TOSYA KÖY MUHTARLARI TOPLANTISINDA ŞOK GELİŞME

banner294

Tosya Köy Muhtarları toplantısında Muhtarlar Köy imamlarından dert yandı


buraya tıklayınız

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) -Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Köy muhtarlarıyla yılın değerlendirme toplantısı daire ve kurum amirlerinin de katılımıyla ilçe kaymakamı Deniz Pişkin başkanlığında yapıldı.

Halk Eğitim Merkezi Salonunda yapılan toplantıya Kaymakam Deniz Pişkin, Belediye Başkanı Kazım Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Kazım Ejder, İlçe Jandarma Komutanı Ütğm. Özgün Yapağı, İlçe Müftüsü Eyyüp Demir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Volkan Pullu, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ceylan Çayır, Hastane Başhekimi Dr. Ahmet Karakuş, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Zalim, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Firuze Soyak, Orman İşletme Müdürü Alpaslan Kadı, Özel İdare Müdürü Mustafa Kayacı, KHGB Müdürü Recep Keçeci, Milli Parklar Şube Müdürü Derya Kayacı, Meclis Üyeleri Yusuf Arpacı, İlyas Çakır ve Cahit Çalışkan, Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı İhsan Koçgözlü ve köy muhtarları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Kaymakam Deniz Pişkin yaptı. Köylerin tamamını gezen Kaymakam Deniz Pişkin köyler hakkındaki izlenimlerini paylaştı. Daire ve kurum amirleri tarafından köylere yapılan hizmetlerin anlatılmasının ardından muhtarların soruları ilgili kurum amiri tarafından cevaplandı.

İlçe Müftüsü Eyyup Demir yaptığı değerlendirme toplantısında köy muhtarlarına imam lojmanları ve köy tuvaletlerinin temizliği konusunda yardımcı olmalarını isteyince beklemediği bir tepki ile karşılaştı.

KÖY İMAMLARININ LOJMANLARI ÇOK GÜZEL OLMALI

İlçe Müftüsü Eyyup Demir yaptığı konuşmada’’ Ben sayın muhtarlarımdan özellikle şunu rica ediyorum Köy cami imamlarının lojmanları çok iyi olmalıdır. İmam Lojmanda rahat eder ise cemaatte camide rahat eder. Eğer imamın kaldığı lojman rutubetli ve iyi değilse imam arkadaş o evde rahat ve huzurlu olamaz. Ben bu konuda müftülük imkanlarını seferber ederim’’ dedi. Müftünün bu konuşması sonrası söz alan ilçe kaymakamı Deniz Pişkin ise ‘’sayın müftüm ilk etapta lojmanlar için masraf yapılmasına ben karşıyım. Eğer bir tadilat işlemi yapılacak ise önce camiye yapılmalı sonra artar ise lojmana yapılabilir’’ dedi

 KÖY TUVALETLERİ ÇOK KİRLİ MUHTARLAR BUAN ÇÖZÜM BULSUN

İlçe Müftüsü Eyyup Demir’’ Köy ziyaretlerinde cami tuvalet ve abdesthanelerin çok kirli gördüm ve buna birlikte çalışarak çözüm bulalım sayın muhtarlarım. Gerekirse köyden temizlikçi kadın tutusun bu tuvaletler temiz olsun ‘’dedi.

Bu öneri karşısında köy muhtarları beklenmedik bir tepki göstererek ‘’ Camilerin temizliğinin din görevlilerine ait olduğunu fakat imam arkadaşlarımız buna dikkat etmiyor. Hem niye köy kadınları temizliyor imamında eşi var. İmam arkadaş köyde besicilik yapıyor günde kaç defa ahıra girerek temizlik yapıyor fakat sıra köy abdesthanesine gelince buna yanaşmıyor’ ’dediler.

Bu defa söz alan İlçe Müftüsü Eyyup Demir ‘’Sayın muhtarlarım Camide size imamlık yapan bir kişinin tuvalet temizliği yapması sizce doğru olur mu’’dedi.

Yaşanan bu tartışmaya ilçe kaymakamı söz alarak’’ Muhtar arkadaşlar Cami imamından böyle bir şey beklemeniz yanlış. Nasıl biz burada toplanıp sorunlara çözüm arıyor isek sizlerde köylerinizde imamlarında katılacağı toplantılar yaparak bu sorunları çözün’’dedi.

HABERİN VİDEOSU BİRAZDAN HABER SİTEMİZDE

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 14:48

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman AKINCI
Osman AKINCI - 6 yıl Önce

Cami temizliği konusu, İmam-Hatipler’in görevlerini açıklayan madde 40’ın (g) bendi ile Müezzin Kayyımların görevlerini açıklayan madde 43 (d) bendinde; “Cami ve çevresinin bakım ve temizliğini sağlamak ve bunun için gerekli tedbirleri almak; şadırvan, abdest alma yeri ve tuvalet gibi yerlerin temizliğinin vakıf, dernek, köy tüzel kişiliği, belediye veya ilgililer tarafından yapılmasını sağlamak”şeklinde tanımlar.

büyük sorun
büyük sorun - 6 yıl Önce

cami cemaatinin sayısıda önemli bazı köylerde sabahları imam ve 1 2 kişi cemaat oluyor. köyde yaşayan nufus yok. bu arada tuvaletler pisse bu bizim pisliğimiz. herkes kendi pisliğini temizlesin. aman onu o yapacak aman bunu diğeri yapacak demeye gerek yok. şahsi sorunları olabilir insanların bilemeyiz. gün birlik olma zamanıdır. tüm cami, tuvalet ve kamuya ait olan her yerde 70 milyonun tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. bu bilinçle yaklaşalım. asli görevini yapmayan varsa cezalandırılsın; o da hakka giriyor.

Kul ahmed
Kul ahmed - 6 yıl Önce

Yani herkes kendi kapısının önünü temizlese, böyle bir diyaloğa bile girilmeyecek, kaymakam bey ne yapsin, iyi etmiş, o toplantinin gundemi o konu olmamali, evinizdeki tuvaleti oyle mi birakiyorsunuz? 1 gun koyde kalinca, 40 gun egitim sart, egitim egitim, once egitim

faşo
faşo - 6 yıl Önce

olaya bak köyde camii imamı olmak lazım lojmanın var, hayvan besle, sebzeni ek,pirinç,buğday ,arpanı yetiştir, hala lojman yenilensin, tuvaletler temizlensin diye insan aranıyor. Bu kadar işsiz varken imamın lojmanı, tuvaletin temizliği kaldı. gerçekten yazık

aga
aga - 6 yıl Önce

Müftü beyin köy camilerini gezmesi lazım. en basiti Zincirlikuyu köyü köy 80 kişi yaşıyor köyde 4 tane imam var camiye gelen yok. Türkiyenin bir çok ilinde 2000 hanelik beldeler var tek cami imam yok bu nasıl bir anlayış anlamadım

Sinan
Sinan - 6 yıl Önce

Köylerdeki imamların çoğu tarla tapan bağ bahçeyle uğraşıyor adamlar camiye bile uğramıyor

tosya
tosya - 6 yıl Önce

Müftüye Kaymakam bey söyleyememiş İmam tuvalet temizlemez diye birşey yok merkez camiler hariç köyimamları temizlemesinde bir sakınca göremiyorum demesi gerekiyordu

hasan yazan
hasan yazan - 6 yıl Önce

Köylü kirletsin imam temizlesin ne kadar ayıp imamdan tuvalet temizliği yapmasını istemek İmam demek önder demek saygı gösterilecek kişi demek ama o kişi de bu saygıya layık olmalı yani İmam olmalı


SIRADAKİ HABER

banner291

banner307