tarihi üerine tosya tekke kültürü üzerine çalışan din görevlisi kardeşlerimiz var. Türbeler konusunda din görevlilerimizin bir etkinliği söz konusu olamaz zira Tosya`daki birçok türbe ve cami (bakın cami diyorum) vakıflar genel müdürlüğü tescili ve koruması altındadır. Bugün ayaktan göçse bir çivi bile çakmak suçtur! Hal böyle iken din görevlilerimiz ne yapabilir? Ayrıca imamlar yatıyor gibisinden ifadeler bir müslümana yakışan sözler değildir zira en son bineceğimiz vasıta o kaba ifade ile imamın kayığıdır! Bir din görevlisinin çoğumuzun yaptığı gibi keyif lüksü yoktur! Sabah 3 4 5 te mesaisi başlar gece 10 da biter bu günlük mesaidir. Telefonu açık olan bir imamın mesaisi hiç bitmez. Gecenin 2`sinde zekerat-ı mevt halinde bulunan hastanızada imamı okumaya çağırırsınız cenazelerinizede aynı şekilde! Haftada 1 gün izni vardır(!) bu işin hesapladığınız maddi zamanı idi. Gelelim bir din görevlisinin sorumluluklarına ve yetişmesine! Bu rastgele yorum yapan ehli ilim(!) kaç kere bir hazirunun önune durupta bırakın namaz kıldırmayı iki kelam edebildiniz? Bir imam en az 12 senede yetişiyor! Bu 12 sene sadece imam hatip mezunu olan için geçerlidir! Hafız ise bu süre 15 yıldır en az! İlahiyat bitirmişse 17- 18 yıla tekabül eder! Yani bir imam siz rahatlıkla dil uzatabilesiniz mantığınıza göre sorumluluk ve görev verebilesiniz diye yetişmiyor!!! Madem o kadar ilim sahibisiniz o derin hazinelerinizede islamın 6. Şartının haddini bilmek olduğunuda ekleyesiniz! İmamet görevinin ne olduğunu bilseniz 1 gün yapamazsınız! Maaş ve mülküne gelince; nasılki sizler bir şekil rızkınızı temin ediyor ekmediğiniz yerden biçiyorsanız! İmamda aynı şekilde sizin sahip olduğunuz nefse sahiptir! İmam asla ama asla şeyh değildirki insan-ı kamil olmasını arifi billah olmasını yada fenafillah olmasını bekleyesiniz! İmamlarda bizler gibi bir insan olduğuna göre rızkını nafaka için çaba gösterecek evini arabasını malını mülkünü düzecektir! Eğer bir haksız iktisap ve sebepsiz zenginleşme varsa bunun hesabınıda devlet her 5 senede bir mal beyannamesi doldurtarak sadece imamlara değil her devlet memuruna haksız iktisabın önüne geçmeye uğraşır. Bu sebeple imamlarla uğraşmayı şu mübarek ayda bırakıp kendi nefsimizin muhasebesini yapalım. Biz kimiz ne yaptık ne yapıyoruz diyelim? Önce kendimizden başlayalımki sadece imamın değil her müslümanın örnek olması gerektiğini unutmayalım. Aziz ve muhterem hemşehrilerime sevgi ve saygılarımla...

kiraz
kiraz @Franz kafka - 2 yıl Önce

boş yapma hoca efendi. büyükannemin cenazesinde mahalle imamı hatim indirmek için benle çatır çatır para pazarlığı yaptı. sabaha kadar konuşsan nafile.

feyzullah sümer
feyzullah sümer - 2 yıl Önce

bazı sendika adı altında siyaset yapmaya çalışan boyundan büyük işlere karışan imamlar müdür, yönetici gibi gezip çiçek çelenk yalakalığına gittiği kadar türbelere gitselerdi, hayatlarını bile ezberlerdi.

Hasan Rasim
Hasan Rasim - 2 yıl Önce

Merhaba Tosyahaberleri.com
Ben,bir dingörevlisi yeğeni ve Tosya’nın eniştesi olarak bu mesajı Erzurum Horasan’dan yazıyorum.Bu basın açıklamasını okuyunca saygıdeğer amcamın dedikleri aklıma geldi; Amcamla ara sıra yanyana gelip kendisine halini hatırını sorduğumuzda bizlere hep anlatırdı.Hasan’cığım şu bir gerçek ki; Ezan okunurken köpekler hep birden uzun uzun uluşarak, ezanı bastırmaya çalışırlar,ama ne kadar da çoğalıp uluşsalar ezanı dindiremedikleri gibi onun bunun kem küm demesi de bize bir zarar getirmez der ve peşinden de şu ayeti okurdu:“
Saff Suresi : 61/8 ayet,
‎يُر۪يدُونَ لِيُطْفِؤُ۫ا نُورَ اللّٰهِ بِاَفْوَاهِهِمْ وَاللّٰهُ مُتِمُّ نُورِه۪ وَلَوْ كَرِهَ الْـكَافِرُونَ “

“Onlar ağızlarıyla Allah'ın nurunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kafirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır.”

Ali
Ali @Hasan Rasim - 2 yıl Önce

Yazmış olmak için yazmışsın hacı

Hatan
Hatan - 2 yıl Önce

Oturun oturduğunuz yerde siz kim oluyorsunuz da diyaneti eleştiriyorsunuz haddinizi bilin diyaneti eleştirmek size mi kaldı ey tosyalı
Diyorlar

# müftüye soralım ?
# müftüye soralım ? - 2 yıl Önce

Köylerde bir tane imam kalmadı neredeyse ? Bu mübarek aylarda kime ne soracağız ? Köylerden gelmek yasak , tosyaya gelip nasıl size soru soralım ? Camilerin kapanmasını fırsat bilen bazı imamlar sırra kadem bastı . Sayın muftum biz size nasıl ulaşıp soru soralım onu diyin . İmamlar yerlerinde dursun fitreyi zekâtın Ramazan'ın önemini anlatsınlar şu mübarek günlerde herşeyden önce imamlara bakmak gerek .

sakıp
sakıp @# müftüye soralım ? - 2 yıl Önce

sanayide akşama kadar tezgah başında ekmek parasının peşindeki adam, günde 5 defa camiye uğrayıp kalan boş zamanda da üzerine vazife olmayan işlerle uğraşanı görünce oluyor bu işler. ticaretle ziraatle uğraşan imamın samimiyetini sorgularım. kendini camiye cemaate vakfetmeyen adamı herkes sorgular.

Hüseyin Zeki
Hüseyin Zeki @# müftüye soralım ? - 2 yıl Önce

Sözüm ona bazıları Camiiler kapalı diye bizim çok mutlu olduğumuzu sanıyorlar.

Fırsattan istifade ederek “İmamlar yatıyor” diye salyalarını akıtıyorlar.

Bilmiyorlar ki camilerin kapalı oluşu ciğerlerimizi yakıyor, gönlümüzü hüzünlendiriyor.

Bunu hiç anlamadılar, hiç bir zaman da anlamayacaklar.

Çünkü niyetleri kötü, dilleri zehirli ve kalpleri kaskatı.

Çünkü dertleri Camiler ve namaz değil, dertleri maaşımız, arabamız, evimiz, malımız, mülkümüz...

Allah hidayet versin. Dillerini ve kalplerini ıslah eylesin.

Halil İbrahim ERÇELEBİ
Halil İbrahim ERÇELEBİ - 2 yıl Önce

Vaziyeti bu hale düşürüp,sonra da bu durumu eleştirenler buna müsebbib arıyorlarsa aynaya baksınlar...

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Bi sorum olacak bu gün Ramazanın 12. Günü iftar saatini bitürlü ayarlayamadık top atandamı sıkıntı yoksa ezanı okuyandamı ezan okunuyor top geç atılıyor. Top atılıyor ezan geç başlıyor anlamış değilim sıkıntı nerde.


SIRADAKİ HABER

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif

banner298