Tosya, kapısıyla dünyaya açılıyor

Tosya'da yılda üretilen 3 milyon kapı Irak, Nijerya ve Belçika başta olmak üzere çok sayıda ülkeye ihraç ediliyor.

Tosya, kapısıyla dünyaya açılıyor
banner278

buraya tıklayınız

Fabrikasyon ve atölye ürünü olmak üzere yılda 3 milyon kapı üreten yüzlerce işletmenin faaliyet gösterdiği Tosya'da, ürünler yurt içinin yanı sıra çok sayıda ülkeye pazarlanıyor.

Kapıların üretiminde ağırlıklı olarak Kastamonu genelinden temin edilen köknar ve ithal keresteler kullanan işletmeler, sağladıkları istihdamla da bölge ekonomisine önemli katkı sağlıyor.


Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz, yaptığı açıklamada, marangoz sanayinin Tosya'nın kalbi olduğunu, büyük ve küçük ölçekli yüzlerce kapı üretim firması bulunduğunu söyledi.

Kapı üretim sektöründe direkt ve dolaylı olarak binlerce kişiye iş ve aş imkanı sağladığını anlatan Türköz, şunları kaydetti:

'İlçede geçmişi çok eskilere dayanan kapı üretiminin teknolojinin ve tecrübenin birleşmesiyle son yıllarda gelişmesiyle ürünler ulusal ve uluslararası platformda daha fazla tercih edilmeye başladı. Ev ve iş yerlerinde genellikle Tosya kapıları talep ediliyor. Kapı üreticilerimizin daha geniş mekanlarda üretimlerini artırabilmek için yaptıkları müracaatlar sonucunda Kastamonu Valisi Sayın Erdoğan Bektaş'ın tecrübe ve yakın ilgisiyle şimdiye kadar 28 iş adamına 34 arsa tahsis edildi. Tosya Organize Sanayi Bölgesi'nin yakın zamanda faaliyete geçmesiyle kapı üreticilerimizin imalatı artacaktır. Tosya'nın ihraç ettiği kapılar sayesinde ülkeye ciddi katma değer sağlanmaktadır.'


Tosya Marangozlar Odası Başkanı Kamil Kara da ilçenin kapı sektöründe Türkiye'nin başkenti olduğunu, yılda 240 bin metreküp kerestenin işlenerek 3 milyon kapı üretildiğini söyledi.

Uzun süre dayanıklılığıyla Tosya kapılarının haklı bir üne sahip olduğunu anlatan Kara, 'Ürünler Türkiye'de olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinden tercih ediliyor. Her yıl sadece Irak'a 5 bin adet kapı gönderiliyor. Bunun yanında Nijerya ve Belçika başta olmak üzere  birçok ülke Tosya kapılarına talep gösteriyor. İşletmelerimizde Amerikan panel, ahşap masif, mdf ve pvc tipi takım kapılar üretilmektedir' dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
enhoca
enhoca - 9 yıl Önce

hepsi iyi güzel de tosya olarak ahşap fuarını niçin biz yapmıyoruz da kastamonu yapıyor....inegöl mobilya fuarını nasıl yapıyorsa sanayide ahşap devi olan tosya da ahşap ve kapı fuarını en azından festival bünyesinde yapmalı...bundan ala tanıtım mı olur.....saygılarımla

SIRADAKİ HABER