TOSYA'LI MUCİT BERBER BULDUĞU YÖNTEMLE DOMUZLARA SAVAŞ AÇTI

banner294

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Erkek berberi olarak dükkân işleten Mustafa Bozan müşterilerin tıraşlarından biriktirdiği saçları bağ ve bahçeleri talan eden domuzları kaçırmada kullanıyor.


buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu -İHA-TOSYA

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Erkek berberi olarak dükkân işleten Mustafa Bozan müşterilerin tıraşlarından biriktirdiği saçları bağ ve bahçeleri talan eden domuzları kaçırmada kullanıyor. Bu pratik zekâya sahip berberin yaptığı bu uygulama vatandaşları hayrete düşürdü. Çevre komşuları bu berber mi, yoksa mucit mi bilemedik dediler.

 Kastamonu’nun Tosya ilçesine bağlı Cumhuriyet mahallesinde berberlik yapan Mustafa Bozan İHA Muhabirine yaptığı açıklamada ‘’ Hiç unutmuyorum bundan birkaç ay önce köyden gelen bir müşterimi saç tıraşı yapar iken bağ ve bahçelere gelen domuzlardan söz açıldı. Domuzların sürü halinde gezdiklerini ve bağ ve bahçede bulunan ürünlerine saldırdığı ve emeklerinin boşa gittiğinden şikâyet etti. Aynı sıkıntıyı kendi bağ ve bahçemizde bizlerde yaşadığımız için kendi kendime ne yapabilirim diye düşündüm ve sonunda çareyi buldum’ ’dedi.

 “ SAÇ İNSAN KOKUSUNU UZUN SÜRELİ TAŞIYAN BİR KIL ÇEŞİTİ”

Berber Mustafa 22 yıllık berber ustası olarak esnaflık yaptığını söyleyerek sözlerine devam etti.’’ Domuzlar üzerinden yaptığım bu uygula sonrasında İnsan saçı biz berberler için çok kıymetli oldu. Berber arkadaşlarıma tavsiye elinizdeki saçları atmayın biriktirin. İnanır mısınız sebze ektiğimiz bahçede çoğu gece elimde tüfek veya teneke ile nöbet tuttum fakat bu domuz sürüsüne çare bulamadım. Sonra berber dükkânımda müşterilerimin tıraş sonrası kalan saçları biriktirmeye başladım. Sonra biriktirmiş olduğum saçları ürün ektiğim bahçenin etrafına döktüm. Daha sonra bekleye başladım bir akşam yine nöbet tutar iken domuz sürüsünün saç ektiği alana yaklaştığını gördüm. Yavaşça yere siper alarak beklemeye başladım. Yaklaşık 8-10 domuzdan oluşan sürü saç ekili alana gelince birden durarak koklamaya başladılar. Sonra saçtan insan kokusunu alan domuzlar burada insan zannederek hızla uzaklaştılar. Bir daha da domuz sürüsü gelmedi’’ dedi. 

 

‘’ OĞLUMUN BU PRATİK ZEKÂSI BİZİ DOMUZLARDAN KURTARDI’’

Baba Remzi Bozan oğlunun bu pratik zekâsı hakkında şunları söyledi ‘’ Bizler bağ ve bahçe işlerimizde çalışıp yetiştirdiğimiz ürünleri satarak geçimimizi sağlıyoruz. Fakat çoğu zaman domuz sürüleri bizim bu ürünlerimizi talan ediyor. Domuz sürüsü geldiği zaman bir korkudan merdivene tırmanarak ağacın dalına kaçıyorduk. Fakat şimdi oğlum müşterilerden kesmiş olduğu saçları biriktirerek bu şekilde ürün ektiğimiz yerlere döküyor. Bu necaset pis mahlûk domuzlar sacdaki insan kokusunu alarak artık gelmez oldu. Bizlerde bu sayede ürünlerimizi yetiştirip satmaktayız. Tüm çiftçi kardeşlerime tavsiye ederim domuzdan kurtulmanın tek çaresi budur ’’dedi.

 

Domuzlara savaş açan ve pratik zekâsı ile bu savaşı kazanan berber Mustafa şimdi ilçede bulunan çiftçiler tarafından daha çok sevilip sayılan bir esnaf durumuna geldi.
Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 07:04

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
kul ahmet
kul ahmet - 7 yıl Önce

saçların gömülmesi yerinde bir hareket olur. kendi saçımın o şekilde dışarda kalmasını istemem. kaş yaparken göz çıkarmayalım sonra.

uzaktaki tosyalı
uzaktaki tosyalı - 7 yıl Önce

yav ne saçma sapan bişey rüzgar etkisi ile o saçlar her tarafa dağılacak ve o bahçede yetişen sebze meyve ile evlerimize kadar gelecek demektir. bırakın çağ dışı sacmalığı

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307