TOSYA'LI YAŞANAN MEZAR YERİ SORUNUNA YENİ BİR BOYUT KAZANDIRDI

banner315

Tosya Belediyesini zorda bırakacak sorular..!

TOSYA'LI YAŞANAN MEZAR YERİ SORUNUNA YENİ BİR BOYUT KAZANDIRDI
banner322

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bir hafta önce www.tosyahaberleri.com haber sitemizin gündeme getirmiş olduğu ‘’Tosya’da Ölüsünün de Dirisinin de tek derdi Mezar Yeri’’ haberimiz sonrasında okuyucularımız tarafından haberin altına çok sayıda yorum gelmiş ve bu sorun hakkında yetkililerden cevap beklenmişti.

Tosya Belediyesi Asri Mezarlıkta yaşanan mezar yeri sorunu karşısında sessizliğini koruyarak vatandaşı bilgilendiren bir açıklama yapmadı. Bu durum karşısında kendince çözüm arayışına giren vatandaşlar kendilerince bazı çözüm arayışlarına girerek Tosya Belediyesinden cevaplanmasını istediği soruları sordu.

Haberin altına ‘’Araştırma-Geliştirme ‘’ adı ile yorum yapan bir vatandaşın Belediye yetkililerinden cevap beklediği işte o sorular

‘’ Vefat ettiğimizde 50, 60 70 yıl önce vefat eden dedelerimizin, ninelerimizin mezarına üzerlerine gömülsek olmaz mı?

Bazı belediyeler izin veriyormuş diye duydum. Dedelerimizin ninelerimizin mezarına gömülmek için ne kadar yıl süre geçmesi gerekiyor?

Kanuni süre ne kadar bilen var mı?

Bizim belediye bu uygulamaya izin veriyor mu acaba?

Belediye yetkilileri bu konuda aydınlatıcı bir açıklama yaparlarsa çok iyi olur.

İŞTE CAN ALICI  O SORU

Kişinin üst soyunun mezarının yerine üzerine yatması gömülmesi durumunda tekrar mezar ücreti alınır mı?

Belediye yetkilileri bu konuda da bir açıklama yaparlarsa çok iyi olur''

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2023, 21:47

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Akıl Bilim
Akıl Bilim - 9 ay Önce

Bir kişiye 20 tane mezar yeri satarsan, ilçede mezar yeri sorunu olur herhalde. Aklın yolu bir. Bir kişiye en fazla 2 tane mezar yeri satarsan ilçede mezar yeri sorunu olmaz. Mezar yeri fiyatları da bu kadar pahalı olmaz. Sadece Bir kişiye 20 tane mezar yeri satılmasının mantığını anlamış değilim. Haksızlık.

İzlenim
İzlenim - 9 ay Önce

Belediyeden mezar yeri satın alındığı zaman mezar yerinin mülkiyeti satın alınmış olmuyor, dolayısıyla satın alınan mezar yerinin tapu senedi olmuyor. Belediye ye ödenen mezar ücreti bedelini belediye mezar tahsisi ve kullanım ücreti olarak tahsil etmiş oluyor. O sebeple belediyenin arsa yeri satar gibi sadece bir kişiye 20 tane mezar yeri tahsis etmesi yanlış ve haksız bir uygulamadır. 20 adet mezar satın alan kişi birde etrafını çeviriyor ve çevirdiği alan uzun yıllar boş olarak durmuş oluyor, ondan sonrada mezar yeri bulunmuyor ve sorun oluşuyor. Ayrıca 20 mezarı satın alan kişinin mirasçıları ilerleyen zamanda bu mezar yerlerini bölüşemiyorlar, taksim edemiyorlar, bu mezar yerlerine ben yatacağım, sen yatacağım diye münakaşa ediyorlar. Bu uygulamadan en kısa zamanda vazgeçilip bir kişiye en fazla 2 mezar yeri tahsis edilmesi ve kullanım ücreti bedeli tahsil edilmesi yerinde bir uygulama olacaktır. Böylece ilçede mezar yeri sorunu da kökünden halledilmiş olacaktır, mezar fiyatları da ucuzlamış olacaktır. Sosyal adalet ancak böyle sağlanır diye düşünüyorum. Bu konuda uzman karar verici en yetkililer soruna en kısa zamanda bir çözüm bulacaklardır umarım. Bedava mezar olmayacağının da bilincindeyiz.

Net Çözüm
Net Çözüm - 9 ay Önce

Doğu karadenizde arazi yetersizliğinden ve arazinin engebeli olmasından dolayı belediyelere ait fazlaca mezarlık alanı bulunmadığı için herkes vefat edenlerini kendi bahçelerinin içerisine gömüyor, bahçelerinin bir bölümünü mezarlık yapıyor. Güne başlarken, işe giderken hergün vefat edenlerine dua ediyorlar, dolayısıyla ölmüşleriyle hergün iç içe yaşamış oluyorlar. Eğer tosya için yasal bir engel yoksa bizlerde bağ, bahçe, tarla gibi ve ormanda bulunan şahsi arazilerimize vefat edenlerimizi defnedebilirmiyiz, gömebilirmiyiz? Şahsi arazilerimizin bir bölümünü gerekli izinleri almak şartı ile kendimize ait mezarlık yapabilirmiyiz? Böylece mezarlık yeri bulma sorunu, mezarlık yeri ücreti sorunu ortadan kalkmış olur. Belediye de mezarlık alanı açacağım, alan bulacağım diye uğraşmamış olur, hem de mezar yeri ücretleri ucuzlamış olur.

Çözüm Ortağı
Çözüm Ortağı - 9 ay Önce

Uzunca bir süre önce vefat eden üst soyun kemikleri bir torba içerisine toplanıp mezarın uygun bir köşesine alındıktan sonra, vefat eden alt soyun, üst soyunun mezarına gömülmesinde dinen bir mahsur bulunmadığını duymuştum. Diyanetten kesin bilgi alınabilir. Üst soyun mezarına gömülebilmek için de kanuni sürenin 50 yıl olduğunu ve en az 50 yıl süre geçmesi gerektiğini duymuştum. Uzman hukukçulardan kesin bilgi alınabilir. Böyle bir defn uygulamasında, belediyelerin yine de mezar yeri ücreti aldıklarını duymuştum. Bedava olmadığını duymuştum. Bu konuda kesin bilgi belediyeden öğrenilebilir. Üst soy, alt soy ilişkisinde de kadın, kadın mezarına, erkek te erkek mezarına gömülebileceğini duymuştum. Kesin bilgi diyanetten öğrenilebilir. Eğer bu uygulama gerçekleştirilebilirse ilçede mezar yeri sorunu asgariye inmiş olur, hem de mezar yeri fiyatları ucuzlar.

sedat ateş
sedat ateş - 9 ay Önce

AİLE MEZARLARININ HEPSİNE BELEDİYEMİZİN LAHİT YAPMA YETKİSİ VERİLMELİ İKİŞER KATLI OLURSA SORUN ÇÖZÜLÜR

tosyalı
tosyalı - 9 ay Önce

ne kadar sacma yorumlar yapılmıs.mezar yeri ucreti pahaliymis da .siz gidin buyuksehirlerde bir bakin kac paraymis.neden insanlar 2mezar yeriyle sınırlandirilsin.buyuksehirlerdede bedelini odersen coklu mezar yeri satinalabilirsin.heleki birisi nin yorumu tam komedi.kanunen mezarlik alani disina defin yapilamaz.bakanlar kurulu karari gerekir.lutfen yorum yapmadan once bilgi sahibi olunuz

Yorumcu
Yorumcu @tosyalı - 9 ay Önce

Saçma uygulamaya saçma yorum yapılır herhalde.

Nail Kurtcuoglu Nail
Nail Kurtcuoglu Nail - 9 ay Önce

Şimdiki belediye haklı olarak fazla mezar yeri vermiyor fakat eski mezarlığı gezin bakın yıllar önce alınmış(belki 40-50sene
önce satılmış)boş arsalar(evet neredeyse arsa kadar var 20-30m2) içinde hiç mezar olmayan yerler var onların yeniden degerlendirilmesi lazım hiçmi kimsesi vefat etmemiş acaba?

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307