TOSYA'DA ZİHNİYET DEĞİŞMEDİKÇE YÜKSEKOKUL SORUNU ÇÖZÜLMEZ

banner294

TOSYA'DA ZİHNİYET DEĞİŞMEDİKÇE YÜKSEKOKUL SORUNU ÇÖZÜLMEZ

buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

2010-2011 Akademik takvim yılında 225 kontenjanı bulunan Kastamonu Üniversitesine bağlı Tosya  Meslek Yüksekokulu kontenjan sayısı aradan geçen 10 yıl içinde nerede ise yerinde sayarak  2021 yılında 280 kontenjan ile YKS tercih kılavuzunda yayınlandı.

ÖĞRENCİ VE BÖLÜM SAYISI DÜŞÜYOR

Geçmiş yıllarda YKS kılavuzunda 8 bölüm ve 345 öğrenci ile tercih hakkı bulunan Tosya Meslek Yüksek Okulu 2021 yılında 6 bölüm ve 280 öğrenciye kadar düştü.

Bu yıl Tosya Meslek Yüksek Okulunda 2 bölüm birden kapatılırken, bölümlerin öğrenci alım kontenjanları da düştü.

TOSYALI OKUL İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI

Tosya Meslek Yüksekokulu, toplam 22.500 m² ’lik kampüs alanına, 2 adet bina, 1 sosyal tesis yapılarına sahiptir. Toplamda 29 derslik sınıf, 7 laboratuvar, Mobilya Atölyesi, Evde Hasta Bakım Laboratuvarı, Elektrik Laboratuvarı, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Laboratuvarı, Endüstri Ürünleri Tasarımı Laboratuvarı, Anestezi Laboratuvarı, Giyim Yardımı Ünitesine sahip olup toplamda 11.900 m² ’lik kapalı alana sahip. 

ENDİŞE VEREN GELİŞMELER YAŞANIYOR

Fakülte için bekleyen ve ilçe için adeta can damarı olan Tosya Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin giderek azalması endişe yaratmaya başladı. Fakülte açılması çeşitli bahanelerle geçiştirilirken, 2 yıllık yüksekokulda da bölümler kapanmaya devam ediyor.

10 yıl önce Devrez Üniversitesi hayali ile eğitim hayatına başlayan ve sonraki yıllarda hedefini Fakülte olarak değiştirmek zorunda kalan Tosya Meslek Yüksekokulu bugünlerde KYK sı bile olmayan bir eğitim kurumuna dönüştü.

İlçede eğitimin bu kadar sahipsiz olması ve Kredi Yurtlar kurumunun olmaması ilçemizi tercih etmek isteyen öğrencileri ve aileleri kara kara düşündürüyor. Tosya Meslek Yüksekokulunu tercih etmekte iki defa düşünen öğrenciler yurt sorununa bir an önce çözüm bulunmasını istiyor.

BU İŞİN VEBALİ AĞIR OLUR

İlçe yöneticileri başta Kaymakamlık, Belediye ve Siyasi Parti başkanları ile Sivil Toplum kuruluşları Yüksekokul yönetimi ile bir araya gelerek başta Öğrencilerin eğitim hayatları ve sonra ilçe Ekonomisi için çözüm ve güç birliği yapmak zorundalar.

Eğer ki bu birliktelik sağlanır ise Kastamonu Üniversitesi yönetimine ve İl Siyasi Parti yönetimlerine sorunların çözülmesinde istek ve taleplerimiz daha net ve anlaşılır olur.

Yapılan hizmetler ve çalışmalar başarılı olsada Tosya’nın birinci önceliği ne köylerde ki yeni çöp konteynırları ne çocuk parkları nede Sivil toplum kuruluşlarının imzaladığı Termal Kaplıca sözleşmeleri olmamalı. Tosya’da Meslek Yüksek Okulunun kapısına kilit vurulur ise KYK yurdu açılmaz ise İlçemiz ekonomik açıdan çok şey kaybettiği gibi kültürel ve sosyal yönden çok geriye gider.

Eğer ki ilçemiz böyle bir acı tablo ile karşı karşıya kalırsa bunu sebep olanlar asla şu nu unutmasın

‘’ Bazı haklar helal edilemez. Çünkü.. Bazı insanlar affedilmeye layık değillerdir..’’  

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2021, 07:20

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dijital E-Öğrenci
Dijital E-Öğrenci - 2 yıl Önce

Bina içinde yüz yüze yapılan eski eğitim modeli artık bitti sanki. Dolayısıyla yurda ve binaya da gerek kalmadı gibi. Çünkü elektronik ortamda internet üzerinden verilen çevrim içi online eğitim ve dijital eğitim çok etkili ve öğretici. Öğretim, eğitim ve sınavlar artık elektronik ortamda güvenilir şekilde çok rahat yapılabiliyor, yoklama alınabiliyor. Eğitim ve öğretim videoları, konu anlatım videoları, uygulamalı alanlar için uygulama videoları, çözüm videoları, görseller mükemmel ve çok öğretici. Veli ve öğrenci gerekli özeni gösterirde elektronik derse katılım sağlanırsa eski yüz yüze eğitim modelinden, yeni elektronik eğitim ve dijital eğitim çok daha etkili ve öğretici. Eğitim bilimciler de bu durumu biliyor sanki. O sebeple eğitimde ilerleyen yakın bir dönemde yurtlara ve binalara ihtiyaç olmayacak gibi. Elektronik dijital çağ ve teknoloji bunu gerektiriyor. Artık her öğrenci anne babasının gözünün önünde ve sorumluluğunda okuyabilecek, çok daha başarılı olabilecek sanırım.

ABDULLAH ARUK
ABDULLAH ARUK - 2 yıl Önce

TOSYADAN HİÇBİRŞEY OLMAZ KASTAMONU DAN AYRILMADIKCA TOSYA ANCAK KÖY OLUR KASTAMONU TOSYA İÇİN BÜYÜK ENGEL BİLGİNİZE

harsat mah
harsat mah - 2 yıl Önce

ogrencilere carsida uzayli gormus gibi kahvelerin onune oturan tosyalilar bakarsa.tabiki tercih edilmez.dedikodu bitmezse kimse memleketi tercih etmez.bir yabanciya uzayli gibi bakilirsa kimse gelmez.var olan kac adet ogrencinin carsida dolastigini gordunuz.

SABUTAY
SABUTAY @harsat mah - 2 yıl Önce

Aynı kendini tarif etmişsin işinize geldiği gibi konuşursunuz sanki kendi memleketleri sütten çıkmış akkaşık

cayboyu
cayboyu - 2 yıl Önce

hayvan sevgisi olmayan.insan sevgisi olmayan.dedikoduyu seven.ogrenci sevgisi olmayan.doga sevgisi olmayan.copleri yere atan.herseyi devletten bekleyen.memlekete gelen yabanciya kucak acmayan .tosya.

Diijital e-öğrenci
Diijital e-öğrenci - 2 yıl Önce

Bilgisayar ve teknolojinin geliştiği bu dönemde internet üzerinden yapılan dijital çevrim içi online eğitim ve öğretim, yüz yüze eğitime göre çok daha etkili ve öğretici. Okul binası içinde verilen eğitim ve öğretim dijital çağdan dolayı bina dışına taştı artık. Online öğretimde öğrenciye gösterilen eğitim videoları, uygulama videoları , çözüm videoları, görseller mükemmel ve olağanüstü. Binaya ve yurda artık gerek kalmadı sanki. Binada verilen eğitim modeli artık bitti sanki. Dijital çağın gerçeklerini , eğitim bilimciler de görüyordur artık.

ÖzTosyalı
ÖzTosyalı - 2 yıl Önce

Sayın editörüm sondaki mavi kalın puntolu cümlenizle yine herzaman ki göndermenizi yaparak güzel bir konuyu özele indirgemissiniz. Her neyse yakın bir zaman da siz de, aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor mesajı alacaksınız zira gidiyor artık. İhtirasa dondurdugunuz bu tutumu artık bırakmanız dileğimle.
Gelelim bu konuya;
Keşke Tosya dan önce ülke olarak şu soruları cevaplasaydik.
1- Üniversite öğrencilerimiz neden iş bulamıyor?
2- Üniversitelerimiz neden kendilerine dünya sıralamasında yer bulamıyor?
3- Üniversitelerin akademik personeli ne kadar donanımlı? Meslek hayatları boyunca bilime ne kadar katkıları var? Kaç yayın? Kaç makale?
4-Her ile üniversite derken ne kazandık ne kaybettik?
5-80-90 lı yıllarda göz bebeği olan İİBF ler mantar gibi neden cogaltildi şimdi 500 bin mezun olduğu konuşuluyor bölümler öğrenci bulamıyor bu vebal ne olacak?
6-En iyi eğitimi veren Fen Edebiyatlar neden yitip gitti?
7-Eğitimin kalitesi düştü diyoruz. Peki Eğitim Fakülteleri ne halde?
Bakın daha Tosya ya gelemedim. Yani azizim sorun makro. Yoksa değil yurt, yatağı yorganı okul kapısının önüne sersenizde öğrenci bulamazsınız artık.
Bir de son cümle öğrenci ve aileleri bir gelir kapısı olmamalıdır ve gorulmemelidir. Hacı Amcalarımızın evleri öğrenci olmayan hemserilerimizce de kiralanabilir. Tabi epeyce ucuza.
Ne yazık ki ülkede zihniyet böyle. Ne diyelim inşAllah birseyler değişir.

tosyali
tosyali - 2 yıl Önce

rahman ercan yurdu ve akasya yurdu buyuk vilayetlerde bile olmayan refahta yurtlardir.bu durumda sehrimize ogrenci gelmesi icin bolum ve ogrenci sayisinin artmasi sarttir.tanitimda da eksiklik var gibi.halbuki tosyaya ulasim ogrenciler icin kolaydir.tosyadan bircok yere otobus seferi vardir.tanitimda belediyeninde eksikligi var gibi.ogrenci kenti olunmasi isteniyorsa tanitim artmalidir.

topçu binbaşı fuat
topçu binbaşı fuat - 2 yıl Önce

eski cezaevine bile bir çözüm bulamayan belediye yönetimi var.kaç def yazdım ama boş.tosyanın girişine yakışmayan bu atıl cezaevi hiç hoş gözükmüyor.ondan sonra belediye çalışıyor demesinler.


SIRADAKİ HABER

banner291

banner307