TOSYA LİSESİ YIKIM KARARI BEKLİYOR


buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

1948 yılında ortaokul olarak ‘Taş Mektep’ ismiyle eğitime başlayan ve 1966-1967 eğitim öğretim yılında eğitim-öğretime lise olarak devam eden Tosya Lisesi artık tarih oluyor. Geçtiğmiz yıl yapılan Depreme Dayanıklılık testinde olumsuz rapor alan okul için ya yeniden güçlendirme kararı çıkacak yada Yıkım kararı çıkacak.

Eğitime başladığı günden bu yana ilçede binlerce öğrenci yetiştiren Tosya Lisesi başarısından her daim söz ettiren bir okul olarak tarihe geçiyor. Okuldan mezun olan öğrenciler işadamı, doktor, mühendis,hâkim, savcı, siyasetçi gibi değişik meslekleri başarıyla icra ediyor. Tosya Lisesi 55 Yıllık Tarihinde Çok Sayıda Bilim Adamı, Devlet Adamı, Bürokrat, Diplomat, Ekonomist,
İşadamı Yetiştiren Tosya Lisesi alınacak olan yıkım kararı ile yeni yüzü ve vizyonu ile ilçeye yakışır bir Eğitim kurumu durumna gelecek. Bu önemli karar öncesi ilçe idareci ve yöneticilerin ilçe sivil toplum kuruluşların her alanda kulis oluşturarak Tosya Lisesi için Güçlendirme değil yıkım kararı alınması için mücadele etmeye davet ediyoruz.

Bilindiği gibi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu 4 yıl önce ilçemize yapmış olduğu ziyarette Tosya İlçesine TOBB tarafından okul yapılması sözünü vermişti.Tosya Lisesi için alınacak Yıkım Kararı sonrası TOBB finans önceliğinde Tosya Lisesi mevcut yerinde Osmanlı Mimarisine uygun yepyeni bir okul yapılacak.

Tosya Lisesinin en önemli Mezun öğrencilerinden biri olan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı haber sitemizin Tosya Lisesinin yapımı konusunu gündeme getirmesi sonrası TOBB üst düzey yöneticileri ile irtibata geçerek konu hakkında detaylı bilği alışverişinde bulundu.

TOBB yöneticileri Türkiye genelinde 81 ile Okul yapım işinin tamamlandığını şimdi ilçelere Okul yapılacağını ifade ederek Tosya Lisesinin yapım işinin Türkiye'de ilçeler arasında ilk üç içinde olacağı sözünü verdi.

Tabi ki TOBB tarafından Tosya Lisesinin yeniden yapılması için Milli Eğitim Bakanlığının Tosya Lisesi için YIKIM KARARI alması gerekmektedir.Bu kararın alınabilmesi için İlçe İdareci ve yöneticilerinin başkanlığında ilçede bulunan tüm sivil toplum kuruluşlarının Ankara'da ve Kastamonu'da güç birliği ve kulis oluşturması gerekmektedir.

Haydi Tosya bu tarihi fırsatı kaçırmadan ilçemize dev bir Eğitim Binası kazandıralım.

1966 Yılında Tosya Lisesi Olarak Eğitim Öğretime Başlayan Tosya Lisesi Bugüne Kadar Toplam 2.835 öğrenci mezun verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nidanur
Nidanur - 7 ay Önce

Kavşağımızdamı Türkiye de 3 cü kavşak olcakdı ama kabul edelim oldu eşi benzeri yok.Yıkılıp yeni yapılan okullar ise yeniden yıkılacak nerdeyse.Mehmet Akif Ersoy İmamhatip okulun bi tarafı çökük resmen.

ABDULLAH ARUK
ABDULLAH ARUK - 7 ay Önce

BİR TARİHİ DAHA YOK EDİN EL BİRLİGİ İLE AVRUPA TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR BİZLER YOK EDİYORUZ BIRAVO BİZLERE AVRUPA RETORE EDİP KULLANIYOR VEYA TURUZİME AÇIYOR BİZ YOK EDİYORUZ TARİH BİLİNCİ SIFIR BİZDE YIKIN YIKIN YOK EDEN GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN TOPLUM GELECEGİNE YÖN VEREMEZ!!!

Hüseyin  Şen
Hüseyin Şen - 7 ay Önce

Lisenin yapım yıllarndaki devlet ihale kanunlarındaki zafiyet ve ödeneklerin yetersizliğinden dolayı kaliteli bir inşaat yapılmadığı aşikardır. Bunlara rağmen uzun yıllar kullanılmıştır. İlçemizin deprem kuşağında olması hesabıyle yenilenmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyim.

Mert
Mert - 7 ay Önce

Ben size soyleyim yikacaklar. Avrupa Amerikada olsa bu binayi asla yikmazlar ve guclendirirler. AVrupa yada Amerika olmadigimiz icin birilerine para kazandirmak lazim...

Tosyalı
Tosyalı - 7 ay Önce

Önce eksik olan okulları ve ihtiyaç duyulan okulları birbirinden bağımsız çatı altında okur hale getirelim sonra Tosya da kalan bir kaç okulu yıkalım memlekette gidilecek okul birakmadiniz

ibrahim akça
ibrahim akça - 7 ay Önce

Binanın kullanım ömrü dolmuş yıkıp yeni yönetmeliklere uygun okul yapılmadı lazım ki bi 50 sene daha hizmet versin.yıkım olursada alttaki dükkanların oldugu yerler müftülügün yanından son merdivenlerin oldugu yete kadar yıkıp altı otopark üstü dükkanlar ve yeni okulun yapılması lazım ki ordaki görüntü mükemmel duruma getirilmeli .

Mert
Mert @ibrahim akça - 7 ay Önce

Hemserim 50 senelik bina eskimi? Avrupda 200-300 senelik binalar sapa saglam ayakta kaliyor. Ulke insaat sansiyesine dondu

SIRADAKİ HABER