Tosya Kasım ayında 43 Depreminin acısını yaşıyor

banner294

Tosya Kasım ayında 43 Depreminin acısını yaşıyor

SEDAT AGACIKOĞLU

KASTAMONU(İHA) –Kasım ayı biz Tosyalılar için ayrı bir anlamı var. Bu ayda Tosya tarihinin yaşadığı en büyük acılardan birini yaşadı. O anı yaşayanların hatırladığı 43 Depremi acıların en büyüğü ve en şiddetlisi idi. Yaşlılarımızın acısını yaşadığı ve bizlerin 1 ay önce artçı depremi hissettiği 7 den 70 tüm halkımızın ve yetkililerin bu gerçeği hatırlaması için Depremi’ni yazmalıyız ve bu gerçeği unutmamalıyız

26 Kasım 1943 Pazartesi günü saat 00:30’da 7,2 şiddetinde olan bu depremde 2 bin 480 civarında yapı yıkılırken birçok yapı hasar görmüştü. 1.300 kişinin ölümüne ve 1.250 kişinin yaralanmasına neden olan bu deprem öyle şiddetli olmuştu ki, Kastamonu, Çorum, Kargı ve Ilgaz’da da hissedilmişti. Yaklaşık 45.000 m2 alanda hissedilen depremde Tosya’da 1.375 hayvan ölümüne neden olmuştur.

Tosya’da o günleri yaşayan Tüccar Mustafa o geceyi ve sonrasında yaşananları www.tosyahaberleri.com haber sitemize anlattı. Deprem gecesini, anlatı iken adeta o geceyi ve acısını yaşayan Tüccar Mustafa kimi zaman gözyaşlarını tutamadı ve o geceyi şöyle anlatı’’ Akşamüstü annem ve teyzemle komşu ziyaretinden geliyor idik. Teyzem bir ara annem dönerek ‘’kız Nuriye şu gökyüzüne bak tencere tavası gibi simsiyah inşallah bu gece bir şey olmaz dedi. Daha sonra evimize gittik ve yattık. Sabaha karşı daha gün ağarmadı idi bir anda alttan güm, güm diye bir sarsıntı oldu. Bir anda dışarı çıktık’’ ana diye bağıran mı, baba diye bağıran mı ?, kardeş gitti yavrum nerde diye bi feryat bi feryat sonra hava ışıdı ve herkes enkaz altından eşini, çocuğunu ve akrabasını aradı. Deprem yaşamak kolay değil’ ’dedi.

Haber Analizi;

Deprem derken telaffuz etmesi çok kolay bir kelimedir. Fakat yaşaması çok zordur.

Bilimsel açıklamalar, büyük depremlerin her yüz yılda bir tekrar olacağını söyler. Bu verilere göre Tosya, ikinci büyük depremi yaşamaya yaklaşıyor (inşallah yaşamayız). Aslında Tosya olarak biz 1943’de yaşadığımız bu depremi unuttuk. Acısı eski tazeliğini korumuyor. İşte tam bu acılar unutulmuşken, depremsiz hayata alışmışken, bazı yetkililere daha büyük görevler düşüyor. Kaymakamlık ve Belediye depreme karşı acaba deprem hazırlığı yapıyor mu? Eğitmenler okullarda, mahallelerde ve kurumlarda tatbikat yapıp insanları bilinçlendiriyor mu? Acaba biz böyle bir depreme hazır mıyız? Olası bir doğal afette insan kaybını en aza indirecek girişimler tamam mı? En önemlisi bu haberimizle birileri şöyle bir silkelenir mi?

73 yıl önce yaşadığımız bu deprem sonrası acısını içimizde hissettiğimiz bu Kasım ayında ilçe yetkilileri halkımıza, gençlere ve de öğrencilere Deprem gerçeği ve depremle nasıl yaşanır konusunda nasıl faaliyette bulunacak.

Hadi hayırlısı diyelim…

Çeşitli doğal afetlerde yaşamını yitiren tüm insanlara rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Uzun lafın kısası, eceli beklemezken ecelle karşılaşınca, deprem için gerekli tedbirler de tamamsa, biz insanların yapacağı bir şeyi kalmıyor.

Sedat Ağacıkoğlu (İHA-Tosya Muhabiri)

Not: Siz okuyucularımızdan yetkililerin dikkatini çekmesi için deprem ile ilgili yorum ve önerilerde bulunmanızı rica ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2016, 22:42

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Yaman
Ali Yaman - 6 yıl Önce

Istanbul itafaiyesinde görev yapan birisi olarak sunu belirteyim. Aday ve itfaiye ekibi iyi bir eğitimden geçirilmeli.Enkaz altı aarama kurtarma cihaz dedektifleri ve canlı simülasyon cihazları enkaz altı kamera sistemleri görüntüleme dinleme cihazları alınmalı.personel de bu eğitimleri almalı.2 aşama. Devrez kumu ile yapılan eski binalar kkesinlikle elden geçirilmeli.Ivedilikle güçlendirme yapılmalı.Güçlendirme yıkanmış kum kalitesi yüksek cimonto ve orantılı demir takviyesi yapılmalı.3.Aşama Olası bir afet sonrasi icin Belediye kaymakamlık gelen yardımları muhafaza ve planlı dağıtımı için depolama alanı ve mutfaktan oluşan doğal afet iştirak alanı oluşturmalı.4.Asama Hastane doğal afetlerde hizmetin devamına uygun hale getirilmeli.Jeneratör desteği ve. Sahra hastane dönüşüm eğitimi vs.5.Halk bilinçlendirilmesi. kamu alan ppersoneli kesinlikle eğitilmesi. 6.Zarar goren Kamu binalarının Telafisi için mobil hizmet araçları yada konteynirleri belli noktalara dizayn edilmeli.7.Mahalleler de Egitimvverilerek gönüllü afet müdahele ekipleri olustulmali ve konteyner içinde müdahele malzemeleri mutarlik binaları yanına konuşlandırılması.Acısız doğal afetsiz günler temennisi ile Saygılarımla.Ali Yaman

SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif